برای دیدن خاطره سفر مورد نظر کلیک کنید:

خاطره 17:بندر دیلم-مراسم کلنگ زنی پلی کلینیک تخصصی بندر دیلم

خاطره 18:کردستان-مریوان

خاطره 19:پاریس - وین

خاطره 20:یزد

خاطره 21:کیش

خاطره 22:ژاپن

خاطره 23:هلند

خاطره 24:هلند(امستردام).بلژیک(بروکسل)

خاطره 25:آستارا-بندر انزلی

خاطره 26:سوئیس - نروژ

خاطره 27:گرگان

خاطره 28:دبی

ورود به صفحه چهارم

خاطره 17

در تاریخ 30 خرداد 1393 به منظور شرکت در مراسم کلنگ زنی پلی کلینیک تخصصی بندردیلم عازم بوشهر وسپس به بندردیلم شدم ابتدا در مهمان سرای شهرداری وسپس در جلسه فرمانداری که توسط جناب آقای قائدی فرماندار ترتیب داده شده بود شرکت وپس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید ابتدا فرماندار بندر دیلم مطالبی ایراد نمودند ومتعاقب آن رئیس شورای شهر جناب آقای مهندس دریانورد وشهردار محترم جناب آقای مهندس طاهری نیا  وجناب آقای جمیری نماینده محترم مجلس شورای اسلامی دربوشهر و بندر گناوه  ودیلم وجناب آقای دکتر عزیز نژاد قائم مقام دانشگاه واینجانب سخنرانی وگزارش مختصری از بنیانگذاری درمانگاه  بندر دیلم در سال 1347 واینکه اکنون قرار است توسط خیر محترم جناب آقای حسن رسولیان بازسازی شود صحبت نمودم وهمچنین گزارش اولین خیرین نظام سلامت که اهالی  بندردیلم درسال 1347 بودند واین کار حسنه بهتر است در استان بوشهر اشاعه یابد وبه نام اهالی بندر دیلم ثبت شود .

دراین جلسه فرماندار بندر دیلم ونماینده  محترم مجلس شورای اسلامی در گناوه ودیلم نماینده استانداری بوشهر، جناب آقای مهندس دریانورد رئیس شورای شهر ، جناب آقای مهندس طاهری نیا شهردار بندردیلم ، جناب آقای مهندس ترک زاده ازشهرداری که این گرد همائی را تدارک دیده اند ، آقایان مهندس شوشتری نائب رئیس شورای شهر به همراه همه اعضاء شورای شهر   ،  جناب آقای دکتر عزیز نژاد قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وجناب آقای غزنوی معاون سپاه بوشهر، جناب آقای حسن رسولیان خیر محبوب که هزینه کل  ساختمان پلی کلینیک تخصصی را تقبل نموده اند ، جناب آقای مهندس حریری  از خیرین مدرسه ساز ، جناب آقایان  پرتوی ، سعادتمند ، رفعت آزاد از خیرین مدرسه ساز حضور داشتند، بعد از این مراسم همگی در محل پلی کلینیک تخصصی که اهالی بندر دیلم در حدود ساعت 12 در گرمای زیاد وبه عشق باز سازی پلی کلینیک تخصصی گرد آمده بودند رفتیم وابتدا چند کلمه در مورد نحوه ساخت اولین درمانگاه در سال 1347 صحبت کردم وهرکدام از اهالی خاطراتی از ساخت وبیماری های آن زمان بیان نمودند وبعد مراسم کلنگ زنی به نام خدا وتوسط اینجانب وآقایان حسن رسولیان ، فرماندار ، رئیس شورای شهر ، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ،  معاون سپاه بوشهر ، شهردار ، مهندس حریری ، قائم مقام ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ، انجام گردید وبا ذکر صلوات بر حضرت محمد (ص) خاتمه یافت.

گزارش از سایت شالو

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در جلسات احداث و مراسم کلنگ زنی کلینیک تخصصی شهر دیلم شرکت کرد.

گزارش از سایت مهر نیوز

کلینیک تخصصی خیرساز در دیلم کلنگ‌زنی شد

بوشهر - خبرگزاری مهر: در آئینی با حضور مسئولان، کلینیک تخصصی خیرساز "بندر دیلم" در دیلم کلنگ‌زنی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عصر شنبه در این ائین با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت، اظهار داشت: دولت یازدهم توسعه سلامت را به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های خود در دستور کار دارد.

حیدر عزیزنژاد از کاهش هزینه‌های درمانی به عنوان یکی از مهمترین مزایای اجرای طرح سلامت یاد کرد و خاطرنشان ساخت: مراجعین می‌توانند با پرداخت10 درصد هزینه‌ها از خدمات درمانی در بیمارستان‌های دولتی بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اهمیت بسیار بالای اجرای طرح‌های زیرساختی بهداشت و درمان، تاکید کرد: در استان بوشهر اهتمام ویژه‌ای در این زمینه وجود دارد و امیدواریم شاهد توسعه فضاهای درمانی در نقاط مختلف استان باشیم.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به نقش بسیار مهم خیرین در اجرای طرح‌های زیرساختی، بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پیشگیری خاصی برای حمایت از حضور خیرین برای توسعه فضاهای بهداشتی دارد.

وی به برخی ویژگی‌های کلینیک تخصصی خیرساز "پروفسور سلطان‌زاده" در دیلم اشاره کرد و افزود: همه نقشه‌های معماری و سازه این پروژه آماده است و امیدواریم شاهد اجرای با کیفیت این پروژه باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر دیلم نیز در این آئین اظهار داشت: خیرین نقش بسیار مهمی در اجرای طرح‌های بهداشتی و درمانی دارند و باید تلاش کنیم تا از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

فاضل دریانورد خواستار توسعه فضاهای بهداشتی و درمانی در شهرستان دیلم شد و تاکید کرد: همه باید تلاش کنیم تا در توسعه و پیشرفت این فضاها کمک کنیم و شورای اسلامی شهر نیز با تمام توان و ظرفیت در این زمینه تلاش کنیم.

سخنرانی پروفسور سلطان زاده در جمع مردم دیلم

مردم دیلم بهترین مردم ایران هستند

پروفسور سلطانزاده در جمع مردم دیلم گفت: سعی کنیم بناهایی که برای درمان و سلامت مردم ساخته می شوند را حفظ کنیم.

به گزارش پایگاه خبری شالو به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دیلم، موسس اولین بهداری دیلم در سال 47 صبح امروز در آیین کلنگ‌زنی کلینیک تخصصی بندر دیلم در دیلم اظهار داشت: به شما مردم خوب و فهیم بندردیلم تبریک می گویم به خاطر خونگرمی شما، خوبی شما و تعهد شما چرا که شما مردم دیلم بهترین مردم ایران هستید.

محمد حسین سلطانزاده افزود: حماسه لنجداران دیلمی در پشتیبانی جانانه برای شکستن حصر آبادان در حماسه دفاع مقدس ستودنی است.

وی بیان داشت: شما مردم دیلم به عنوان اولین گروه از خیل خیرین نظام سلامت هستید چرا که در پنجاه سال پیش با همت شما توانستیم اولین بهداری را در این منطقه بنا کنیم.

 پروفسور سلطانزاده با اشاره به خاطرات سالهای اولیه حضور خود در بندردیلم اذعان داشت: پنجاه سال پیش در دیلم بخشداری بود در اینجا آقای منصوری بخشدار بود و در آن زمان دو بیماری مهلک و کشنده سرخک و وبا تمام بچه‌ها را گرفته بود و من مسئولیت واکسیناسیون سرتاسر مناطق ساحلی از جمله بندر عسلویه، کنگان، خورموج، بندرگناوه، بندردیلم، بندرریگ و برازجان را بعهده گرفتم.

وی گفت: در تمام دنیا رسم است که اگر یک جایی بنا می‌شود آنرا حفظ می کنند و قدرش را می‌دانند.

موسس اولین بهداری دیلم گفت: باید سعی بکنیم اگر قدمی پنجاه سال پیش گذاشته شده آنرا حفظ کنیم و برای آیندگان بجا بگذاریم.

پروفسور سلطانزاده در خصوص انگیزه خیر نیکوکار مهندس رسولیان برای ساخت این کلینیک تخصصی بیان داشت: من هیچ وقت صحبت آقای رسولیان را فراموش نمی‌کنم که یک روز به من گفت که مدتی است که شبها نماز می خوانم و بعد از نماز دعا می‌کنم و از خدا خواستم که یک راهی را پیش پای من بگذارد تا بتوانم یک اثری از خودم برای خدمت به مردم بجای بگذارم.

وی افزود: من قضیه دیدار جمعی از اعضای شورای شهر دیلم با بنده و تخریب بهداری قدیم دیلم و نامگذاری کوچه بهداری بنام من را برای ایشان بازگو کردم و گفتم ای کاش می‌شد تا دوباره آن درمانگاه ساخته شود و مردم دیلم دوباره به آنجا مراجعه می‌کردند و این بنا ماندگار می‌شد.

وی ادامه داد: آقای رسولیان پس از شنیدن صحبتهای من گفت، من می‌خواهم آن درمانگاه را دوباره بسازم و در 12 اردیبهشت به دیلم آمدیم و به همت مسئولین استان و شهرستان دیلم مقدمات کار فراهم شد و اینگونه شد که پس از پنجاه سال دوباره این درمانگاه احیا می‌شود و من خیلی خوشحالم که این اثر از بین نمی‌رود و برای استفاده آیندگان هم ماندگار می‌شود.

وی تصریح کرد: خانواده آقای رسولیان دستشان همواره در کار خیر بوده چرا که پدر آقای رسولیان منزل شخصی خود را وقف دانشگاه یزد کرده و در برازجان هم زایشگاهی ساخته‌اند.

پروفسور سلطانزاده در پایان خاطر نشان کرد: من از همه مردم دیلم که در پنجاه سال پیش کمک کردند تا آن درمانگاه ساخته شود تقدیر و تشکر می‌کنم و  امیدوارم به زودی زود برای افتتاح این کلینیک و طبابت اولین بیمار دوباره به دیلم برگردم.

گفتنی است که در اسفند سال گذشته طی آیینی از سوی شهرداری و شورای شهر دیلم پروفسور سلطانزاده به عنوان شهروند افتخاری دیلم معرفی شد و کوچه بهداری قدیم دیلم بنام کوچه پروفسور سلطانزاده نامگذاری گردید.

پروفسور محمد حسین سلطانزاده فوق تخصص اطفال و از شاگردان دکتر قریب بنیانگذار طب اطفال در ایران و یکی از اساتید شناخته شده طب اطفال در کشور است که 11 جلد کتاب در زمینه طب اطفال تالیف و چندین جلد کتاب نیز ترجمه کرده است.

متن ارسالی از طرف یکی از دانشجویان بندر دیلم

 
Dear Prof. Soltanzadeh
 

 
     This is Seyed Hossein Mirjahnmardi, a graduated student of Amirkabir University of Technology. I have heard that you are funding and constructing a hospital in Deylam, which has made me desperately happy. The purpose of this letter is to appreciate you for such a kind of attention to deprived regions namely Deylam. I would like to express my highest gratitude to you thanks to the nice demeanor you have.
 
In regard to my situation, I wanted to tell you that I have gotten an admission from University of Waterloo (which is among the three best universities of Canada in Electrical Engineering) with full funding as Ph.D. student (the letter is attached here). Hopefully, I could make you happy at least for split seconds.

 
Thanks my dear father for the efforts you had done in the past, before my birthdate.

 
Kind Regards

 

سلام استاد عزیز . 

من یکی از فرزندان شهرستان دیلم هستم .

امروز مطلبی را در سایت شهرمون خوندم که راجع به شما و زحماتتان در دیلم بود،

شما 1968 در دیلم بودید و من متولد 1990 . زحماتتان در دیلم پر اثر بوده استاد عزیز و گرانقدرم.

من الان دانشجوی سال دوم ارشد رشته مهندسی برق (مخابرات میدان) دانشگاه صنعتی امیر کبیر هستم و رتبه دوم و جزو دانشجویان ممتاز این جا هستم .

بچه های زیادی با رتبه های درخشان در سال های بعد از حضور شما در دانشگاه های معتبر تحصیل کردند ، 

من به عنوان یه فرد خیلی کوچک از شهر دیلم از همه زحماتتان ممنونم . 

هدفم از فرستادن این پیام به پدری که هیچ وقت ندیدمش ولی با خواندن یک مطلب 5 دقیقه ای مهرش به دلم نشست ، خنده ای بود که برای حتی چند ثانیه بر لبان شما می آید.

دوستتان دارم پدر نازنینم 

در روزنامه طلوع در تاریخ 26 و 29 مهر ماه 1394

در صفحه سوم مطلبی در مورد پروفسور سلطان زاده چاپ شده است:

خاطره درتاريخ ١٥ تير ماه ١٣٩٥ جهت مذاكره درمورد راه اندازي پلي كلينيك تخصصي و فوق تخصصي بندر ديلم باجناب اقاي دكتر علي اكبر سياري معاون محترم وزارت بهداشت واقاي دكتر ماهر معاون برنامه ريزي دفتر معاونت بيمارستاني در دفتر اقاي دكتر فريد إيمان زاده  وحضور اقاي مهندس ترك زاده صحبت وقول مساعد همكاري وشركت در زمان افتتاح دادند 

پروفسور سلطان زاده

 

متن چاپ شده درباره پروفسور سلطان زاده و پیشرفت پلي كلينيك تخصصي و فوق تخصصي بندر ديلم در روزنامه طلوع بوشهر 30 تیر


کلینیک تخصصی خیرساز دیلم
:
در سال 1345 پزشک جوانی به نام محمد حسین سلطانزاده که عاشق خدمت به هم وطنان خود در مناطق دورافتاده و محروم بود به بندردیلم عزیمت کرد و با دیدن شرایط نامطلوب بهداری وقت دیلم کمر همت بست و با کمک مردم و اهالی دیلم و اهدا زمین و تهیه مصالح توانست اولین مرکز بهداشتی ودرمانی شهر دیلم را در سال 47 بنا کند که تا سالهای سال در آن نیازهای بهداشتی ودرمانی مردم مرتفع شد
.
حسب کنجکاوی جوانی از جوانان برومند دیلم جناب مهندس ایوب ترکزاده در اینترنت و ماجرای پیدا کردن موسس اولین بهداری دیلم و نحوه آشنایی وی و اعضای شورای شهر دیلم با پروفسور محمدحسین سلطانزاده و دیدار و ملاقات آنها در تهران زمینه ساز سفر دوباره این پزشک متعهد و دلسوز در اسفندماه 92 به دیلم شد و پروفسور سلطانزاده نیز که پس از 47 سال دوباره به دیلم آمده بود با دیدن فضای تخریب شده اولین درمانگاه دیلم که با دستان خود و کمک مردم خشت خشت آن را بنا نهاده بود موجب شد تا عزمی جدی برای احیا و ساخت مجدد درمانگاهی با فضای بزرگتر و امکانات بهتر برای این مردمان خونگرم این شهر بندری بسازد
.
و این سفر مقدمه ای شد برای ساخت کلینیک تخصصی خیرساز دیلم که با تلاش و پیگیریهای مجدانه پروفسور سلطانزاده و با دستان سخاوتمند خیّر نیکوکار حاج حسن رسولیان که از دوستان نزدیک پروفسور بوده و یکی از خیرین متعهد و دلسوز یزدی است و همانند پدر خود که سالها خدمات ارزنده ای برای مردم ایران هدیه کرده اینبار دستان با سخاوت این انسان خیرخواه موجب شد تا ساختمانی در خور شأن مردم دیلم در زمینی به مساحت 2000 مترمربع و با زیربنای 967 مترمربع در خرداد 93 کلنگ زنی شود
.
برای احداث این ساختمان درمانی که تا کنون پیشرفت حدود 95 درصدی دارد حدود یک میلیارد و صد میلیون تومان از سوی خیر نیکوکار حاج حسن رسولیان هزینه شده و تجهیزات پزشکی و اداری آن نیز با پیگیریهای دلسوزانه پروفسور سلطانزاده و حمایت مسیولین محترم وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تهیه شده و آماده نصب و راه اندازی است و انشالله این ساختمان با حضور وزیر محترم بهداشت و خیرنیکوکار تا یک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید
.
این کلینیک تخصصی مجهز به 13 اتاق مطب جهت حضور پزشکان متخصص،3 یونیت دندانپزشکی،رادیولوژی،اتاق نمونه گیری،آزمایشگاه ،مامایی،داروخانه می باشد و دارای ساختمان سرایداری مجزا و یک واحد پانسیون جهت اقامت پزشک می باشد
.
همچنین برای تهیه و نصب انشعاب برق و تکمیل ساختمان کلینیک تخصصی خیرساز با حمایتهای فرماندار محترم شهرستان دیلم و معاونین ایشان مبلغ 450 میلیون تومان از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای شهرستان در کمیته برنامه ریزی مصوب شد
.

 


 

 

 

خاطره 18

در تاریخ 7 مرداد 1393 با تور ایران گردی مارکوپولو (تعطیلات )  وبا اتوبوس ویژه  از راه ساوه عازم منطقه کردستان شدیم ، در ساوه در هتل شهر بزرگ صنعتی کاوه صبحانه صرف گردید،

راهنمای تور آقای هادی هاشمی بود وخوش سروزبان ودرتمام طول راه با صحبت های خود همه  را مشغول می نمود  

، راننده که کاپیتان صداش می کردند آقای ابوالفضل هاشمی که الحق آرام وبا صبر وحوصله رانندگی می کرد

، پس از گذشتن از همدان در ساعت حدود 2 بعد از ظهر وارد سنندح مرکز استان کردستان شدیم ودر هتل 4 ستاره شادی سکنی گزیدیم  

وعصر هم از پارک ابیدر که پارک بسیار زیبائی بود بازدید نمودیم

،البته دفعه دوم است که من از سنندج بازدید می کنم دفعه اول به سال1365 ودر زمان جنگ ایرا ن وعراق بود  که به مدت یک ماه در بیمارستان توحید  به عنوان خدمت پزشکی در جبهه خدمت کردم چه روز های اسفناکی بود مرتب سنندج مورد حمله دشمن قرار می گرفت وعده زیادی شهید وعده ای مجروح می شدند خاطره ای از شب اول ورود به سنندج ذکر می کنم وپشت کار اینجانب باعث نجات کودک مریوانی گردید :

خاطره

در سال 1365که به جبهه سنندج رفتم اولین شبی که  وارد سنندج شدم ودر بیمارستان توحید قرار بود تقسیم پزشکان انجام شود وپزشکان منتظر بودند جاها تعیین شود ناگهان آمدند وگفتند کدام پزشک متخصص اطفال قرار است در بیمارستان توحید باشد به من گفتند پزشک متخصص اطفال شما تعیین شده اید دراین موقع اطلاع دادند یک کودک پسر 3 ساله به علت گلودرد بستری شده وحالش خوب نیست گلودرد چرا بستری شده ؟ بلافاصله در ذهنم آمد اینطور که می گویند بد حال است ممکن است دیفتری باشد وفورا جهت معاینه رفتم بخش اطفال که فاصله حدود نیم کیلو متر فاصله داشت رفتم ومعاینه کردم مشکوک به دیفتری بود وآزمایش مستقیم هم تائید کرد  ( ظن طبیب است که تشخیص موارد اورژانس را میدهد ) ودستور سرم ضد دیفتری دادم ولی گفتند نداریم این کودک پدرش از مریوان آمده بودوهشتمین فرزند خانواده وبعد از 7 دختر با رئیس بیمارستان شخصا صحبت کردم گفت سرم ضد دیفتری نداریم فردا درخواست می کنیم از همدان بیاورند من تاکید به اورژنس بودن وامتناع رئیس بیمارستان مجبور شدم با رئیس بهداری سنندج صحبت کنم که همان پاسخ رئیس بیمارستان را شنیدم ولذا با مدیر کل بهداری تلفن کردم که تاثیر نداشت در این موقع با استاندار تلفن کرده وگفتم من به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از شما درخواست میکنم اگر ممکن است با هلیکوپتر سرم ضد دیفتری را دستور فرمائید از همدان بیاورند والا اگر این کودک فوت کند من علیه همه شما ها اعلام جرم میکنم پشت کار من که یزدی هستم به نتیجه رسید وسرم ضد دیفتری پس از دو ساعت آوردند وکودک بهبودی یافت وبعدا کشت مثبت گزارش شد. 

کردستان را سنه دژ  یعنی دژ عقاب نامیده می شد واکنون هم یک میدان شهر به همین نام نامیده می شود ،  کردستان استانی در غرب ایران است ، کلمه کردستان اولین بار درزمان سلجوقی بر روی این منطقه نامیده شد  کرد ها مردمانی آریائی نژادند که چندین هزار سال قبل از میلاد به این منطقه مهاجرت کرده اند در دوره صفویه نخستین کتاب در باره قوم کرد نوشته شده است . کردستان در دامنه ها ودشت های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته با ارتفاع 2000 متر از سطح دریا واز مرتفع ترین استان های کشور است ، واز شمال به آذربایجان غربی وزنجان ، از شرق به همدان وزنجان ، از جنوب به استان کرمانشاه واز غرب به کشور عراق محدود است  در فاصله 512 کیلومتری تهران قرار دارد .استان کردستان منطقه ای کوهستانی است ، تمام قلمرو استان در بهار وتابستان آب وهوای خنک ومعتدل دارد واین شش ماه برای گردشگری مناسب است ، پائیز وبخصوص زمستان سرد واغلب یخبندان است .شهر های عمده کردستان : بانه ، بیجار ، دیوان دره ، سقز ، سنندج ، قروه ، کامیاران ومریوان است واین شهرها یادمان ها ودیدنی های جالبی دارد ، از جمله میتوان مسجد جامع   و موزه سنندج ، گنجینه زیویه وغار کرحتو در سقز را نام برد .رودخانه سیروان که طویل ترین رودخانه در کردستان است .

کردستان یکی از کانون های مهم صنایع دستی ایران به شمار می آید که فراورده های آن عبارتند از : گلیم ، وسائل خراطی شده وچوبی ، ولباس های سوزن دوزی وقلاب دوزی وپولک دوزی شده که خواستاران فراوان دارد .

سنندج : دومین شهر بزرگ کردنشین و بیست وسومین شهر بزرگ ایران ، مرکز استان کردستان در غرب ایران است ، آب وهوای سرد ونیمه خشک دارد ، جمعیت این شهر بر مبنای سرشماری 1390 برابر با 375280 نفر است .فعالیت های شهر سازی از عصر صفویه وقاجاریه از بافت شهری سنتی با ارزشی برخوردار است ، شهر سنندج تقریبا در نیمه قرن یازدهم بنا شده است در سالهای 1300-1320 با روی کار آمدن رضا شاه حکومت مرکزی توانست تا اندازه ای امنیت را در سرتاسر ایران تامین نماید وجزء استان کرمانشاهان بود از سال 1340 به بعد استان کرمانشاهان تقسیم شد به استان کرمانشاهان واستان کردستان ومرکز استان کردستان سنندج انتخاب شد.

جاذبه های فرهنگی 

ویژگی های فرهنگی  زبان ، لباس ، موسیقی  ، رقص جشن ها بارز تر از سایر عوامل فرهنگی است  ، زبان کردی است با گویش های مختلف  : گویش سورانی ، گویش اورامی ، گویش گورانی

موسیقی کردی

تاریخ نویسان وموسیقی دانان معروف جهان معتقدند که کردستان مهد تمدن موسیقی جهان به حساب می آید ، " گزنفون " تاریخ نویس یونانی در این باره نوشته است در سال 401 قبل از میلاد مسیح بعد از حمله یونان به ایران وشکست کورش هخامنشی  از یونانی ها هنگامی که لشکر یونان قصد بازگشت از کردستان را داشت کرد ها با خواندن نغمه ها وسرود های دسته جمعی یونانی هارا مورد حمله قرار دادند .

 

 

جاذبه های تاریخی 

دولت صفوی توجه خاصی به سنندج داشت در نتیجه معماری سبک اصفهانی  اقلیم سنندج میذان نقش جهان وچهار باغ  بامقیاس کوچک تر ساخته اند .

روز 8 مرداد از  موزه سنندج ، عمارت خانه کرد ، عمارت خسروآباد ومسجد دارالاحسان  ومسجد جامع بازدید کردیم :

عمارت سالارسعید ( موزه سنندج ) : که در بخش بیرونی عمارت ملالطف الله قرار دارد واز بناهای باقیمانده دوره قاجار است که در  آن اشیاء وآثار تاریخی کشف شده است ، اروسی موزه سنندج یکی از نمونه های بی نظیر هنر اروسی سازی وکار استادکاران سنندجی می باشد که شمل 7 درب اروسی میباشد .

 

عمارت آصف (خانه کرد) ،  موزه مردم شناسی مناطق کرد نشین وبزرگ ترین موزه مردم شناسی مربوط به یک قوم در کشور ایران است ،  عمارت آصف یکی از بزرگ ترین عمارت های اعیانی شهر سنندج است ، حمام آن زیباترین حمام های خصوصی در بین حمام های سنندج است بنای اولیه در زمان صفویه ودر دوره قاجار وپهلوی تکمیل شده است .در آن حمام ومکتب خانه ، اطاق خان ، بخش مشاهیر وجود دارد .

عمارت خسروآباد

قصری است تشریفاتی که اکنون در حال تعمیر است با ستون های زیبا مربوط به دوره زندیه سنندج به  وسیله پدر امان الله خان والی  سنندج ساخته شده است داخل حیات حوض زیبائی به شکل صلیب  وجود دارد  .

مسجد دارالاحسان ومسجد جامع سنندج  :  در سال 1310 ایجاد شده است به وسیله امان الله اردلان حاکم ووالی مقتدر سنندج در عصر فتحعلی شاه قاجار که با 24 ستون و26 گنبد ودوایوان ساخته شده است .

در تاریخ 9 مرداد به شهر مریوان رفتیم دربین راه راهنمای تور از همه خواست شعری که در آن چشم داشته باشد روی کاغذ یادداشت بنویسند هرکس شعری از یکی از شعرا نوشته بودند من هم فکر کردم شعری برای اولین مرتبه سرودم :

شعری که برای استحکام خانواده ها باشد ، زن ومرد از حقوق مساوی برخوردار باشند ، شعری که سرودم ، زن برای همسرش  ، ومرد برای همسرش  هردو با دو چشم خود همسر را تایید نمایند :

زندگانی در جهان هرآنچه که همسر بگوید آی به جشم

آی بچشم و           آی به چشم            و آی به چشم

 

سپس از  دریاچه  زریوار وبازار مرزی مریوان بازدید وقایق سواری کردیم ونهار را در کنار دریاچه وماهی تازه که روی ذغال طبخ کردند وخیلی لذیذ بود صرف کردیم در راه باز گشت از قرآن نگل و غار کرحتو  وپل تاریخی  قشلاق که از زمان صفویه ساخته شده دیدن نمودیم .

قرآن نگل  : در 60 کیلومتری غرب  سنندج روستائی به نام نگل وجود دارد که در اصل نوگل نام داشته است وجه تسمیه روستای نگل به داستان چوپانی بر میگردد که تقریبا 1000  سال پیش گلی زیبا را در طبیعت پیدا می کند ، مرد چوپان تا آن زمان گلی به این زیبائی  درطبیعت که هر کدام از گلبرگ هایش به یک رنگی بوده است  ندیده است ، بعد از اینکه چوپان گل را بیرون می آورد  به صندوقچه ای  به عمق یک متر زیر زمین برخورد میکند که برای گشودنش از اهالی روستا کمک خواست بعد از باز شدن صندوقچه با قرانی که امروزه در روستای نگل نگهداری می شود مواجه می شوند واز آن زمان درهمان مکان محلی برای نگهداری قرآن نگل می سازند .قرآن به خط کوفی نگاشته شده وبر روی پوست آهو نوشته شده ومتعلق به صدر اسلام است ، به همین خاطر این گل زیبا اسم آن محل را نوگل یا نگل گذاشتند ، طبق بررسی های انجام شده این قران از قران هائی است که ذر صدر اسلام توسط خلیفه سوم مسلمین حضرت عثمان نگاشته شده واین قران توسط عبدالله بن عمر برای 4 اقلیم مسلمان نشین جهان ارسال شده است ولذا مسجد هم به نام عبدالله بن عمر نام گذاری کردند یک مرتبه جهانگردی در لباس درویش قصد بردن قران را داشته ودر زمان رضا شاه در سال 1312 به تهران انتقال یافته ولی با تحصن اهالی باز گشت داده می شود ، در دوره بعد از انقلاب دوباردیگر هم به سرقت رفته  ودوباره پیدا شده است .

خاطره 19

درتاریخ جمعه هفتم شهریور 1393 باتور ایوار سفر به پاریس ووین از فرودگاه امام خمینی وبا هواپیمای ایران ایر آغاز نمودیم راهنمای تور خانم ژاله ابراهیمی وهمکار ایشان خانم پگاه حاجی مختاری بود، راهنماهای تور بسیار مطلع ، فعال ، وهمیشه با صورت گشاده وخندان وبا وجود فعالیت زیاد درتمام اوقات شبانه روز همراه افراد گروه بودند که زحمات آنها قابل تقدیر است .

پرواز متاسفانه با دوساعت تاخیر انجام وباتاخیر در پاریس به فرودگاه اورلی پاریس وارد وسپس در هتل 4 ستاره نوو تل Novotel Paris les Halles سکنی گزیدیم  . البته من  دفعه چهارم بود که به پاریس  می آمدم .

 دفعه اول درسالی که 200 سال از انقلاب فرانسه گذشته بود وجشن دویستمین سال انقلاب برگزار می شد یعنی در سال1989در بیستمین کنگره بین المللی اطفال که از 150 کشور وحدود 5000 نفر از پزشکان اطفال سراسر جهان شرکت کرده بودند حضور داشتم .

دفعه دوم در سال 1992 که برای شرکت در کنگره بین المللی اطفال ریو دو ژانیرو (برزیل) در بین راه چند روز در پاریس توقف نمودم

دفعه سوم در سال 1367 بود .

ودفعه چهارم همین سفر است.  

روز جمعه  هفتم شهریور :

روز اول باخیابان ریولی جهت رفتن به قایق پاریسی آشنا شدیم ودر قایق غذای پاریسی وسوپ مارچوبه صرف گردید شب گشتن با قایق در شهر مشهور به نور وهنر وبر روی رود خانه سن  یعنی مار  که همین طور طولانی ومارپیچ است تاریخی ترین رودخانه شهر پاریس  خاطره انگیز بود . رود سنSeine    با 776 کیلومتر طول در خاک فرانسه جاری است ویکی از تاریخی ترین رود های فرانسه است که به شکل کمانی از قلب پاریس می گذرد ، وتا کنون بیش از 32 پل برروی آن احداث گردیده است وقایق های زیادی بر روی آن رفت و امد میکنند ومحصولات تولیدی شهر پاریس را به شهر های مختلف حمل می کنند .

روز شنبه هشتم شهریور به همراه راهنمای محلی میشلMichel   وراننده  آلکس  Alex با دیدنی های پاریس در گشتی نیم روزبه بازدید

خیابان شانزه لیزه  به طول 2 کیلومتر ، بلواری عریض به عرض 70 متردر شهر پاریس وبه خاطر سینماها ، رستوران ها، کافه ها وفروشگاه های لوکس وویژه یکی از مشهورترین خیابان های جهان است  وفرانسوی ها شانزه لیزه  یعنی باغ بهشت جهان می نامند، آغاز بلوار از میدان کنکورد وپایان آن میدان شارل دوگل یا اتوال قرار دارد ، دفتر هواپیمائی ایران ار در این خیابان قرار دارد ، این خیابان بعد از خیابان پنجم نیویورک گران ترین خیابان جهان است

*  برج ایفل  که 100 سال بعد از انقلاب 1789 فرانسه  درسال1889  ساخته شد  ، از نام سازنده آن گوستاو ایفل گرفته شده است واو یک مهندس فرانسوی بود ، برج ایفل 300 متر ارتفاع دارد ، ودر کنار رود سن قرار گرفته ودر سمت دیگر آن کمی دور تر  دو   ساختمان  که انوالید نام  دارد که به دستور لوئی چهاردهم برای سربازان معلول ساخته شد   وامروزه مقبره  ناپلئون در آنجا است  ، برج ایفل امروزه به عنوان سمبل پاریس در جهان شناخته می شود

*   دروازه پیروزی ومیدان کنکورد که میدان صلح  ومیدان انقلاب هم می نامند دیدن کردیم،  این میدان بزرگترین میدان در پاریس است که در قرن 18 ساخته شده  آشنا شدیم   معروف است که لوئی شانزدهم وهم سرش ماری آنتوآنت ، با  دستگاه گیوتین در این محل   سرشان را زدند

*   پاریس در سال 1944 که در اشغال نازی ها بود آزاد شد واکنون درسال 2014  حدود  70 سال می گذرد ،

*  بعد از اوپرا Opera  که معمولا  در قدیم آنها  که برای  بازدید میرفتند یا برای دیدن ویا برای نمایش می آمدند ولذا خیلی شیک وبالباس خیلی عالی بازدید می کردند دیدن کردیم  ، در زمان ناپلئون دستور ساخت ان را داد که خیلی زیبا ساخته شوده بود ،

 *  از نماد اتوال یا  طاق پیروزی یا میدان شاردوگل یا آرک دو تریومف  که 12 خیابان به آن متصل می شود نمای ستاره را دارد به نام میدان اتوال یا ستاره گفته می شود ، این بنا به افتخار پیروزی های ناپلئون در سال 1806  آغاز ودر سال 1836به پایان رسید ، بنا چهار پایه و51 متر ارتفاع دارد ونام 588 ژنرال که در جنگ های جمهوری وامپراطوری شرکت داشتند بر روی بنا حک شده است ، در زیر طاق قبر سرباز گمنام که بر روی آن یک مشعل همیشه روشن است ، به یاد گذشتگان دو جنگ جهانی همیشه فروزان است

*     در سر راه از گنبد طلائی مقبره ناپلئون ومدرسه ناپلئون  مشاهده نمودیم.

*  باغ لوگزامبورگ  با حدود 50 هکتار وسعت از سالیان دراز گردشگاه  روشنفکران ودانشجویان بوده است ، دانشجویان غالبا برای درس خواندن در این باغ زیبا به مطالعه دروس می پرداختند ودر اغاز قرن 17 ساخته شده است ودر نزدیکی آن دانشگاه معروف سوربن واقع است که در قرن 13 بنا شده است واز قدیمی ترین دانشگاه های پاریس است  دیدن نمودیم.

روز یکشنبه نهم شهریور   به قصد رفتن به تپه مومخ( مونمارت)

برای دیدن کلیسای ساکرکورSacre Coeur  بااتوبوس وراهنمای محلی وایرانی عازم تپه شدیم در سر راه از بلوار های معروف هاسمن Hasman که خیابان ها را به یک شکل مخصوص ارائه داده  است دیدن کردیم وهمچنین از آسیاب های قدیم که در مولن روژ که به معنای مولن یعنی آسیاب وروژ یعنی قرمز که باقی مانده دیدیم ودر جای دیگر آسیابی که از قدیم نگه داشته اند ملاحظه نمودیم ، ضمنا از خیابان پیگال Pigal که مجسمه ساز معروف است عبور کردیم ، کلیسای ساکرکور یعنی قلب مقدس که درسال 1871 ساخته شده و در بالای تپه ای مشرف به تمام شهر پاریس بنا شده (تپه مونمارت) بعد از اینکه در ظرف یک هفته 20 هزار سرباز فرانسوی در جنگ با آلمان آن زمان پروس نامیده می شد کشته شدند ،  برای رهائی از جنگ کلیسای قلب مقدس (ساکرکور) ساختند تا دعا کنند جنگ تمام شود ،  در داخل کلیسا مجسمه سان پیتر St. Pierre با کلید در دست نمایان است که میگویند حضرت مسیح کلید کلیسیا را به سن پیتر داده است ونماد او کلید است که در دست دارد ، معروف است اولین مسیحی که برای تبلیغ به فرانسه آمد سرش را زدند واو با سر بریده که با دستانش گرفته بود مقدار زیادی راه رفت وبالاخره درگذشت و او سن دنی Saint-Denis   نام داشت در محله فون مارتر بود  ومجسمه او با سر که با دستانش گرفته نصب نموده اند ،  البته در سردر کلیسای نوتردام هم مجسمه اش با سربریده می توان ملاحظه نمود ،

 ازمنطقه هنرمندان هم در بالای تپه بازدید کردیم که یک کافه مخصوص هنرمندان ویک قسمت زمینی با درختان انگور به عنوان نمادین باقی گذاشته ونگذاشتند یک قسمت باغ انگور از بین برود چون بقیه باغ ها به ساختمان تبدیل شده است ، در این قسمت خانه پیکاسو ، میدان دالیدا Palace Dalida  که خواننده مصری بوده وهمچنین مجسمه او نصب گردیده دیدیم در همین محل آسیاب قدیمی به جامانده از زمان های خیلی دور مشاهده نمودیم، هتل ریتز Ritz در میدان سلطنتی وندوم Wandom قرار دارد که پرنسس دایانا آخرین روز های زندگی اش در این هتل گذراند ،

* بعد از آن از کلیسای نوتردام که نقطه صفر پاریس است وسط پاریس قرار دارد ومعمولا فاصله هارا با کلیسای نوتردام می سنجند ،  سنگ بنای آن به وسیله پاپ آلکساندر سوم گذاشته شد وکار ساخت آن در سال 1163 در دوره لوئی هفتم شروع شد کلیسا در قرن 11 شروع ودر قرن 13 تکمیل شد ودر منطقه لاتین کوارتر در نزدیک بلوار سن میشل قرار دارد  معماری آن به سبک گوتیک فرانسه است ودر زمان لوئی پانزدهم تغییراتی در گنبد ها داده شد .

* آخر از خیابان سن ژرمن  دیدن کردیم .

روز دوشنبه 10 شهریور برای بازدید از موزه لوور رفتیم Museum Louvre که یکی از معروف ترین وبزرگ ترین موزه های جهان است ، این موزه در شمال رود سن قرار دارد در حیاط موزه در امتداد ودر خیابان شانزه لیزه ، هرمی شیشه ای قرار دارد که به آن زخمی بر چهره پاریس گفته می شود  که طبقه زیر آن محل فروش بلیط  وبرخی ورودی های موزه است ، موزه هشت بخش مختلف دارد ،

در بخش اول آثار باستانی شرقی ، نتایج کاوش های خاور میانه در آن نگهداری می شود ، آثاری با بیش از 3000 سال قدمت ، ا زتمدن های سومر ، ایران ، آشور ، سوریه ، فنیقیه وفلسطین در آن وجود دارد .

آثار باستانی ایران

در بخش دوم آثار باستانی کشور مصر از دوران ماقبل تاریخ تا دوره رومیان وجود دارد.

دربخش سوم آثار باستانی یونانی مربوط به هزاره های قبل تمدن یونانی ، یونان باستان ویونان کلاسیک نگهداری می شود .

در بخش چهارم که به قسمت نقاشی ها معروف است بیش از 8600 اثر اصلی بر روی بوم وبیش از 100 هزار نقاشی روی کاغذ در آن وجود دارد .

در بخش پنجم که به بخش حجاری ها معروف است ، آثار باستانی فرانسه شامل اشیاء مصادره شده در انقلاب فرانسه در آن نگهداری می شود .

تابلو مونالیزا با لبخند ژوکوند (لئونارد داوینچی) ، بز بالدار طلائی (هخامنشی ) ، کاتب نشسته (مصر) ، لوح حمورائی ، گاو بالدار آشوری ، لوح پیروزی نارام سین ، نقش برجسته های آشوری ، ظروف گلی آشوری ، آثاری از تخت جمشید از جمله از آثار ای موزه است .

 

بخش هنر های اسلامی ، آثار نقاشی ، مجسمه سازی ، هنرهای تجسمی ، اشیاء عتیقه وسایر آثار اسلامی در آن نگهداری می شود.

روز سه شنبه 11 شهریور برای بازدید کاخ ورسای Versailles  که در شهر ورسای در 17 کیلومتری جنوب غربی پاریس قرار دارد رفتیم این کاخ که در قرن 17 بنا شده است ، محل سکونت پادشاهان فرانسه در دوره های مختلف بوده وحدود 100 سال گذشته نیز پایگاه حکومت فرانسه است. لوئی سیزدهم در روستای ورسای استراحتگاهی برای فصل شکار خود ساخته بود ، ولی لوئی چهاردهم می خواست قصری بسازد که از همه کاخ های فرانسه باشکوه تر باشد به همیین دلیل کار ساخت قصر را در روستای ورسای در سال 1661 میلادی آغاز ودر سال 1882 ، لوئی چهاردهم دربار وکابینه را به کاخ منتقل کرد ، ولی ساخت کاخ 49 سال طول کشید  وسان کینگ ( پادشاه خورشید ) Sun Kins  نام داشت وطولانی ترین دوران حکومت را طی کرد ،  ودر سال های بعد محل اقامت  لوئی شانزدهم تبدیل شد  ، ولوئی شانزدهم با دماغ بزرگش در روی مجسمه شناخته می شود ومعروف است که موقعی که مخفی شده بود با دماغ بزرگش تشخیص دادند وبه اتفاق همسرش ماری آنتوآنت در میدان کنکورد باگیوتین سرزدند ، کاخ 2000 اطاق باشکوه با مبلمان بی نظیر دارد،کاخ محوطه بسیار زیبا هم دارد که دیدنی است وجود دریاچه ها جذابیت آن را دوچندان کرده است ، این کاخ در طول تاریخ  کشور فرانسه شاهد اتفاقات بسیاری بوده است ، در سال 1919 پس از شکست آلمان توسط فرنسه ، انگلستان ودیگر متحدانش در جنگ جهانی اول ، پیمان ورسای در تالار بزرگ این کاخ امضا شد .

شهرک تفریحی وبازی دیسنی لند Disney Land Resort Paris   که شعبه کمپانی معروف آمریکائی  والت دیسنی است که با مشارکت شرکت های اروپائی وعرب های ثروتمند بنا شده است ، ودر 32 کیلومتری شرق پاریس قرار دارد ودر سال 1992 گشایش یافت

فرانسه

سرزمین اصلی فرانسه  در غرب اروپا وارد شده ولی جزائر وسرزمین های تابع آن در سراسر جهان گسترده است ، جاذبه های فرهنگی ، هنری وطبیعی بی نظیری در فرانسه وجود دارد وسال ها است که رتبه نخست جذب جهانگرد را به خود اختصاص داده است وپاریس را عروس شهر های جهان می خوانند ، مقر بسیاری از سازمان های بین الملللی از جمله یونسکو ( بخش آموزشی ، علمی وفرهنگی سازمان ملل ) در فرانسه است ، فرانسه یکی از پنج عضو دائم وصاحب حق وتو در شورای امنیت است ، فرانسه هفتمین قدرت اقتصادی جهان وسومین قدرت اقتصادی اروپا است ، ساخت موشک های فضائی ، هواپیما ، وماشین آلات مختلف از آن جمله است .

فرانسه با شش کشور اروپائی هم مرز است از شمال به دریای مانش وبلژیک از شرق به لوکزامبورگ ، المان ، سوئیس ، ایتالیا وموناکو ، از جنوب به دریای مدیترانه ، آندورا  واسپانیا واز غرب به اقیانوس اطلس ودریای مانش محدود می شود .

تاریخچه

تاریخ پاریس به بیش از 2000 سال قبل از میلاد برمیگردد.، ساکنان اولیه آن پاریزی خوانده می شدند ، رومی ها پس از غلبه بر این قوم در سال 52 قبل از میلاد شهر پاریس کنونی را به نام لوت تیا وکم کم شهر پاریزی ها به شهر پاریس تبدیل شده است .

چهره زیبای پاریس امروز مدیون لوئی چهاردهم ، ناپلئون بناپارت وناپلئون سوم است

اطریش

 روز چهارشنبه  12 شهریور 93 ساعت 6 صبح از فرودگاه شارل دوگل عازم وین پایتخت کشور اطریش شدیم ود ر هتل 5 ستاره  ایترکنتینانتال سکنی شدیم ، دفعه دوم است که به وین سفر می کنم مرتبه اول در سال  1983زمانی که جهت شرکت در کنگره بین المللی اطفال آمریکا  توسط انجمن پزشکان اطفال آمریکا  برگزار می شد و در سانفرانسیسکو تشکیل شده بود در بین راه مدت  یک هفته  در  وین توقف داشتم 

،  در  این دفعه  دو نفر راهنمای ایرانی خانم پگاه مختاری وآقای جعفری بودند وراهنمای محلی خانم ویکی Wikie که از فرودگاه تا هتل مطالبی در مورد وین بیان داشتند وعصر هم مختصری در خیابان های شهر قدم زدیم .

اطریش کشوری سرسبز وزیبا در اروپا است ، که مهد تمدن موسیقی ومعماری دنیا محسوب می شود اطریش به آلمانی Osterreich یکی از کشور های اروپای غربی است که پایتخت آن وین است  .

پرچم اطریش دارای سه ردیف افقی با رنگ های از بالا قرمز ، سفید وقرمز است این پرچم دومین پرچم قدیمی بعد از پرچم دانمارک است پرچم اطریش از سال 1230 میلادی مورد استفاده قرار گرفته است  وپرچم دانمارک از سال 1219 میلادی ، بر اساس افسانه هاپرچم کشور اطریش منسوب به دوک لئولد پنجم از فرمانروایان اطریش در اوخر قرن 12 ام وپیامد جنگ های او در دوران جنگ  های صلیبی است.  پس از یک نبرد سخت ، لباس اوکه تماماسفید بود سرتاپا اغشته به  خون شد ، زمانی که دوک کمربندش را گشود ، تنها قسمتی از لباس که زیر کمربند  بود  سفید مانده بود ، بعد ها این منظره تبدیل به سمبلی شد وپرچم اطریش از آن الهام گرفته شد. نشان ملی اطریش (Coat of Arms of Astria)  از سال 1919  بکار میرفته است  ( البته بدون زنجیر گسسته ) واز سال 1945 این نشان با اضافه شدن زنجیر گسسته به آن مورد استفاده قرار می گرفت ، عقاب در این نشان  سمبل قدرت ، تاج دیوار نمای عقاب سمبل طبقه متوسط جامعه ، داس سمبل زراعت وکشاورزی ، چکش سمبل  صنعت و زنجیر گسسته سمبل آزادی از دیکتاتوری نازیسم است

بطورخلاصه وین شهر:

*شهر موزه واوپرا

*شهر قصرها

* شهر کلیساها

* شهر تئاتر ها
شهر قهوه ها

* شهر پارک ها

* شهر معماری  ها  است

 این کشور از شمال با آلمان وجمهوری چک ، از شرق با اسلوواکی ومجارستان ، از جنوب با ایتالیا واسلوونی واز غرب با سوئیس ولیختنشناین هم مرز است .

جمعیت آن حدود 8443018نفر واز نظر اقتصادی ردیف پنجم در کشور های اروپائی است و وین حدود 1500000 نفر جمعیت دارد

کشور اطریش به سبب وجود سازمان ها ونهاد های بین المللی در وین همچون آژانس بین المللی انرژی اتمی وسازمان

کشورهای صادرکننده نفت ودفتر سازمان ملل متحد در وین کشوری مهم در اروپا به شمار می رود .

زبان رسمی آلمانی است وواحد پول آن یورواست ، کشور اطریش از 9 ایالت تشکیل یافته است ، وهر کدام از ایالت ها توسط یک حکومت ایالتی اداره می شود ودر راس آن شخص رئیس جمهور فدرال قرار دارد ومدت ریاست جمهوری 6 سال است ، از سال 1995 به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است . سال ها پایتخت اطریش مجارستان بوده ، هیتلر در وین درس خوانده است .رودخانه مهم آن دانوب است .آب لوله کشی ان  بسیار تمیز وبالاترین کیفیت اب در اروپا را دارد ، آب از چشمه های کوه آلپ می آید وجهت 4 میلیون نفر پیش بینی شده است  .

جاذبه های گردشگری در وین

·        قصر شنبرون Schonbrunn palace

·        فصر پادشاهی هوفبورگH ofburg Imperial  Palace

·        کلیسای  سنت استفان St. Stephens Cathedral

·        قصر بلودرBelvedere palace

·        خانه اپرای ملی وین

·        ساختمان پارلمان اطریش

·        قصر میرابلPalace of Mirabell  در سالزبورگ،

روز پنجشنبه 14 شهریور 93  از مقر سازمان ملل متحد  ، اوپک ، سازمان بین المللی انرژی اتمی ، سازمان کشور های صادر کننده نفت ، پارلمان ، ساختمان شهرداری ، قصر پادشاهی هوفبورگ ومحل نهاد ریاست جمهوری   قلعه نگهداری اسب ها،

باغ شهر City Garden   یا باغ مردم که 150 سال قدمت دارد Folk Garden هم نامیده می شود ،    درختان خیلی عظیم  بلوط در باغ جلب توجه می کند ، در این باغ رسم است هرکس عروسی میکند یا جشن تولد بر پا می کنند یک درخت گل رز در این باغ می کارد ،  و از Prater شهر بازی  ،  چرخ وفلک Ferris wheel  است که  حدود 350 سال قدمت دارد در سال 1986ساخته شده است  بازدید کردیم .

به علت بی طرف بودن اطریش سازمان های مختلف در آن به وجود آمده واز سال 1977 آغاز شده است .

سپس از خانه هوندرت واسه Hunden  که در سال 1976 ساخته وطراحی آن توسط نقاش معروف انجام گرفت واو معتقد بود اگر باغ هارا ازبین می بریم وآپاتمان چند طبقه می سازیم باید درختان را در پشت بام ها بکاریم واو این طراحی را از 1977 انجام داده ودرختان 40 ساله در پشت بام منزل هوندن می توان دید که نظر همه گردشگران را به خود جلب کرده است .

قهوه اطریشی که معروف است  چنین نقل میکنند که زمانی که ترک های عثمانی به اطریش آمدند خیلی قهوه می خوردند بعد از ترک اطریش کیسه هائی به جا گذاشتند اول اطریشی ها فکر میکردند که دانه های سیاه باروت است که ترک های عثمانی به جا گذاشته اند ، بعدا فهمیدند دانه های سیاه قهوه است ، یکی از مغازه هائی که قهوه خوب دارد  :

Café Griensteidl می باشد .

روز جمعه14 شهریور 1393

 بازدید از کاخ بلودرBelvedere  Palace  که بوسیله یک ژنرال ساخته شده ومعنای آن یعنی جائی که منظره خوبی دارد در دو قسمت بالا وپائین ساخته شده در قسمت بالائی محل اجراء مراسم وقسمت پائینی محل زندگی ژنرال می باشد. این کاخ در وین در اوائل قرن 18 ایجاد شده وامروزه جایگاه آثار هنری معروف اطریشی است ، کاخ بالا ئی شامل مجموعه ای از نقاشی های زیبا از نقاشان معروف Schiele , Klimt , Kokosch;a برای معماری ودکوراسیون داخلی می باشد ، شامل دو بخش کاخ ، موزه ، استیل وپارک (فضای سبز ) بلودر به معنای منظره زیبا است .

بعداز آن از کاخ شنبرون بازدید نمودیم ، این قصر ازدیدنی ترین جاهای وین است ، که در دوره باروک وحدود سال 1700 میلادی بنا شده است ودر آن سالنی قرار دارد که به سالن ایرانی مشهور است ومعماری آن به سبک معماری ایرانی است ، در زبان آلمانی شون یعنی زیبا وبرون به معنای چشمه است ،

شامبرون کاخ اقامتی پادشاهان اطریش بوده است واکنون یکی از آثار مهم فرهنگی این کشور است ، 1400 اطاق دارد ویکی از جاذبه های مهم توریستی به شمار می آید ،کاخ ها وباغ ها نشانگر سلیقه ها وعلائق وآرزوهای پادشاهان این کشور است .

 همچنین شونبرون دارای یک گلخانه بسیار بزرگ ومجهز بوده ودر نوع خود بی نظیر است، قدیمی ترین باغ وحش موجود دنیا ، در این باغ قرار  دارد که درسال 1752 تاسیس شده است.  ، در سال 1695 طراحی ودر قرن 18 بوسیله ماری تراسا Maria Theresa  دستور طراحی داده شد ، عمارت تابستانی در سال 1775 شروع شد ، اطاق کارل 1 در سال 1918 دراطاق فرانس ژزف وملکه الیزابت با مینیاتور ایرن تزئین شده است ،   در کاخ لوستر هائی وجود دارد که 1000 شمع ابتدا توسط فردی روشن می شده وبعدابا تمهیداتی شمع ها طوری قرار داده بودند که با روشن کردن یکی بقیه هم در اثر اتصال روشن می گردید ، بعدا ادیسون طراحی وسیم کشی برق را بعهده گرفت قصر 1400 اطاق دارد ، اطاق پذیرائی ماریا تراسا ملکه ،  ظهر با وسائل طلا وشب با نقره سرو انجام می شد پسر ماریا با پرنسس ایتالیائی ازدواج می کنند وپرنسس با 99 کالسکه به قصر وین آمدند ، سن 6 سالگی را اول دفعه توسط ماریا تراسا توصیه گردید ، ماریا تراسا 16 فرزند داشته است و 17 مرتبه باردار شده است .

شب هم در مهمانی که توسط ایوار ترتیب داده شده بود وقبل از شام کادوئی از کارهای اطریشی ها به عنوان یادبود سفر به همه افراد گروه اهدا نمود که کار بسیار قشنگی بود ودر خاطره همه افراد گروه ثبت گردید. وهمه آن را به عنوان کادو ایوار در اطریش در محل زندگی خود نگاه خواهند داشت.

روز شنبه 15 شهریور 93 : ساعت 7 صبح عازم فرودگاه بین المللی وین شدیم که در ساعت 12 صبح به طرف  فرودگاه بین المللی امام خمینی با هواپیمای ایران ار حرکت ودر ساعت 8 شب وارد فرودگاه شدیم .

پایان سفر 9روزه پاریس وین 15 /6/93

 

خاطره 20

درتاریخ 12 آبان 1393 برای عزاداری روز عاشورا وشرکت در مراسم نخل برداری به زادگاهم یزد رفتم ودر در مراسم روضه خانی وتعزیه ونخل برداری خرمشاه محل زندگیم

 

ونخل برداری میرچقماق

 

ونخل برداری تفت

 

وروضه منزل مرحوم حاج میرزا محمد صادقیان که از منزل های قدیمی است ودسته های سینه زنی که هر دسته مربوط به محله ای بود ومراسم بسیار جالب توجه برگزار میکردند واز منزل خارج ودسته دیگری وارد می شد ، مراسم نخل برداری تفت بسیار جالب توجه ودیدنی  بود ،

مراسم دیگری به صورت کارناوال تمام خیابان های شهر واقعه کربلا را نشن دادند .

مراسم عزاداري در 10 روز نخست ماه محرم، فصل ويژه اي است که شيعيان با انواع نمادها و نشانه هاي مربوط به عزاداري، شدت تأثر و تألم خود را نسبت به واقعه کربلا اظهار مي کنند.

ريشه شناسي نخل در عزاداري

به گزارش ميراث فرهنگي، يکي از نماد هايي که در اين دهه در بيشتر مناطق ايران به خصوص در مناطق کويري مورد استفاده قرار مي گيرد، نخل ( نماد تابوت) است، اين رسم در شهرها و روستاهاي ايران با اندکي تفاوت از يکديگر برگزار مي شود.«ملک ثابت» مردم شناس يزدي درباره نخل مي نويسد:

در خصوص پيدايش نخل و وجه تسميه آن عقايدي به شرح ذيل مطرح است:

1)    نخل اقتباس از خيمه مجمع حضرت موسي (ع) است که در اول ماه سال دوم ميقات بر پا کرده و محل عبادت پيروان او در بيابان تيه ( سرگرداني) بوده است.در دعاي سمات از آن تحت عنوان «قبه الزمان» ذکري به ميان آمده است.

2)    نخل به خيام حضرت امام حسين ( ع) اشاره دارد و مي خواهد خاطره خيمه هاي حرم آن امام ( ع) را در کربلا مجسم کند.

3)    نخل ياداور گهواره دو گوشواره عرش مجيد، يعني حضرت امام حسن و امام حسين عليهماالسلام است و چون مقام صاحبان گهواره عظيم است، نخل را بزرگ ساخته اند.

4)    نخل نوعي عماري ( صندوق مانند براي نشستن سوار، آن را بر روي پشت شتر و فيل مي گذارند و آن را محمل و عودج هم مي گويند) است که در گذشته رسم بوده بزرگان قوم را بر آ نها حمل مي کردند.

5)    چون اولين بار اين اسکلت را از چوب درخت خرما ساخته اند ، بدين نام معروف شده است.

6)    «آيتي» در تاريخ يزد، اذعان مي دارد  که مراسم مربوط به نخل در بين هنديان متداول بوده و بعداً در ميان شيعيان راه يافته است.

7)    چون درخت نخل شباهت به زندگي انسان دارد، در شانزده سالگي ميوه مي دهد، حدود صد و بيست سال عمر مي کند، ضربه شديدي به سر آن ، درخت را مي خشکاند؛ ولي ضربه به تنه، در آن تأثيري ندارد با وجود ارتفاع زياد در مقابل طوفان ها و ساير حوادث جوي مقاوم است. درختي است بي آزار و بي پايه ، نخل را بدين نام نهاده اند.

8)    برخي مي گويند : نخل، تابوت آرايش دهنده حضرت امام حسن مجتبي ( ع ) است و يادآوره ي تشييع پيکر آن حضرت تا قبرستان بقيع است.

9)    سابقه پيدايش نخل در آيين ها به قبل از اسلام و زمان ساسانيان مي رسد؛ زيرا هنگامي که خسروپرويز به دست شيرويه کشته شد تابوت بزرگ و زينت شده اي را برايش تدارک ديدند.

10)                      حرکت نخل ويژه آيين هاي مربوط به سوگ سياوش است که در سنت هاي عزاداري شيعيان  راه يافته است.

11)                      چون پيکر مطهر و مقدس سالار شهيدان کربلا، حضرت امام حسين ( ع) را بدون تشييع به خاک سپرده اند، شيعيان همه ساله به جبران ، رسم نخل گرداني را تکرار مي کنند و به خاطر اينکه آن حضرت ، بزرگوار است، تابوتش را بزرگ و حجيم در نظر مي گيرند. حجيم بودن نخل بيانگر عظمت صاحبش است و نيز مي گويند : « بزرگي نخل همراه با فرياد يا حسين آنهايي که نخل را حمل مي کنند ، در افراد تهييج ايجاد مي کنند.»

سعيد روشن ، پژوهشگر آيين هاي ايام محرم بر اين باور است که مراسم نخل گرداني از جمله مراسمي است که به دليل تاريخچه و ويژگي هاي آن قابليت جهاني شدن دارد.

نسرين جودکي _ پژوهشگر و مردم شناس خطه جنوب ايران در پژوهشي که درباره ي نخل داشته است ، آن را درخت زندگي مي نامد.

اکنون « درخت زندگي» به آيين عزاداري سالار شهيدان پيوند عجيبي خورده و بسياري از شهرهاي ايران از جنوب خراسان گرفته تا سمنان ، دامغان، خمين، نواحي قم، کاشان، ابيانه، خوروبيابانک، زواره، اردستان، نائين، آبادان و... اين آيين را برگزار مي کنند . اما بايد گفت که اجراي اين آيين در شهر يزد بسيار گسترده و زبانزد است.

نخل برداري در يزد

سال هاست که نخل برداري ، از ويژگي هاي منحصر به فرد مراسم محرم و عزاداري در يزد محسوب مي شود و در اکثر نقاط استان يزد در روز دهم محرم، بعد از به جا آوردن نماز ظهر عاشورا هيأت هاي مختلف به زير نخل رفته ، با صداي حسين حسين سه بار نخل را به دور کلک حسينيه مي گردانند.

دو نخل قديمي واقع درميدان امير چخماق و بعثت يزد و دو نخل در محله گرمسيري و شاه ولي شهرستان تفت قرار دارند که اين 4 نخل را در ظهر عاشورا آذين بندي مي کنند.

نخل حسينيه شاه ولي در شهرستان تفت قديمي ترين  نخل شناخته شده استان است که جزئي از مجموعه شاه ولي ( شامل مسجد، بقعه، بازار، آب انبار، مدرسه و نخل) است. اين مجموعه در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده و متعلق به قرن نهم هجري است.

قدمت نخل ميدان ميدان امير چخماق يزد به استناد تاريخ يزد 400 سال تعيين شده است و در منابع تاريخي نيز به پارچه سياه پوشي اشاره شده که توسط « علي اصغرگرجي» در سال 1229 هجري قمري وقف شده است. وزن اين نخل تقريباً 2500 کيلوگرم و بلندي آن 9 متر است.

در مراسم نخل بندي و نخل گرداني در يزد که در اصطلاح محلي به آن « نقل» نيز گفته مي شود، چند روز پيش از شروع ماه محرم، «باباهاي» ( خادمان) ميدان ، شروع به تزئين و آذين بستن نخل مي کنند . آذين بندي نخل حداقل يک هفته به طول مي انجامد. در طول اين مدت ، باباهاي ميدان ، زيورآلات و وسايل مربوط به تزئين نخل را از انبار ، بيرون آورده و تمام روز را با پاهاي برهنه به اين امر مي پردازند. بستن نخل نياز به مهارت و سليقه خاص دارد و خادمان ميدان ، شيوه هاي آ ن را از پدر و اجداد خود آموخته اند.

گفته مي شود در روز بلند کردن نخل، دهها تن از مردان محل، زير پايه هاي نخل رفته، آن را با عظمت تمام به حرکت در مي آورند و چون جنازه اي با شکوه، آن را از ميان موج جمعيت عزاداران عبور مي دهند. نخل گردانان معمولاً با پا هاي برهنه، نخل را تا مسيري حمل کرده يا آن را چند بار دور محل مي چرخانند.

خاطره 21

در تاریخ سوم بهمن 1393 جهت سفر به جزیره کیش به مدت سه روز  با هواپیمای ماهان از فرود گاه مهراباد عازم کیش شدیم ودر هتل پنج ستاره مارینا پارک سکنی گزیدیم . هتل بسیار زیبا وبرخورد کار کنان ونظافت ساختمان واطاق ها وسالن غذاخوری بسیار خوب بود ،  باید به اداره کنندگان  هتل که در این راه کوشش می نمایند ودر راه توسعه گردشگری گام برمیدارند تبریک وتشکر نمود .

 

دفعه ششم مسافرت به جزیره کیش بود یک مرتبه در کنگره نوزادان ویک مرتبه در کنگره آسم وآلرژی وسه مرتبه جهت استراحت وگردش سفر نموده ام وهردفعه از قسمت های مختلف جزیره بازدید نموده ام ، این دفعه هم از پیشرفت های جزیره ونواحی تاریخی بازدید نمودم ، محل های بازدید ساحل مرجان ، عبور از مجتمع های شهر آفتاب  ،  ویلای محمد رضا شاه و ولیعهد که با شیشه های شکسته ومخروب شدن ساختمان  ( بهتر بود ای مجموعه ها که جزء اموال کشور است تمیز نگهداری می شد ومحل بازدید گردشگران قرار می گرفت ) ، مرکز خرید دامون که جدیدا شروع شده است ، شهر حریره با قدمت  1000 سال و مسجد جامع حریره  ، شهر زیر زمینی کاریز ، درخت سبز ،

شرکت در سمینار نوزادان 1383

درخت سبز قدمت 500 تا 600 ساله دارد ، درخت لور یا درخت انجیر مفید می نامند

 

 آب انبار قدیمی کیش با بادگیر های قدیمی شبیه بادگیر های شهر  یزد ، پایاب ( قنات های زیرزمینی ) جزیره که به کاریز یا شهر زیر زمینی متصل است

، مجموعه المپیک  ، مسجد خاتم که دو گنبد دارد ومخصوص منطقه شیعه نشین  ، مسجد نور که یک گنبد دارد ومربوط به منطقه سنی نشین میباشد

، میدان نور که نماز جمعه در همین میدان برگزار میگردد ، هتل در دریا به صورت ویلاهایی که در اقیانوس ( شبیه ویلاهای روی آب در جزایر مالدیو)  در حال سخت است که جهانگرد های زیادی به خود جلب میکند ،  منطقه بومی عرب ها که صفین هم مینامند  ،  از سنگی مخصوص که در دریا نماد جزیره کیش می نامند  ودر همین ناحیه قایق به گل نشسته در ساحل مرجان که با بار مشروب حدود 6 سال است باقیمانده است .

کلبه هور ومجسمه ای با چراغ فانوس نماد کلبه هور میباشد ،

کشتی یونانی که حدود 52 سال قبل به گل نشسته و خود یونانی ها آتش زده اند . این کشتی در 4 مرداد 1345  در نزدیکی روستای باغو به گل نشست ، وزن کشتی 7061 تن وطول 136 متر می باشد ، علت به گل نشستن آن معلوم نیست وهنوز در پرده ابهام است ، اما معروف است مه آلود بودن هوا ونبودن فانوس دریائی در سواحل جزیره کیش این اتفاق افتاده است ، و80 روز تلاش یدک کش هندی برای بیرون کشیدن آن به ثمری نرسید ، به ناچار سرنشینان آن مجبور به ترک آن شدند .

سایت لاک پشت ها که لاک پشت های بزرگ حدود نصف ماشین وشهر پدیده ودهکده ساحلی در حال ساخت بازدید نمودم .

جزیره کیش

یکی از جزیره های خلیج فارس واز توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واز نقاط دیدنی در جنوب ایران است ، در گذشته این جزیره را به نام  <   قیس > می خواندند شکل جزیره بیضوی است ، از آنچه در کتب تاریخی ذکرشده است بر می آید که از زمان هخامنشیان وسپس اشکانیان وساسا نیان جزیره کیش تحت سلطه ایرانیان بوده وبا گسترش اسلام ، این جزیره به دست خلفای اموی افتاده است .

این وضع تا سال 249 هجری قمری ادامه یافت ،  در این سال یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه پیروز وتمامی جزائر خلیج فارس وبحرین وکیش را تسخیر نمود ، از دوران آل بویه تا دوره سلجوقیان وتیموریان ادامه ودر دوره سلجوقیان کیش بزرگ ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد ، سعدی در آثار خود دو جا از جزیره کیش وسفر به آن ذکر کرده است ، ازسال 912 تا 1031 این جزیره به دست پرتقالی ها افتاد و سر انجام سپهسالار شاه عباس به  فتح خلیج فارس و بحرین وهمه جزائر آن شد ، تا سال های آغازین حکومت محمد رضا پهلوی ، کیش مرکز صید ماهی وتجارت مروارید بوده است ، با ورود مروارید ژاپن به بازار ایران ، به تدریج از اهمیت مروارید کیش کاسته شد .

در سال 1349 هیئتی از مشاوران ایرانی وآمریکائی ، جزیره کیش را مورد بازدید قرار دادند و با توجه به ویژگی های طبیعی  ، سواحل زیبای مر جانی وآب های زلال اطراف آن به عنوان مرکز توریستی بین المللی انتخاب شد ، (تنها جزیره ای که در خلیج فارس دارای قنات آب شیرین می باشد )ودر این زمان توسعه جزیره کیش آغاز شد ، تمام زیر ساخت های مدرن ازجمله هتل ، نمایشگاه بین المللی ، فرودگاه ، کازینو ، اقامتگاه شاه وخانواده اش ساخته شد ، ودر زمستان ها به عنوان محل اقامت وتفریح خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفت .

جزیره کیش درسال 1361 به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور بر گزیده شد ، امروزه اقتصاد کیش بر پایه گردشگری وتجارت استوار است

جزیره کیش به شبکه سراسری برق متصل نیست ودارای نیروگاه گازی می باشد وقرار است نیروگاه دومی در جنوب غربی جزیره کیش ساخته شود .

جزیره کیش بیضی شکل به طول 1545 کیلومتر وعرض 5/7 کیلومتر  وتعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی دارد ، مسافت تا تهران 1052 کیلومتر میباشد،

آب وهوای گرم ومرطوب میانگین 26-27 درجه ، پوشش گیاهی باغ های نخل خرما ، درختان بومی کهور ایرانی وکنار ودرختنان غیر بومی پاکستانی میباشد .

جمعیت حدود 25000 نفر که اکنون بعد از سرشماری 1390 افزایش یافته است .

جاذبه های تاریخی

حریره

پایاب

کاریز

میتوان اشاره کرد :

حریره : نام شهر ویرانه ای است خالی از سکنه ومربوط به دوران قیاصره که نام آن از نام بانوئی که ملکه شهر بوده برگرفته شده است ، هم اکنون بخشی از شهر که عمارت کاخ بانوی حریره بوده مرمت شده است ، مهمترین ابنیه کشف شده در این مجموعه عمارت اعیانی ، حمام ، آب انبار ، قنات وبقایای مسجد جامع  حریره می باشد .

 

جاذبه های گردشگری

پارک های ساحلی وتفریحی مانند پارک هنر ، ساحل مرجانی ، باغ وحش ، اکوواریوم ، باغ پرندگان کیش ، دلفیناریوم  ، شهر زیر زمینی کاریز ، کشتی های تفریحی وکشتی به گل نشسته یونانی  درخت سبز که مردم معتقدند این درخت حاجاتشان را بر آورده میکند وبه شاخه های درخت نخ می بندند از دیگر دیدنی های کیش می باشد ، پلاژ های بانوان وآقایان ، امکانات سوار کاری ، پیست  70 کیلومتری دوچرخه سواری ، غواصی ، جت اسکی واسکی روی آب نیز از دیگر جاذبه های گردشگری کیش است ، نبود هرگونه چراغ قرمز راهنمائی در خیابان ها وهمچنین بزرگ ترین پرچم ایران در این جزیره میتوان اشاره نمود .

شهر زیرزمینی کاریز

احداث قنات (کاریز) در انحصار ایرانیان بخصوص یزدی ها بوده است ( شهر یزد معروف به شهر قنات ها است  ) وبا توجه به قدمت شش هزار ساله قنات در ایران میتوان صاحبان اصلی قنات را ایرانیان دانست . کاریز واژه فارسی قنات است ،  عظمت قنات کیش به قدمت دو هزار ساله آن است با ارتفاع حد اکثر 45 متری منحصر به فرد می باشد ، طول قنات 15 کیلومتر در طول دورشته از منطقه صفین وفرودگاه تا محل فعلی شهر زیرزمینی کیش به سه رشته تبدیل واز این محل مجددا تبدیل به یک رشته به شهر قدیمی حریره می ریزد ، شهر زیرزمینی کیش با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن ازجمله مرجانی بودن جزیره ، آب شیرین قنات ، هوای خنک در زیرزمین ، وسقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بسیار بالا در فهرست مهمترین ابنیه جهانی قرار می گیرد .

احداث شهر زیرزمینی کیش با هدف ایجاد یک فضای فرهنگی سیاحتی از سال 1378 آغاز شد ودهلیز ها وتالار های متعددی در این مجموعه ایجاد شده است وغرفه های مختلف به عنوان محل عرضه صنایع دستی استان های مختلف کشور خواهد داشت ، احداث سه کیلومتر تونل در عمق 14 متری زمین وبا تیشه وکلنگ بدون استفاده از وسائل مدرن امروزی جاذبه هائی برای گردشگران ایجاد کرده است دمای ثابت 22-25 درجه سانتیگراد در داخل تونل جذابیت خاصی را برای گردشگران به ویژه در فصل تابستان ایجاد کرده است . قنات ها دارای 274  حلقه چاه است که 74 حلقه آن در محل احداث شهر زیرزمینی است . آقای منصور حاجی حسینی موسس وسرمایه گذار این مجموعه شهر زیرزمینی کیش می باشد که در حدود 30 سال مقیم کشور آلمان بوده است . بر این باور است که قرار گرفتن آن در دل جزیره مرجانی وامکان بازدید از صدف ها ومرجان هایی از اعماق اقیانوس ها ، آب شیرین قنات ، هوای خنک زیر عمق 14 متری زمین وسقف مرجانی پر از فسیل هایی با قدمت زیاد جزیره کیش را یکی از ابنیه های منحصر به فرد دنیا تبدیل کرده است . باید به این مرد که به کشورش علاقه داشته و در اعتلای آن کوشش نموده تبریک گفت وتوجه داشت هر ایرانی سعی کند شمعی در کشور روشن کند ، اگر همه مردم ایران چنین کاری بکنند کشور از نور 70 میلیون نفر روشن خواهد شد .

 

خاطره 22

در تاریخ سوم فروردین 1394 لغایت 14 فروردین 94  با تور سیاحتی تعطیلات – مارکوپولو وهواپیمائی قطر ایرویز عازم کشور ژاپن ازطریق فرودگاه امام خمینی شدیم ، ودر اوساکا در هتل 5 ستاره اوساکا ماریوت میاکو به مدت 3 شب ودر هتل 5 ستاره  پرنس هاکونه 1 شب وهتل  5 ستاره امپریال توکیو5 شب اقامت کردیم .

این دومین مرتبه مسافرت من به ژاپن است ، اولین سفر در 7-12 سپتامبر 1986در هفتمین کنگره بین المللی نفرولوژی اطفال در توکیو ژاپن  حدود 30سال قبل بود که حدود دو هفته طول کشید شرکت نموده بودم .

 

پروفسور مادام حببب استاد پاتولوژی فرانسه

 دبیر کنگره

 

استاد دکتر یحیی عقیقی

 

کنگره نفرولوژی ژاپن 1986

ژاپن

 

سرزمین آفتاب تابان یا مجمع الجزائر ژاپن بخشی از مرز شرقی قاره کهن را تشکیل میدهد ، کشوری که فاصله شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین منطقه ی آن بالغ بر 3000 کیلومتر است بعبارت دیگر مجموعه این جزائر کوچک وبزرگ از همسایگی شرقی ترین بخش روسیه تا نزدیک تایوان امتداد یافته است .

ژاپن سرزمینی کوهستانی که روی زنجیره ای آتشفشانی قرار دارد وبنابراین 60 در صد از خاک ژاپن کوهستانی وجمعیت تقریبا 130 میلیونی در 40 درصد باقیمانده ساکن شده اند ، که این تراکم جمعیت باعث رشد عمودی شهر های ژاپن شده است .

 ژاپنی ها در طول تاریخ بار ها وبار ها زلزله های هولناکی را تجربه کرده اند ودر حال حاضر به خوبی توانسته اند با رعایت نکات ایمنی در ساخت وساز ها از وسعت ضایعه کم کنند ، ژاپن از نظر مواد معدنی وسوخت  ،  کشور فقیری است وباید همه را از خارج تامین نمایند .

ژاپن تنها کشوری است که طعم تلخ بمباران هسته ای را چشیده است ، در انتهای جنگ جهانی دوم دوشهر هیروشیما وناکازاکی با دو بمب هسته ای خاکستر شدند وشاید همین باعث تسلیم بی قید وشرط شدن ژاپن شد ،  از آن پس ژاپن تحت سیطره ی نظامی آمریکا قرار گرفت وهنوز هم هزاران نظامی آمریکائی در این کشور حضور دارند .

اما ژاپن در حال حاضر یکی از 8 کشور صنعتی جهان  است ، به این معنی  که زلزله های پی در پی ، جنگ ها ، بمباران اتمی  ، باعث نشد که ژاپن کشوری خاکستر شده باقی بماند .

سخت کوشی ، همکاری ، خویشتن داری و انضباط  فردی باعث شد که ژاپن جدید خیلی زود از ویرانه های جنگ جهانی دوم برخیزد وبا جهشی بلند خود را به جایگاهی برساند که حتی بازار های مهم کشور غالب ،  آمریکا را در اختیار داشته باشد ، این جهش بلند به علاقه ی بی حد وحصر ژاپنی ها به یادگیری علوم وفنون جدید بر میگردد .

پیشرفت وترقی ژاپن در کنار مشکلات ناشی از جنگ ویران گر دوم ، روایتی از سخت کوشی وتلاش برای رسیدن به موفقیت است ، چنین خصلتی در یزدی ها هم وجود دارد (البته من هم یزدی هستم ) ، یزدی ها با بیابان می جنگند ، با کم آبی ستیز  می کنند ، با محرومیت ها ومحدودیت ها ی اقلیمی مبارزه میکنند وبه جای ناله وشکایت وانزوا وتسلیم می کوشند تا راهکار ها ، ابزار ها وسازوکارهائی مناسب برای رفع نبود ها وکمبود ها بیابد ، وبا مدیریت هوشمندانه دخل وخرج وافزایش کارائی واثر بخشی نوعی توان بخشی مدیریتی را مطرح نماید وبه بهره وری بیشتری دست یابد ،  یزدی راه نتیجه گیری بهتر وبیشتر را در ساده کردن امور و ساده زیستی یافته است و با بهبود فرایند ها وفعالیت ها به جبران نداشته ها پرداخته است.

یزدی یاد گرفته است که برای دستیابی به آب باید از خواب گذشت واندیشه ای ناب داشت وچون با سختی ومشقت به آب میرسد قدر هر قطره ان را بداند ، امروزه هر جا چاه آبی وجود دارد وکشاورزی مبتکرانه ای است اثری از مقنی وکشاورز یزدی نیز هست ،  یزدی با پرکردن اب در کوزه وقرار دادن آن ها در کنار دانه ها وبوته های کاشته شده ، آبیاری قطره ای را بنیان نهاد ، یزدی در جنگ با طبیعت تسلیم نشد بلکه یاد گرفت تا با واقع بینی ودرک شرئط ،  چگونه زندگی کند ، او چهار عنصر "   عزم ، حزم  ، نظم ورزم  " را به عنوان الزامات غلبه بر محرومیت ومحدودیت وموفقیت در مدیریت میداند وبا اراده ،  دوراندیشی ، انضباط ومبارزه برای رسیدن به اهداف خود در زندگی وکسب وکار تلاشی خستگی ناپذیر دارد .

البته این سخت کوشی ژاپنی ها ریشه عمیق وتاریخی دارد برای مثال ژاپن یکی از معدود کشور هائی است که در برابرسیل ویرانگر مغول ها مقاومت کرد واجازه نفوذ واسقرار به مغول ها را نداد .

نکته مهم دیگر این است که با همه پیشرفت ها ئی که به ان دست یافتند هرگز ریشه تاریخی وسنتی خودرا رها نکردند ،

ژاپن   : اقیانوس آرام در شرق ودریای ژاپن در عرب  ، دریای چین شرقی در جنوب ودریای اوخوتسوک در شمال آن قرار گرفته است ، ژاپن از چهار جزیره بزرگ   هونشو  ، هوکایدو، کیوشو ، شیکوکوونزدیک به 6800 جزیره دیگر تشکیل شده است .هونشو بزرگ ترین جزیره ژاپن است ، هر سال 7000 تا 8000 زلزله در ژاپن رخ میدهد که بیشتر آنها محسوس نیست اما زمین لرزه های شدید که خسارت جانی ومالی زیاد داشته است باعث شده ساختمان شهر ها طوری طراحی شود که میزان خسارات مالی وجانی به حد اقل برسد، در سال 1923 زلزله بزرگ کانتو Kanto ژاپن را لرزند که باعث تخریب وآتش سوزی 70 درصد شهر توکیو وکشته شدن بیش از 140000 نفر شد .

ژاپنی ها کشور خود را نیپون یا نیهون به معنای خورشید وبه سرزمین افتاب تابان مشهور شده است ، ژاپن در شرقی ترین نقطه قاره کهن وکشور چین قرار داشته تصور میشده اولین سرزمینی است که خورشید در آن طلوع میکند .

اوساکا Osaka

این شهر ساحلی که ونیز ژاپن خوانده میشود ، در جزیره  " هونشو " واقع شده است ، پس از توکیو ویوکوهاما  ، پر جمعیت ترین شهر ژاپن محسوب می شود وبندر آن یکی از بزرگ ترین ومهم ترین بنادر ژاپن است

اوساکا از قطب های بزرگ صنعتی ژاپن به شمار  می آید و ماشین سازی ، وسائل الکترونیکی وصوتی  ، فولاد سازی ، نساجی وساخت کاغذ از صنایع عمده این شهر است .

اوساکا شهر زیبائی است وکانال  های آب فراوانی دارد ، بر روی این کانال ها پل های متعددی برای اتصال نقاط مختلف شهر ساخته شده است .

پارک ناکانوشیما ، آسمانخراش سنین سگای ،  قصر اوساکا ، موزه شهر وموزه هنر شهرداری ، پارک تنوجی Tennoji وباغ گیاه شناسی ومعبد شیت تن توجی از نقاط دیدنی شهر اوساکا است .

منطقه نامبا Namba  با داشتن بازارچه ها وپارک های زیبااز نقاط دیدنی در مرکز اوساکا است .

دوتنبوری Dotonbori  نیز از محله های مرکزی وقدیمی اوساکا است که در مجاورت نامبا قرار دارد و این دو منطقه بازدید کنندگان زیادی را به خود اختصاص داده است .

هاکونه

یکی از شهر های اصلی گردشگری ژاپن است ، وبه دلیل داشتن مناظری زیبا ، نماهای بسیار جذاب از کوه مشهور فوجی ، چشمه های درمانی آب گرم وموزه گالری های هنری ، شهرت جهانی دارد.  

از دیگر جاذبه های هاکونه  ، موزه فضای باز هاکونه " Hakone Open – Air Museum “دریاچه ی آشی Lake Ashi  تله کابین هاکونه 

Hakone Tozan Cable Car دره ی اواکودنی  Owakudani  رودخانه های هایا  Haya river  وموزه ی هنر هاکونه Hakone Museum of Art است .

گشت هاگونه شامل ورود به معبد هاکونه وکشتی کروز ، دیدار از دره اواکودنی ، چشمه های آب گرم ، خوردن تخم مرغ های آب پز است که در چشمه های آب گرم مخصوص آن منطقه پخته شده باشند که به اعتقاد محلی ها خوردن هر  عدد تخم مرغ 7 سال به عمر انسان اضافه میکند .

در بین راه قله کوه فوجی یاما که شبیه قله دماوند در ایران است وپوشیده از برف میتوان دید.

کیوتو Kyoto

شهر کیوتو مرکز استان کیوتواست که در میانه غربی جزیره هونشو قرار گرفته است ، کیوتو درشمال شرقی شهر اوساکا واقع شده است . این شهر قبل از توکیو پایتخت ژاپن بوده ومدت 11 قرن امپراطوری های مختلف در آن مستقر بوده است ، در مرکز شهر کاخ امپراطوری کیوتو Kyoto Imperial Palace وقلعه نایجو Nijo Castle  قرار دارد که با دیواری از هم جداشده اند . قصر ها ومعابد ودژهای نظامی باستانی متعددی در این شهر دیده می شود ، مشهور ترین موزه ملی کیوتو Kyoto National Museum است که در سال 1897تاسیس شده است ، برج کیوتو  KyotoTowerکه ضد زلزله است ، کاتسورا Katsura Imperial Villa این ویلا پرنس توموهیتو در سال 1606 میلادی ساخت ، در اینجا زیباترین باغچه های ژاپنی دیده میشود .

توکیو

این شهر در شرق ژاپن ودر جزیره هونشو واقع است ، علاوه بر اینکه پایتخت ومرکز ژاپن است از بزرگترین و مهم ترین شهر ها وبنادر جهان به شمار می آید ، در مرکز توکیو کاخ امپراطوری ودر جنوب وغرب کاخ مراکز اداری ، مجلس شورای ملی  ، دفتر نخست وزیر قرار دارد .

برج توکیو با ارتفاع 333 متر شبیه برج ایفل پاریس است ودر سال 1958 ساخته شده است ،در شرق کاخ امپراطوری منطقه تجاری مارونوچی Marunouchi قرار دارد ، وهمچنین دفاتر اصلی بسیاری از بزرگ ترین موسسات تجاری ومالی ژاپن نیز درهمین محدوده قرار گرفته است ،در شرق مارونوچی مهمترین مراکز خرید توکیو قرار دارند که از منطقه نیهون باشی  Nihonboshiدر شمال تا منطقه معروف گینزا Ginza  در جنوب امتداد دارد . در غرب کاخ امپراطوری مناطق مرتفع تر وبه منطقه مائوشینو پلاتوMausashino Plateau   میباشد ، واین بخش اعیان نشین  یاماتوته Yamanote  قرار دارد  در این بخش پارک یویوگی  Yoyogi و معبد  می جی Meije  درآن واقع است ،   باغ شین جوکوگیوین ShinJuku gyoen   وبلند ترین آسمان خراش های تجاری توکیو نیز در این منطقه قرار دارند .

بخش قدیمی وتاریخی توکیو در شمال وشرق کاخ امپراطوری قرار گرفته است ، اکی هابارا  Akihabara  از مناطق معروف کاخ است وبه خاطر فروشگاه های وسائل الکترونیکی اش شهرت دارد .

معبد آساکوسا Asakusa  مجاور اکی هابارا قرار دارد .

اولین قطار شهری درسال 1872 در توکیو آغاز به کار کرد وهر روز بیش از 700000 نفر را در توکیو جابه جا می کند ،

فرودگاه جدید توکیو  ناریتا  Narita نام دارد که در سال 1978 جایگزین فرود گاه هاندا شد .

در شهر توکیو بیش از 100 دانشگاه عمومی وخصوصی قرار دارد ، معتبر ترین آن دانشگاه توکیو است که درسال 1877 تاسیس شده است ، بعد از آن دانشگاه کی ئوKeio   و واسدا  Wseda  اهمیت دارند .

در پارک ونو Ueno   موزه ملی توکیو  در سال 1871  تاسیس شده قرار دارد .وموزه ادو Edo  در سال  1933تاسیس شده است .

دیزنی لند Tokyo Disneyland   از شهر بازی های معروف وبزرگ است که در شرق توکیو قرار گرفته وتریست زیادی به خود اختصاص داده است .درسال 2012 برج دیگری در ژاپن با ارتفاع 634 متر به نام       TOKYO   SKYTREE   درست شد که مرتفع ترین برج جهان محسوب میشود ، البته به غیر از برج خلیفه در دوبی که آن برج تجاری است .

توکیو پایتخت ژاپن با 37 میلیون جمعیت از بزرگ ترین وگران ترین پایتخت های جهان به شمار می آید .

پس از شرح مختصری در باره ژاپن اینک در مورد مسافرت :

مسافرت ژاپن از تاریخ سوم فروردین 94  ساعت 5/11 بعداز ظهر از فرودگاه امام خمینی شروع وپس از توقف حدود 2 ساعت در فرودگاه قطر عازم اوساکا شدیم حدود ساعت 17چهارم فروردین سه شنبه  به وقت محلی وارد وسپس در هتل 5 ستاره   MARRIOT  OSAKA MIYAKO هتل جدیدا وکمتر از یک سال است در 60 طبقه ساخته شده وبلند ترین ساختمان درژاپن  میباشد ،  شب را در اطراف هتل قدم زدیم .

راهنمای تور خانم مژگان عطارزاده بودند ، که خیلی با حرارت وجذابیت خاصی همیشه در حال معرفی ژاپن و فرصت به راهنمای محلی باقی نمی گذاردند ،

دونفر هم راهنمای محلی به نام یوکیکوو کیکو Youkiko &  kikko  بودند

روز 5   فروردین چهارشنبه ساعت 7 صبح از طبقه 60 که همه شهر دیده میشود که300 متر با زمین فاصله دارد وبلند ترین ساختمان در ژاپن میباشد بازدید وبعد از صرف صبحانه با گروه که 47 نفر ایرانی بودند ابتدا از قلعه اوساکا که در قرن 16 ساخته شده و اطراف قلعه با سنگ های بزرگی وتعدادی سنگ های خیلی بزرگ به وزن 130 تن که در آن زمان جابجائی آن غیر قابل تصور به نظر میرسد  ، سنگ 130 تنی راهنمای محلی ذکر میکردند حکم طلا را دارد ، اطراف قلعه کانال آب درست کرده بودند سپس به ناحیه نامبا و بعد از نهار از آکاواریوم بازدید کردیم ، در بین راه در مورد ژاپنی  ها ذکر کردند :

*در ژاپن هندوانه هائی تهیه میکنند که گرد نیست وبه صورت مکعب تهیه میکنند

* در ژاپن  بیش از 50000 نفر بالای 100 سال عمر دارند .

*در ژاپن ساختمانی وجود دارد که بزرگراه در آن عبور میکند . Highway

بهترین فصل مسافرت به ژاپن  فروردین ، اردیبهشت وخرداد است ، ژاپن یکی از مدرن ترین کشورها است ، مساحت کشور یک چهارم خاک ایران است واوساکا ونیز ژاپن نامیده میشود ، کوه فوجی یاما یکی از مهمترین کوه های ژاپن است .

روزپنجشنبه روز ششم فروردین 94  عازم  شهر نارا که در مسیر راه ابریشم قرار داشته ودر موزه تارا ذکر میشود یک تنگ ایرانی مربوط به زمان ساسانی وجود دارد سپس از معبد چوبی تودای ژی TODAI-Temple بازدید نمودیم .ذکر میشود 54 مسجد در ژاپن وجود دارد و تعداد مسلمان ها در ژاپن حدود 100000 نفر تخمین زده می شود .

سپس به کیوتو وارد شدیم جمعیت 1500000 نفر واز قرن 8-18 پایتخت ژاپن بوده است واز سال 1868 پایتخت به توکیو منتقل شده است در سال 2014   ---  30 میلیون گردشگر داشته و در ردیف اول گردشگری را به خود اختصاص داده است ، 

محبوب ترین مقاصد گردشگری در سال 2014   کیوتو، کارولینا ، فلورانس ، سیم ریپ ، رم ، استانبول ، سویل ،بارسلون ، مکزیکوسیتی ، نیواورلئان بوده است از رود خانه های مهم کامو ورودخانه کاتسورا .

 بعد از آن از معبد کیومیزوKiyomizu Temple     بازدید نمودیم بعد از نهار در مراسم پوشیدن لباس سنتی ژاپنی ها یا کیمونو یا  کیومیزو وچای خوری  مخصوص،  شرکت وهمه گروه لباس مخصوص کیمونو را پوشیدند .

 

روز جمعه هفتم فروردین 94 با قطار سریع السیر 300 کیلومتر درساعت عازم هاگونه شدیم ، ابتدا به شهر میشی ما Mishima    رسیدیم وبعد با اتوبوس به طرف  هاگونه حرکت کردیم ، دربین راه پارک فوجی  Fuji Safari Park   وحیوانات اهلی وغیر اهلی تماشاکردیم درراهی که به باغ وحش میرفتیم به کوه پراز برف ومشهور فوجی یاما که شبیه کوه دماوند می باشد مشاهده کردیم ، این کوه در طول زمان دفعات متعددی فوران داشته ولی از سال 300 سال قبل تا کنون فوران نداشته است .

در هاکونه در هتل    Prince Grand Resort Hakone  برای یک شب بودیم دریچه آشی ،  چشمه های آب گرم هاکونه  ، تله کابین هاکونه ، موزه هنر ، مناظر زیبا  ، دریچه هاکونه و تخم مرغ هاکونه که هرکس بخورد شهرت دارد 7 سال به عمرش اضافه میشود 

روز شنبه هشتم فروردین 94  برای رفتن به توکیو در بین راه:

با اتوبوس به  نزدیک کوهی که آب گرم گوگردی داشت رفتیم وبعد از آن پیاده به کوه با چشمه های آب گرم  حدود 10-12 دقیقه پیاده روی کرده  ودر آنجا از تخم مرغ که در آب گوگردی که حرارت زیادی داشت آب پز گردید وپوست تخم مرغ به علت گوگرد در آب گرم سیاه گردید وهمان موقع همه گردشگران میل می کردند واعتقاد ژاپنی ها هرکس یک عدد تخم مرغ گوگردی بخورد 7 سال به عمرش اضافه میگردد وهمه در حال خوردن چند تخم مرغ بودند تا 20-30 سال به عمرشان اضافه کنند

 ، سپس از دره اواکودنی Owakudani  و بعد نوبت به سوار شدن تله کابین رسید وبعد  کشتی کروز شبیه کشتی دزدان دریائی  

به مدت 45 دقیقه   در اقیانوس  وبعد از پیاده شدن  از کشتی دربین راه  Gatemba Preminum Outlet  رفتیم که بعضی ها خرید مختصری کردند اما نکته قابل ذکر اینکه در این مال بزرگ محلی برای Exchenge   پول دلار وجود نداشت  وغیر از ین ژاپن قبول نمی کردند و چون خارج از شهر بود امکان خورد کردن پول نداشت وکمتر کسی موفق به خرید شد ،  سپس با اتوبوس به طرف توکیو حرکت کردیم و ترافیک سنگینی وجود داشت بالاخره در ساعت حدود 7 بعد از ظهر وارد توکیو شدیم ودر هتل امپریال سکنی گزیدیم .

توکیو  :  

در تاریخ یکشنبه نهم  فروردین 94 گشت شهر توکیو شروع شد .

ابتدا با اتوبوس به محل برج توکیو که به ارتفاع 333 متر می باشد Tokyo tower     درسال 1958  ساخته شد بازدید کردیم

بعد در پارک اطراف کاخ امپراطور  ژاپن قدم زدیم  در ناحیه درب ورودی مجسمه سربازی که درجنگ امپراطور با چوگان ها می جنگیدند وامپراطور پیروز شد نصب گردیده است 

و سپس از دور کاخ را تماشا کردیم سپس نهار را در رستوران ژاپنی ها  که درسال 2001 تاسیس شده به سبک ژاپنی ها Gonpachi  به نام     پذیرائی شدیم ونهار مهمان مارکوپلو بودیم در این رستوران درسال 2002 پرزیدنت  بوش وبعدا نخست وزیر نیوزیلند نهار مهمان بوده اند .

بعد از نهار جهت برج دیگری که درسال 2012 به ارتفاع 634 متر به نام Tokyo Skytree  ساخته شده است بازدید نمودیم میتوان گفت مرتفع ترین برج جهان است چون برج خلیفه برج تجاری است

روز دوشنبه 10 فروردین  :

ابتدا از معبد آسا کوسا  Asakusa   که در قرن 7 میلادی بنا شده وساخت آن بر مبنای گفته های دوماهیگیر که دو برادر بودند ودر موقع ماهیگیری مجسمه ای را در تور ماهی گیری یافتند و رفتند پیش کاهن واوگفت این موضوع خیلی مهم میباشد ولازم است معبد آساکوسا ساخته شود واین بنای عظیم ساخته شد

بعد برای کشتی کروز HARUMIYA  رفتیم داخل کشتی به سبک ژاپنی ها که روی زمین با میز کوتاه جهت غذاخوردن تزئین شده بود .واز رقص گیشا ها تماشا کردیم  .

روز سه شنبه 11 فروردین 94 :

یک گروه جهت دیدن دیزنیلند برنامه داشتند

ویک گروه جهت دیدن باغ ژاپنی به نام KOISHIKAWA KORAKUEN GARDEN   برنامه ریزی شده بود که در سال 1629 زمان Edo   شروع وبعدا تکمیل گردید .

روز چهارشنبه 12 فروردین  94  : برنامه آزاد برای افراد گروه در نظر گرفته اند تا هرکس  به طور آزاد هرجا بخواهد برود یا خرید نماید .

روز پنجشنبه 13  فروردین 94  حرکت به ایران  ودر     تاریخ 14 فروردین 94 حدود ساعت 11 صبح از فرود گاه امام خمینی به تهران وارد   وپایان سفر انجام شد .

در این سفر متوجه شدیم که ژاپنی ها مردمی درست  وخوش برخورد و با افراد با احترام تمام رفتار می کنند .

 

 

خاطره 23

درتاریخ 14 اردیبهشت 1394 جهت شرکت در کنگره تغذیه نوزادان وشیرخواران که در آمستردام ( هلند ) برگزار گردید به آمستردام رفتم وتا تاریخ 17 اردیبهشت مطابق 4-7 May 2015   , ودر هتل Movenpick  وارد شدم .

این دومین سفر اینجانب به کشور هلند وآمستر دام است اولین سفر در سال 1998 جهت شرکت درکنگره بین المللی اطفال که از 150 کشور ودر حدود 5000 نفر شرکت کننده داشت در مورد بیماری کاواساکی وگزارش 22 مورد شرکت داشتم

 

                                                                         

پروفسور کاواساکی در کنگره آمستردام (هلند) 1998

 

در تاریخ 4 می 14 اردیبهشت با خیابان اصلی شهر آمستردام ومیدان Dam  رفتیم .

بندر آمستردام ،  پایتخت وبزرگترین شهر هلند است ، در شهر آمستردام  ،  مواد مخدر  وروسپیگری  ، آزاد است و هیچ منع قانونی ندارد ، از ای رو بسیاری فکر می کنند که آمستردام جای مناسبی برای مسافرت با خانواده نیست   ، اما اگر از محله Red – light   دوری کنید ، هیچ تفاوتی با دیگر شهر های اروپا در این  شهر بزرگ احساس نخواهید کرد .

معنای  آمستر دام ، سد آمستل است ، این شهر در اواخر قرن 12 زمانی که ساکنان آن در اطراف سد آمستل زندگی می کردند ، به عنوان یک روستای کوچک ماهیگیری  به وجود آمد . در سال 1300 آمستردام به عنوان یک شهر شناخته شد ، در قرن 17 این شهر تبدیل به یکی از ثروتمند ترین شهر های دنیا شد ، عمده شهرت تاریخی شهر ، مربوط به کانال های متحد المرکزی است که بیشترشان در این قرن ساخته شده است ،  تعداد کانال های این شهر به 165 تا و1281 پل و8 پل متحرک و2500 خانه قایقی در آن وجود دارد ، آمستردام تجاری ومالی هلند ویکی از مهمترین مراکز تجاری اروپا است ، کاخ سلطنتی Royal Palace  که در نزدیک میدان Dam در سال 1651 ساخته شده است ، که در حال حاضر محل سکونت ملکه در این کاخ نیست .

روز 15 اردیبهشت در کنگره علمی  که در مورد تغذیه کودکان در 1000 روز اول تولد با شرکت بیش از 1000 نفر از کشور های مختلف تشکیل شده بود  شرکت نمودیم  ، کنفرانس در سطح  بسیار عالی برگزار گردید .

روز 16 اردیبهشت جهت بازدید از :

·        کارخانه کفش چوبی عازم کارخانه شدیم  ودر کارخانه با متد کار تهیه کفش چوبی آشنا شدیم

·       سپس از کارخانه پنیر سازی که متنوع ترین پنیر در آنجا تهیه میشد شرکت نمودیم

·       بعد از صرف نهار جهت بازدید یکی از مراکز تحقیقاتی آمستردام باقایق واز طریق دریا عازم گردیدیم .این مرکز تحقیقاتی در شهر اوترخت Utrecht که چهارمین شهر بزرگ هلند است ، دانشگاه اوترخت Utrecht University   بزرگترین دانشگاه  هلند است که در قسمت شرقی شهر واقع است ، شهر اوترخت دومین شهر فرهنگی هلند بعد از آمستردام است ،

·       روز 17 اردیبهشت از باغ گل های لاله که بسیار زیبا طراحی شده است وبه نام Keukenhof   HOLLAND در آمستردام دیدن کردیم  که بیش از 5/4 میلیون گل های لاله با رنگ های متنوع وبسیار زیبا طراحی شده که انسان تحت تاثر قرار می گیرد

خاطره 24

در تاریخ19 تا 25 خرداد 1394 مطابق 9 – 15 June    جهت شرکت درکنگره علمی به هلند (آمستردام ) وکشور بلژیک (بروکسل ) رفتم ،

ودر هتل امرات Grand Hotel AMRATH  سکنی نمودیم  ،  

که خانه ای با دریچه طلائی وبا تاریخجه ای از خانه کشتی نامیده میشود ، ودر سال 1912 بنا شده بعدا در سال 2007به عنوان هتل که بازسازی شده بود اولین مسافر را درگراند هتل امرات آمستردام قبول نمود  ، ازتاریخ 19-21 خرداد در امستردام وازتاریخ 22-25 خرداد باقطار سریع السیر به بروکسل وارد ودر هتل     Sofitel Luxury hotels ,Brussels Le louise  سکنی گزیدیم (از تاریخ 22-25)  دفعه سوم مسافرت به آمستردام ودر موردآمستردام در سفر قبلی شرح داده ام .درمورد کشور هلند در آخرین خاطرات سفر میتوان مرور نمود ، به طور خلاصه نکاتی در مورد آمستر دام  به طور خلاصه  :

 

بندر آمستردام ،  پایتخت وبزرگترین شهر هلند است ، در شهر آمستردام  ،  مواد مخدر  وروسپیگری  ، آزاد است و هیچ منع قانونی ندارد ، از این رو بسیاری فکر می کنند که آمستردام جای مناسبی برای مسافرت با خانواده نیست    ، اما اگر از محله Red – light   دوری کنید ، هیچ تفاوتی با دیگر شهر های اروپا در این  شهر بزرگ احساس نخواهید کرد . فلسفه ایجاد این محله اینطور ذکر می کنند که در زمان قدیم ودر زمان جنگ جهانی که کشتی ها رفت وآمد می کردند وخدمه کشتی ها وسربازان که چندین ماه در کشتی بودند وقتی وارد شهر می شدند مزاحمت برای خانواده ها ایجاد می کردند ، دولت تصمیم گرفته که محله ای را در نظر گرفته ومعرف خانه چراغ قرمز روشن بوده باشد لذا چراغ قرمز قرار داده اند که سربازان به خانه هائی که مجاز به ورود می بودند بروند  واز آن به بعد Red- Light      مشهور گردید .

معنای  آمستر دام ، سد آمستل است ، این شهر در اواخر قرن 12 زمانی که ساکنان آن در اطراف سد آمستل زندگی می کردند ، به عنوان یک روستای کوچک ماهیگیری  به وجود آمد . در سال 1300 آمستردام به عنوان یک شهر شناخته شد ، در قرن 17 این شهر تبدیل به یکی از ثروتمند ترین شهر های دنیا شد ، عمده شهرت تاریخی شهر ، مربوط به کانال های متحد المرکزی است که بیشترشان در این قرن ساخته شده است ،  تعداد کانال های این شهر به 165 تا و1281 پل و8 پل متحرک و2500 خانه قایقی در آن وجود دارد ، آمستردام مرکز تجاری ومالی هلند ویکی از مهمترین مراکز تجاری اروپا است ، کاخ سلطنتی Royal Palace  که در نزدیک میدان Dam در سال 1651 ساخته شده است ، که در حال حاضر محل سکونت ملکه در این کاخ نیست . شهر های دیگر عبارت است از نوتر دام و لاهه و اوترخت .

روز اول استقرار در هتل وروز دوم گشت شهر آمستردام  انجام  روز سوم بازدید  از مرکز تحقیقات مدیکال نوتریشیا بازدید به عمل آمد آمستر دام سفر علمی وبازدید از مرکز تحقیقات علمی وبسیار مجهز نوتریشیا واقعا بسیار زیبنده وبه یاد ماندنی بود .

 

 

در مورد کشور بلژیک

کشور کوچک بلژیک تقریبا با وسعت حدود یک پنجاه وچهارم وسعت ایران وجمعیت کمی بیش از 10 میلیون در غرب اروپا واقع شده است ، بلژیک ، هلند و لوکزامبورگ را کشور های کم ارتفاع گویند ، چرا که بلندترین نقطه این کشور فقط 694 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

از نظر جغرافیائی ، بلژیک در مکان مهمی  ودر مجاورت  کشور های فرانسه ، آلمان ،  انگلستان و هلند قرار گرفته  است ، این امر باعث شده حوادث تاریخی بسیاری در این کشور رخ دهد ، تا سال 1830   بلژیک ، هلند و لوکزامبورگ  یک کشور واحد بودند ، ودر این سال بود که بلژیک کشوری مستقل شد

بلژیک از نظر سیاسی ، اقتصادی وعلمی جایگاه ویژه ای در جهان دارد ، این کشور از جمله بنیان گذاران اتحادیه اروپا است . دفتر مرکز ی اتحادیه  اروپا وپیمان اتلانتیک شمالی (  ناتو   ) که از مهم ترین اتحادیه های جهان هستند  در بروکسل واقع شده است .

از نظر اقتصادی نیز بلژیک در جهان جایگاه ویژه ای دارد ، ومردم بلژیک  به عنوان مردمی ثروتمند ومرفه در جهان شناخته می شوند ، دانشگاه ها ومراکز علمی – پژوهشی بلژیک ، دارای رتبه بالائی در جهان بوده ودانشجویان زیادی از نقاط مختلف جهان در این کشور مشغول تحصیل می باشند .

کشور بلژیک را میتوان به دو بخش هلندی زبان در شمال و فرانسوی زبان در جنوب تقسیم کرد   ، بروکسل نیز به عنوان منطقه ای دوزبانه در میان این دو منطقه قرار گرفته است ، هرچند که زبان فرانسه در این منطقه رواج بیشتری دارد ، این دو زبان در این کشور رسمیت داشته وحتی در تقسیم بندی های سیاسی این امر لحاظ می شود ، اولین خط راه آهن ایران به  طول 9 کیلومتر در فاصله تهران تا شهر ری در سال 1888 توسط بلژیکی ها ساخته شده است

قانون اساسی حکومت مشروطه سلطنتی در  ایران در سال 1906 با الهام از قانون اساسی ّبلژیک تهیه شده است .

پایتخت کشور بلژیک بروکسل   ،  نوع حکومت مشروطه سلطنتی از سال 1831  ، رئیس حکومت پادشاه یا ملکه ، رئیس دولت نخست وزیر ، زبان رسمی  :هلندی Dutch  ،  فرانسوی French    ،  والمانی German

دو رود مهم دارد  : رود شلد یا اسکات Scheldt or Escaut   ورود میوز Meuse    که هردو از فرانسه سرچشمه میگیرد ،  ودر بیشتر مسیر خود در بلژیک قابل کشتی رانی هستند ، رود شلد طول  350 کیلومتر که 200 کیلومتر آن در بلژیک است و مهم ترین راه آبی بلژیک است

رود میوز که 183 کیلومتر آن در بلژیک است از فرانسه سرچشمه میگیرد ودر ماستریخت  Maastricht  وارد هلند میشود ، رود دیگر رود سامبر Sambre   است که از فرانسه سرچشمه میگیرد ودر بلژیک جریان دارد وبه رود میوز می پیوندد .

 جمعیت  ، حدود 11 میلیون جمعیت دارد ، پرچم بلژیک سه رنگ سیاه ، زرد وقرمز دارد  که به صورت عمودی درکنار هم  قرار گرفته اند ، که در سال  1830 پس از استقلال بلژیک ، این پرچم در 23 ژانویه 1831 به رسمیت شناخته شد  وطرح آن ابتدا صورت نوار های  افقی ارائه شد ولی به علت تشابه  با پرچم هلند به صورت عمودی در آمد .

زبان  : در سال  1963 قانونی در بلژیک تصویب شد که در آن   زبان هلندی در شمال  زبان فرانسوی در جنوب وزبان آلمانی در ناحیه کوچکی در مناطق شرق کشور به رسمیت شناخته شد .

مذهب : بیش از 75 درصد مسیحی کاتولیک ومابقی مسیحی پروتستان یا پیروان سایر ادیان هستند ، در سال 1974 اسلام به عنوان یکی از ادیان رسمی در بلژیک شناخته شد ، بیش از  300 مسجد در این کشور وجود دارد ، مرکز اسلامی بروکسل  ،  اولین مسجد رسمی کشور است  ودرچند متری  مقر اتحادیه ی  اروپا واقع است ،   حضور زنان با حجاب  در بروکسل چشمگیر است .

تحصیلات : در سال 1914 در بلژیک تحصیل برای کودکان 6-14 سال اجباری شد  که اکنون این دوره سنی تحصیلات  اجباری تا 18 سالگی افزایش یافته است ودر حال حاظر تقریبا تمام بزرگسالان بلژیک با سواد هستند .

دانشگاه کاتولیک لون Leuuen Catholic University   که در سال 1425 زیر نظر مقامات مذهبی تاسیس وبعدا درسال 1970 به دوبخش هلندی زبان وفرانسوی زبان تقسیم شد ، دانشگاه آزاد بروکسل در سال 1834 تاسیس شد .

آداب ورسوم : بلژیکی ها مردمانی وقت شناس و مهماندوست هستند ، از دعوت کردن لذت میبرند ، واز تاخیر مهمان بسیار ناراحت می شوند ، اضافه ماندن غذا را کار درستی نمی دانند .

جشن ها : کارناوال 3 روزه ی بینش Binche    در نزدیکی مونز است که هرسال عامل مهمی در جذب جهان گردان به بلژیک است  در این جشنواره گروه هائی با لباس های قرمز وماسک های مومی رژه میروند ، اتش بازی نیز یکی از جاذبه های این کارناوال است ، تاریخچه مذهبی دارد .

جشنواره معروف دیگر جشنواره شهر کنت Gentse Feesten  است که شنبه قبل از 21 جولای آغاز می شود و10 روز ادامه دارد وآخرین روز ان همیشه دوشنبه است  ،   روز کیف های پول های خالی   The day of empty Wallets    نامیده میشود ، و به این موضوع اشاره میکند  که  مردم در این مدت تمام پول خود را خرج کرده اند ، حدود 2 میلیون شرکت کننده دارد و سومین جشنواره اروپا پس از جشنواره های فالاس در والنسیا واکتبر فست در مونیخ است ، این جشنواره شامل برنامه های موسیقی ، اجرای تئاتر خیابانی ونمایش عروسکی در سرتاسر شهر ونمایشنامه های کمدی است .

بروکسل Brussels  وبه فرنسوی Bruxelles 

شهر بروکسل در مرکز کشور بلژیک  ،   پایتخت وبزرگ ترین شهر آن است . نام شهر ، احتمالا از کلمه   Broekzelle   به معنی دهکده باتلاقی در زبان هلندی ریشه گرفته است  ،  چرا که بروکسل در مجاورت رود سن وزمین های باتلاقی اطراف آن پایه گذاری شده است ، این شهر مرکز جنبش های استقلال طلبانه ی بلژیک از هلند بوده ،  درسال 1830  مبارزات مردم برای استقلال ، از این شهر آغاز شد ودر 21 جولای 1831     لئوپلد اول Leopold 1   اولین پادشاه بلژیک ، بروکسل را به عنوان پایتخت کشور انتخاب کرد

 .ازسال1909 -1934  آلبرت اول پادشاهی کرد اوپس از جنگ جهانی اول طبق معاهده ورسای بخش هائی ار بلژیک که مال آلمان بودند از آن خود می کنند وکشور های روآندا وبرونوئی را مستعمره خود میکنند .

مکان های دیدنی

خیابان واترلو که در آن فروشگاه های با براند وجدیدترین ومعتبر ترین طراحی های جهان را عرضه می کنند  هتل سافیتل لوئیز  که ما اقامت داشتیم در این خیابان واقع است

بنای یادبود سربازان جنگ جهانی اول ودوم .

ساختمان ها وبناهائی متعلق به قرون وسطی وساختمان پست مدرن Postmodern      اتحادیه اروپا ، جاذبه های معماری شهر بروکسل را تشکیل می دهد .

حلقه های کوچک  Small Ring  خیابانی است در مرکز شهر بروکسل ، که بخش تاریخی آن را  احاطه کرده است ، این خیابان 8 کیلومتری ومنطقه کوچک محصور در آن به علت شکل 5 وجهی خود  ،   پنتاگون  Pentagon   نامیده می شود ، در بروکسل 3 خیابان مشابه دیگر با شعاع بیشتر وجود دارند که به ترتیب از داخل   Ring  20  and Ring 21 and Ring O  نامیده می شود .

گرند پلیس Grand Place 

میدان مرکزی وتجاری شهر بروکسل است که با فروشگاه های مختلف  ، تالار شهر Townhall و  Bread     house   احاطه شده است ، این میدان مهم ترین میدان  توریستی شهر است ودر نزدیکی بنای اتومیوم  ومجسمه پسر بچه Pis Manneken واقع است ، گراند پلیس در سال های 1402-1455  ساخته شده است .در 13 اگوست 1695 مرکز شهر بی دفاع بروکسل زیر حمله های شدید توپ های فرانسوی ها تخریب شد ، پس از جنگ در طی 4 سال ، میدان گراند پلیس ، توسط اصناف شهر به سبک های گوتیک وباروک باز سازی شد.

گراند پلیس برای فرش گل بی نظیر و Flowercarpet  خاصش صاحب شهرت جهانی است ، نمایش گل های   بگونیا   Begonia   هر 2 سال یک بار به مدت چند روز در اواسط ماه آگوست  ( مرداد ) برگزار میشود وجهان گردان بی شماری از آن بازدید می کنند ، سازمان یونسکو  در سال 1998 گراند پلیس را به عنوان میراث جهانی به ثبت رساند .

تالار شهرTown Hall

این بنای تاریخی سبک گوتیک درسال 1402-1420 توسط معماری به نام جاکوب ون تینن Jacob van Thienen  ساخته شد ، برج 97 متری این بنا معماری به نام یان وان رایس بروک ساخته ودر بالای برج مجسمه سنت میشل قرار دارد .

اتومیوم Atomium

اتومیوم ، بنائی است که برای نمایشگاه  بین المللی بروکسل به نام Expo  58    در سال 1958  ساخته شده ، طرح اولیه ی بنا برای بر پائی این نمایشگاه نمای وارونه  از برج ایفل  بود ولی معماری به نام آندره واترکین ساخت بنائی با طرح اتمی را  پیشنهاد کرد که نمایانگر کریستالی از آهن است  که 165 بیلیون برابر بزرگ شده است ،  بنای اتومیوم  102 متر ارتفاع دارد و9 کره فولادی به شکل کریستال آهن به آن متصل است .

این بنا قرار بود به مدت 6 ماه سر پا بماند ،  ولی بیش از 57 سال است که اتومیوم به عنوان نماد معماری نوین بلژیک در جای خود باقی مانده است ، درسال 2004-2006 بازسازی و هنگام بازسازی یک رستوران ونمایشگان ومحلی برای بازدید کودکان به عنوان هتل کروی کودکان در اتومیوم در نظر گرفته شد واکنون این بنا 57 ساله است واز جاذبه های مهم توریستی به شمار میرود .

اروپای کوچک Mini Europe  :  مجموعه ی اروپای کوچک در کنار بنای اتومیوم واقع است وتمام بناهای تاریخی ومشهور اروپای را در آن به  نمایش گذاشته اند ، 3500 ساختمان با یک بیست و پنجم اندازه واقعیشان  از تقریبا 80 شهر ، در این محل وجود دارد ، ویکی از پر بیننده ترین جاذبه های بروکسل است تقریبا 300000 بازدیدکننده درسال دارد

قصر پادشاهی Royal Palace

قصر رسمی پادشاهان بلژیک است ، اما محل زندگی پادشاه وخانواده اش نیست ودر پارک بروکسل واقع است .

قصر سلطنتی لیکن Royal Palace Laken

این قصر محل زندگی خانواده سلطنتی بلژیک است ودر سال های 1782-1784 بر اساس نقشه معمار فرانسوی چارلز دو ویلی Charles de Waily  ساخته شده است ، ناپلئون در طی جنگ 100 روزه  در سال 1815 در این قصر اقامت داشته است ، باغ وسیع این قصر شامل یک دریاچه ، زمین گلف ، عمارت چینی ، ویک برج ژاپنی است . این برج برای نمایشگاه فرانسه در سال 1900 ساخته شده بود و شاه لئوپولد دوم Leopold II  برج ژاپنی را خرید وبه قصر خود انتقال داد .

قصر اولین پادشاه بلژیک  لئوپلد اول که به صورت کلیسا می باشد .

استادیوم شاه بودوین Stadium King Baudouin

این استادیوم 70000 نفری ، در شمال غربی بروکسل واقع است  در سال 1930 یک روز پس از صدمین سال گرد استقلال بلژیک افتتاح شد، در 29/5/1985 در جریان بازی فینال  جام اروپا بین دو تیم لیورپول  Liverpool  انگلستان  و یوونتوس Juventus   ایتالیاپس از حمله ی طرف داران تیم لیورپول انگلستان به ایتالیایی های طرف دار تیم خود ،  یک دیوار این استادیوم فروریخت و39 کشته بر جای گذاشت که اکثرا ایتالیایی بودند ، این حادثه را "   بدترین واقعه ی جام باشگاه های اروپا  "  دانسته اند وهرسال مراسم یادبود آن در این مکان برگزار میشود

ساختمان بورس Brussels Stock Exchange  

این ساختمان در بلوار آنسپاخ َAnspach Boulevard   واقع است وبنا به دستور ناپلئون در سال 1801 ساخته شده است ودرسال های 1860-1870  در جریان زیباسازی شهر این بنا به شکل فعلی خود ساختمانی با سبک رنسانس جدید با مجسمه های بسیار ساخته شد .

قصر استاکلت Stocet Palace

در سال 1905-1911توسط ادولف استاکلت ساخته شد ، برترین آثار هنری ونقاشی ومجسمه وبه خاندان استاکلت متعلق است .

ساختمان های  لئوپولد  Escape Leopold

مجتمعی متشکل از چند ساختمان است که به عنوان محلی پارلمان اروپا  در سال 1979 ساخته شده است  ابتدا از 9 کشور وبعدا به 28 کشور افزایش یافت اما به طور رسمی از آن استفاده نمی شود ومقر فعلی پارلمان در استراسبورگ است .مجسمه یادبود یورو در سال 2001 به عنوان سمبل یورو نصب گردید.

بلوار آنسپاخ Anspach Boulevard

بلواری در مرکز شهر است که نام یکی از مشهورترین شهرداران بروکسل را بر خود دارد ، شهر بروکسل زیبائی ساختمان ها وفضاهای سبز خود را مدیون این شهردار ، یعنی جولز ویکتور آنسپاخ است .

دادگاه بروکسل Law Courts Brussels  

این دادگاه مهمترین وعالی ترین دادگاه بلژیک است وساختمان آن چشم  اندازی زیبا در شهر بروکسل ایجاد کرده است . این بنا در سال 1866-1883 توسط معماری به نام جوزف پولارت ساخته شد .

منکن پیس Manneken Pis

یکی از معروف ترین نماد های شهر بروکسل فواره است با مجسمه کوچک برنزی به ارتفاع 61 سانتی متر از یک پسربچه عریان در حال ادرار کردن در حوضچه زیر فواره ، اصل این مجسمه سنگی بوده است ودر سال 1388 ساخته ونصب شده است ولی در سال 1619 با مجسمه فعلی تعویض شده ودر جشن ها ومراسم خاص ، لباس های مختلفی به تن این پسربچه می پوشانند وگاهی نیز آن را به جای آب  به بشکه آبجو وصل می کنند ومردم لیوان های خود را از آن پر می کنند ، چند افسانه در مورد این مجسمه وجود دارد که مشهورترین آن ها در مورد دوک گادفری سوم لوون است در سال 1142 سربازان این حاکم که فقط 2 سال سن داشت إ  در جنگ با ارتش برتوتس در حال جنگ بودندسپاهیان  کودک را داخل سبدی می کنند واز درختی آویزان کرده بودند تا به آن ها انگیزه جنگیدن بدهد ، کودک در مقطعی بر سر سربازان دشمن ادرار کرد ، سر انجام سربازان کودک پیروز شدند ومجسمه یادبود آن ماجرا است .

دروازه هال   Halle Gate

این بنا در سال 1381 به عنوان یکی از دروازه های شهر ساخته شده است

موزه ها

·       موزه سلطنتی هنر های زیبا : این موزه با بیش از 200000 تابلو نقاشی ومجسمه از قرن 15 یکی از مشهورترین موزه های بلژیک است ، آثارنقاشان به نام مثل روژه ویدن ، رابرت کمپین  وآنتونی ون دیک در این موزه موجود است ، اطاقی به نام روبنز با 20 تابلو از این نقاش معروف از افتخارات این موزه است .

·       موزه سلطنتی آفریقای مرکزی

·       انستیتوی سلطنتی علوم طبیعی بلژیک

·       موزه وسائل موسیقی

·       موزه هورتا Horta Museum

·       موزه پارک چوبیلی : Cinquanternaire( Jubilee park) بیشترین بناهای این پارک نعلی شکل به دستور شاه لئوپلد دوم درسال 1880 به یادبود پنجاهمین سالگرد استقلال بلژیک بنا شده است .

·       موزه سلطنتی تاریخ وهنر

·       موزه اتومبیل

·       موزه سلطنتی نظامی

·       موزه شکلات وکاکائو :که در نزدیکی گراند پلیس است وتاریخ شکلات سازی را در دنیا وبلژیک به نمایش گذاشته است .

·       موزه بل وو

سنت  هوبرتوس Sint Hubertus

در شمال شرقی گراند پالیس قرار گرفته است  این مکان در سال 1846  ساخته شد و قدیمی ترین مرکز خرید سرپوشیده ی اروپا است . در آن انواع فروشگاه ها ، رستوران ها وسه سالن تئاتر نیز وجود دارد .

اماکن مذهنی

·       مسجد بزرگ بروکسل  : که قدیمی ترین مسجد بروسل است ، ودفتر انجمن  اسلامی وفرهنگی بروکسل نیز در این مسجد است ، ودر سال 1880ساخته شده است.

·       کلیسای قلب مقدس

·       کلیسای سنت آندره

·       کلیسای جامع سنت میشل و گادولا

 

کنفرانس ها

بروکسل میزبان کنفرانس معروف  سولوی درسال 1927بودکه فیزیکدانانی مانند :  آلبرت انشتن ، ماکس پلانک ، ماری کوری ، هنریک لورنتر ، پل دیراک ، لوئیس ، دوک هفتم بروگلو ، نیلز بوهر ، آروین شرودینگر ، ولفا گنگ پئولی ، ورنر هینز برگ در مورد روش های فیزیک جدید و نظریه کوآنتوم صحبت کرده اند ، انشتن از نظر اصل عدم قطعیت  هینزبرگ متحیر شد وگفت   " خداوند تخته نرد بازی نمی کند "  بوهر پاسخ داد  " انشتن به خدا نگو چکار کند "   17 نفر از 29 نفر شرکت کننده در سال های آتی  جایزه نوبل گرفتند

دانشگاه ها

دانشگاه آزاد بروکسل درسال1834 تاسیس شده ، دانشگاه فرانسوی زبان  وهلندی زبان هستند

خاطره 25

در تاریخ 7 مرداد لغایت 9 مرداد ماه 1394 سفری به استان گیلان داشتم ابتدا با هواپیما از تهران به اردبیل واز اردبیل با اتومبیل از گردنه حیران عبور واز تله کابین گردنه حیران عبور کرده وابتدای استان گیلان یعنی آستارا وارد ودر هتل 5 ستاره اسپیناس که نامش از کوه اسپیناس منشا گرفته اقامت گزیدم ، درباره اسم آستارا    ذکر شده به ندرت در آسمان ستاره پیدا میکنیم واگر ستاره ای پیدا شود میگویند   "  آ ،   ستاره "    در جای دیگر ذکر شده به علت باران وگل ولای مردم تذکر میدادند   "   هوسته رو  "   به زبان تالشی یعنی آهسته رو  که در گل ولای فرو نروند  که کم کم به آستارا تبدیل شده است  ، در سال 1228 ه ق مصادف با 1811 میلادی میان دولت ایران وروسیه با عهد نامه گلستان آستارا به دو قسمت شمال وجنوب تقسیم ورودخانه آستاراچای به عنوان مرز بین دو آستارا تعیین وآستارای شمال به روسیه واستارای جنوب در دست دولت ایران باقی ماند ، بعضی مورخین قدمت شش هزار سال  ذکر میکنند  که گروهی آریائی از جنوب سیبری به علت سرمای زیاد به طرف این سرزمین کوچ می کردند وقتی به ناحیه حیران واسپیناس ولاتون رسیدند به علت آب وهوای معتدل ومرطوب وحاصلخیز اینجا را برای توقف وچراگاه برای اسبان ودام ها مناسب دیدند.

مردم آستارا از نژاد اصیل کادوس واز ایرانیانی هستند که 1500 سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه به طور اجتماعی زندگی میکردند .

اماکن دیدنی وطبیعت آستارا

·       آبشار لاتون غرب لوندویل

·       کوته کومه غرب لوندویل

·       تالاب استیل ، جنب هتل اسپیناس

·       کوه اسپیناس غرب لوندویل

·       گردنه حیران

·       تله کابین حیران

·       باغ پردگان

·       آسیاب آبی در راه کوته کومه

·       چشمه آب گرم علی داشی

·       باغ ملی

·       ساحل صدف

·       باغ چای عباس آباد

·       بهشت کاکتوس

·       ساحل سنگی شریعتی

·       پناهگاه حیات وحش لوندویل

·       پارک جنگلی بی بی یانلو

·       سالن غذاخوری روحی که در سال 1285 تاسیس وبا بیش از 100 سال قدمت هنوز معروف مانده است .

 

 منطقه ییلاقی حیران در فاصله 28 کیلومتری آستارا واقع شده که از شمال به کشور جمهوری آذربایجان هم مرز است وجه تسمیه حیران به علت زیبائی های خاص این منطقه بوده است که به دره بهشت نیز معروف است  ، زیبائی های چشم گیر از گردنه های پیچ در پیچ این منطقه حکایت میکند وهرکسی از زیبائی ها ی پیچ در پیچ که در این محل نهفته است شگفت زده می شود 1800 ویلا نشین در این دهستان با چشم انداز های طبیعی وبی نظیر حائز اهمیت است آب گرم علی داداشی هزاران گردشگر را به خود جذب میکند ، تله کابین حیران هم مسیر 1500 متری را در زیباترین ناحیه طی میکند .

پارک جنگلی بی بی یانلو در فاصله 5 کیلومتری شهرستان آستارا قرار دارد .با وسعت 512 هکتار با تنوع فراوان رویشگاه های جنگلی وجانوری با دامنه های پوشیده از جنگل چشم انداز منحصر به فرد وجالب می باشد.

بهشت کاکتوس

نمایشگاه بهشت کاکتوس با مساحت 1400 متر مربع شامل 2200 نوع کاکتوس از کشور :  برزیل ، مکزیک ، پرو ، بولیوی ، آرژانتین وآمریکای  جنوبی  میباشد که توسط جناب آقای هوشنگ نوروزی در خیابان فارابی احداث و هرسال تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب میکند

تالاب استیل عباس آباد :     این تالاب با وسعت 138 هکتار در 7 کیلومتری شهر آستارا ودر حاشیه جاده آستارا به رشت قرار دارد ، تنوع چشم انداز های طبیعی همچون  کوهستان ، جنگل ومزارع و کشت زار های اطراف دوچندان می شود ، تالاب  استیل در بهار وتابستان استراحتگاه مسافران بوده واز نظر گردشگری یکی از جاذبه های مهم گیلان تلقی می شود از ویژگی های مهم این تالاب وجود درختان توسکای شناور در آن است که جلوه ای  ویژه به آن بخشیده است ، به همین علت تالاب آستارا به تالاب درختان شناور هم معروف  است .

آبشار لاتون    

آبشار لاتون مرتفع ترین آبشار شمال کشور است که 104  متر ارتفاع دارد ، برای رفتن به این آبشار از مسیر های شهر لوندویل ، کوته کومه ، آسیو شوان و لاتون می باشد ، مسیر صعود مسیر پایکوب است که افرادی که آمادگی جسمانی را دارا هستند میتوانند آن را سپری کنند .

آسیوشوان ( آسیاب آبی )

که بیش از 300 سال قدمت دارد در 4 کیلومتری لوندویل واقع شده است

پارک  حیات وحش : که 1024 هکتار وسعت دارد زیستگاه انواع گونه های جانوران بومی از جمله شغال ، راسو ، خرگوش ، خارپشت ، گراز وپرندگان وگوزن زرد  محسوب می گردد  .

در تاریخ هشتم مرداد ماه 1394

 

از آستارا با اتومبیل عازم رشت مرکز استان گیلان شدیم ودر هتل 5 ستاره کادوس سکنی گزیدیم .

 

گیلان

سخن از پهنه مرغزارهای دلکش ومراتع خرم وجنگل های سرسبز ، شالیزار های عطر آگین ، باغ های پربرکت چای وسرزمین ابریشم وتوتون وماهی  است .

گیلان متجلی در آئینه امواج سیمگون کرانه های دل انگیز دریای خزر وسفیدرودش ، گیلان مجسم  در شیارهای دست های پینه بسته زحمت کشان روستائیش وپاهای تا زانو به گل ولجن رفته زنان شالیکار ودست های ظریف وخلاق دختران چایکار وچهره های نگران وطوفان زده ماهیگیرانش همچون تاجی بر تارک ایران عزیز می درخشد .

طبیعت در آرایش خاک گیلان قدرت نمائی کرده وحد توانائی خود را نشان داده است ، سرزمینی که کوه دارد ، دشت دارد ، دریا دارد ، جنگل دارد ، رودخانه های پر آب دارد ، از منظر طبیعی چه کم دارد ؟ اکنون به بندر معروف انزلی وتالاب آن میرویم.

بندر انزلی

در بررسی های زمین شناسی حدود 15000 سال پیش جزیره ای از سطح آب دریای خزر ، سر برآراورد که بعد ها نام انزلی نامیده شد واکنون 112000 نفر جمعیت با روستاهای آن دارد ، روس ها درسال  1805 بندر انزلی را به آتش کشیدند وهر آثاری که موید قدمت آن باشد سوزاندند ویه خاکستر تبدیل کردند ، برج ساعت انزلی از کیلومتر ها فاصله نمایان است که خسروخان گرجی درسال 1815 میلادی از آجر بنا نهاده است 28 متر ارتفاع دارد  به عنوان فانوس دریائی قلمداد شده است.بندر انزلی در سالیان دور لقب دروازه ایران واروپا را یدک می کشید موقعییت استراتژک اولین بندر شمال ایران سبب شد تا این شهر بسیار زودتر از بسیاری از شهر های ایران با فرهنگ ودست آورد های غربی آشنا شوند ودر بسیاری از موارد جزء اولین ها باشند ، روشنائی برق قبل از سال 1279 خورشیدی به عنوان اولین شهر در ایران دارای روشنائی گردید ، ودر همین سال اتومبیل برای اولین بار در انزلی مشاهده شده است . 4 موج شکن انزلی کار ساختمانی آن درسال 1293 شمسی پایان پذیرفت .5 موج شکن غازیان ، 6 پل انزلی  و7 پل غازیان در سال های بعد تکمیل گردید

تالاب پهنه کم عمق آب راکد محصور در خشکی است که مرداب نیز چنین است .

تالاب انزلی با مساحتی در حدود 20 هزار هکتار در شمال ایران واقع در استان گیلان قرار دارد ، مرداب انزلی از جالب ترین وبزرگ ترین زیستگاه های طبیعی جانوران ایران محسوب می شود وهرساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشور های همسایه شمالی به ایران می ایند ، تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیائی از نظر میزان رطوبت وآب با هیچ یک از تالاب های ایران قابل مقایسه نیست .

ترکیب اکوسیستم های خشکی ودریائی موجب پدیدار شدن زیستگاه هائی می شوند که به آن ها تالاب یا مرداب می گویند ، بر اساس تعریف کنوانسیون رامسر ، تالاب عبارت است از مناطق مردابی ، آب گیر ، تورب زار ومجموعه های آبی بصورت طبیعی ، مصنوعی ، دائم یا موقت با اب ساکن ، جاری ،   شیرین ، آب شور مشتمل بر آن دسته آب های دریائی که عمق آب در کشند پائین تر از 6 متر تجاوز نکند ، هدف اصلی کنوانسیون رامسر در سال 1971 به امضاء کشور های متعهد از جمله ایران رسید ، حفاظت واستفاده خردمندانه  از تالاب ها است .

تالاب انزلی از نوع تالاب های ساحلی است وبه وسیله یک کانال کشتیرانی که از طریق دو موج شکن واقع در تاسیسات بندر گاه انزلی حمایت وبه دریای خزر متصل می باشد ، حوزه اب ریز تالاب دارای مساحتی حدود 374 هزار هکتار است . تالاب انزلی در سال 1354 در فهرست تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید عمق تالاب حداکثر به 2/5  متر  می رسد .

از زیبا ترین مناظر آبی جهان  : تالاب بین المللی انزلی است که با وسعت 180 -200 کیلومتر مربع حکم تصفیه خانه را برای رودخانه هائی دارد که به دریای خزر می ریزد ، این تالاب با بیش از 100 گونه پرنده ،  50 گونه ماهی صد ها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد . تالاب لاله مردابی هم به دلیل معروف ترین گیاه تالاب انزلی می نامند ، ازمهمترین گیاه ها در تالاب گل نیلوفر است ، به علت فراوانی گل های نیلوفر ، مرداب به جزیره گل ها نیز معروف است :

 

نیلوفر  LOTUS : گل نیلوفر در تخت جمشید ودر نقش برجسته های آن حک شده است ودر حجاری های طاق بستان کرمانشاه هم گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان بوده است ، از آنجا که گل نیلوفر در سپیده دم باز ودر هنگام غروب بسته می شود به خورشید شباهت دارد ، خورشید خود منبع الهی حیات است واز این رو گل نیلوفر مظهر تجدید حیات شمسی به شمار میرفت ، نیلوفرنماد کمال است ، زیرا برگ ها ، گل ها ومیوه اش دایره ای شکل اند ودایره خود از این جهت که کامل ترین شکل است نماد کمال به شمار می آید ، نیلوفر نماد انسان فوق العاده است .

سایر گیاهان

گیاهان حاشیه ای ، گیاهان شناور ، گیاهان غوطه ور .

پرندگان بومی ومهاجر که بیش از 10-12 میلیون انواع اردک وغاز ، قو وسایر پرندگان زیبائی خاصی به منطقه داده است .

اکتشاف جهت عناصر کمیاب

مطالعات زیادی صورت گرفته است ، در خبرنامه پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف آمده است غنی ترین منبع تیتانیوم که یکی از عناصربسیار ارزنده وکمیاب طبیعت است در تالاب مرداب انزلی کشف شد ، تیتاتیوم که از سال 1791 میلادی وجود آن در طبیعت محرز ومسلم بود عنصری است که دانشمندان شیمیست جهان بیش از یک قرن برای به دست آوردن آن به صورت یک فلز خالص به تحقیق وپژوهش وانتظار گذراندند ، در حال حاضر تیتانیوم در ساخت  بدنه موشک ها وهواپیماهای سریع السیروبه  ویژه در مواردی که وزن سبک ومقاوم در مقابل گرمای شدید ورطوبت مورد نیاز است  کاربرد فراوان دارد بر اساس آزمایش های اولیه که در باره میزان تیتانیوم موجود در بعضی از قسمت های تالاب "مرداب" انزلی به عمل آمده مقدار تیتانیوم در رسوبات این مرداب حدود 12 در صد میباشد .

لذیذ ترین خرچنگ جهان در انزلی

خرچنگ های پرورش یافته در مرداب انزلی جزء بهترین خرچنگ های  پرورشی جهان است که از لحاظ  وزن ومیزان مواد پروتئینی بعد از خرچنک های آمریکائی وقبل از خرچنگ های اروپائی قرار دارد.

درتاریخ 9مرداد ماه 1394 از رشت با هواپیما از طریق فرودگاه مهراباد به تهران باز گشتیم

 

 

خاطره 26

مسافرت به کشور  سوئیس  و  نروژ  از تاریخ 10-18 شهریور 1394  مطابق 1-9 سپتامبر 2015 مسافرت با ترکیش ایر انجام شد  ، که ای کاش با چنین شرکت هواپیمائی مسافرت نمی کردیم ، که در باز گشت هم چنین صحنه ای تکرار شد ، به گزارش سفر توجه کنید که چه اتفاقاتی رخ داد إإإإإإإإ

در زوریخ هتل Glarmischhof   ودر اسلو  هتل Thon Hotel Rosenkrantz Oslo اقامت نمودیم.که هردو بسیار خوب بودند .

 

پس از ورود  در فرودگاه متوجه شدیم چمدان  های ما نیامده وچند  نفر دیگر هم همین مشکل را داشتند گویا به بعضی ها هم قبلا چنین اتفاقی افتاده بود وگفتند این شرکت هواپیمائی همیشه چمدان ها را گم می کند  ، به هر حال بدون چمدان عازم هتل شدیم ، با پیگیری های هتل پس از 30 ساعت بالاخره چمدان ها پیدا شد وما خوشحال شدیم ، دومین مرتبه است که به سوئیس مسافرت می نمایم اولین مرتبه در مرداد ماه 1359 بوده است .

 سه شنبه  روز اول 10 شهریور در شهر زوریخ واطراف هتل آشنا شدیم واطراف ساحل قدم زدیم .

روز دوم چهارشنبه 11 شهریور باطور به مدت 30/4 ساعت با اتوبوس قسمت های مختلف شهر  ، خیابان  بان هوفستراس ، دانشگاه ، کلیسای مخصوص خانم ها ،  کنار رودخانه لیمات Limmat   قدم زدیم ، شهر قدیم زوریخ ، با تور گشتیم وبا اتوبوس وارد کشتی  فری وبعد از خروج از کشتی تله کابین سوار شدیم  با ارتفاع 800 متر در 10 کیلومتری شهر زوریخ شهر Felseness /adliswil رفتیم

روز سوم پنجشنبه 12 شهریور با قطار سریع السیربه لوگانو در جنوب کشور سوئیس واقع است  مرز سوئیس وایتالیا رفتیم که محل بسیار زیبا ودیدنی بود به علت مجاورت با دریاچه لوگانو وکوه های آلپ در فصول بهار وتابستان از عمده شهر های توریستی سوئیس به شمار میرود ،  باتله کابین به بالا ترین نقطه شهر رفتیم وسپس با کشتی  از طریق دریا به مرز ایتالیا گشت وگزار نمودیم وشب با قطار سریع السیر به زوریخ باز گشتیم

روز چهارم جمعه 13 شهریور

از قسمت های شهر قدیمی بازدید کردیم ، شب در کنار دریاچه در حدود 3-4 کیلومتر دوطرف مغازه های موقت و فستیوال بسیار پر ابهت به نام فستیوال غذای های خیابانی Street Food Festival   برگزار شده بود  رفتیم مراسم بسیار دیدنی بود با غذاهای متنوع از همه کشور ها که هر غرفه مخصوص یک کشور بود ، این مراسم هر سال برگزار می شود

روز پنجم  شنبه 14 شهریور با هواپیمای سوئیس ایر از زوریخ به اسلو پایتخت نروژ امدیم ودر هتل Thon Hotel Rosenkrantz, Oslo  وارد شدیم .

روز ششم یکشنبه 15 شهریور، با تور به بازدید شهر ودیدنی های آن پرداختیم ، قصر پادشاهی نروژ ، مرکز صلح نوبل ، اوپرا ، پارک ویگلند با 32 هکتار مساحت که بزرگ ترین پارک کشور محسوب می شود و مجمسه ساز معروف  گوستاو ویگلند  212  مجسمه  از جنس سنگ گرانیت وبرنز از پیکر های عریان انسان که جلوه های زندگی را در حالت های مختلف از جمله اید،  رشد ، عصبانیت ، عشق ، حسادت ، حرص ، نشان میدهد در قسمت های مختلف پارک نصب شده است درسال 1930 شروع و40سال طول کشید این ایده درسال 1914 میلادی که نروژ جشن 100 سالگی قانون اساسی خود را بر پامیکرد به فکر سازنده آن خطور کرد ، گوستاو در نظر داشت تا اسلو را صاحب پارکی کند که نظیرش در هیچ کجای جهان پیدانشود که موفق گردید ، موزه کان تیکی ، موزه ویکینگ شیپ  دوکشتی مربوط به 900 سال قبل که به بهترین وجه  نگهداری شده است ، موزه فرام   که نخستین کشتی یخ شکن دنیا را میتوان دید  ، پارلمان نروژ که در سال 1866 ساخته شده است ،  مرکز تئاتر ناسیونال

روز هفتم دوشنبه 16 شهریور از آکر بریج ، ساختمان شهرداری اسلو ، خانه نوبل ، ساختمان پارلمان ، ایستگاه راه آهن ، قصر سلطنتی ، دانشگاه  بازدید کردیم .

روز هشتم سه شنبه 17 شهریور صبح را ادامه بازدیدشهر اسلو وعصر با هواپیمای ترکیش ایر عازم تهران شدیم . با کمال تاسف باز هم یکی از چمدان های ما نیامده بود وجهت گزارش دادن  هم 1-2 ساعت معطل شدیم وگفتند در ظرف یکی دوروز پیدا میکنند وبه  درب منزل می آورند، روز بعد زنگ زدند که چمدان امده ولی پاره پاره و  وسائل داخل چمدان ریخته ونمیتوانند بفرستند خودمان به فرودگاه برویم وتحویل بگیرم ،  خلاصه این راه طولانی با هزینه زیاد واتلاف یکروز وقت با چه صحنه ای مواجه شدیم وچه چمدانی تحویل گرفتیم ،حدود 20 چمدان گم شده بود إإإإإإاین چه شرکت هواپیمائی است إإإإإ

سوئیس بهشتی در آلپ

کشور کوچک وزیبای سوئیس ، در مرکز اروپا قرار دارد ، رشته کوه های آلپ ، بارندگی های فراوان وآب وهوای مناسب ،  سبب شده است که مناظر طبیعی بسیاری در سوئیس به وجود آید .

سوئیس از جمله کشور هائی است که مرز آبی ندارد ولی رود های مهم وپر آبی مانند راین ورن از آن سرچشمه گرفته و می گذرد واز طریق بعضی از آنها کشتی ها  وبنادر رودخانه ای سوئیس تردد میکنند از دیگر ویژگی های طبیعی

سوئیس وجود دریاچه های متعدد در آن کشور است .

سوئیس یکی از قدیمی ترین وباثبات ترین نظام های اجتماعی اروپا  را دارا است ، در حالی که  جنگ های  جهانی از اروپا وهمسایگان سوئیس شروع  ودر سرتاسر جهان  گسترش یافته  ، بی طرفی این کشور  همواره مورد احترام واقع شده وهیچگاه به تعرضی صورت نگرفته است.

سوئیس مورد توجه جهانی است ، مقر بسیاری از سازمان های بین المللی در این کشور واقع است ، حتی بعضی مثل صلیب  سرخ بین المللی در سوئیس متولد شده اند ، سالانه بسیاری از کنفرانس های بین المللی ، مجامع و نمایشگاه ها در این کشور برگزار می  گردد.

ثبات وامنیت در این کشور سبب شده که بسیاری از کشور ها از سراسر جهان  ،  بانک های این کشور را  محل امنی  برای پول ، امانات واشیاء قیمتی خود بدانند .

مراکز تفریحی ورفاهی سوئیس نیز از شهرت جهانی برخوردار است ، بسیاری از افراد سرشناس جهان سوئیس را برای اقامت واستراحت بر سایر کشور ها ترجیح می دهند .سوئیس از نظر علمی وفنی هم جایگاه مناسبی در جهان دارد .

 نوع حکومت جمهوری فدرال ورئیس حکومت رئیس جمهور است ، تاریخ استقلال اول آگوست 1291 میلادی .

زبان رسمی آلمانی ، فرانسوی  وایتالیائی است .

کشور سوئیس کوهستانی ترین ومرتفع ترین کشور اروپائی است با مساحت یک چهلم ایران درشمال با آلمان در جنوب با ایتالیا در غرب وشمال با فرانسه در شرق با اطریش ولیختن اشتاین هم مرز است ،  نوار هلالی شکل رشته کوه های آلپ به طول  1000 کیلومتر از نیس در آلپ فرانسه  آغاز می گردد وتا سواحل مدیترانه ووین  ادامه می یابد ، حدود 20 درصد  این رشته کوه زیبا از خاک سوییس می گذرد .

بزرگ ترین شهر سوئیس زوریخ   Zurich  وپایتخت آن در برن   Bern است

70 درصد از زمین های سوئیس از جنگل ها ومراتع تشکیل میشود .

آب وهوا معمولا معتدل است ، جمعیت سوئیس در حدود 8 میلیون نفر ، اغلب از نژاد آریائی ، سفید پوست

دین غالب کشور مسیحی کاتولیک وپروتستان  وبیش از 4 در صد مسلمان هستند .در سوئیس دو مسجد  وجود دارد یکی در زوریخ ویکی در ژنو .

پرچم سوئیس یک مربع قرمز وبا یک صلیب سفید متساوی الاضلاع، این کشور زادگاه سازمان صلیب سرخ Red Gross Movement  ومیزبان سازمان حقوق بشر ملت های متحد United Nations Human Rights Council

است  .

سالن اپرای زوریخ معروف است Operahaus Zurich مشهور است .

واحد پول سوئیس  فرانک Franc وهر فرانک به 100 راپن Rappen  تقسیم میشود ،  سه تونل جاده ای آلپی مهم در سوئیس وجود دارد ،  تونل خیابان گوت هارد   بزرگ ترین تونل جاده ای دنیا است  دومی تونل خیابان بزرگ برنارد و سومی تونل سان برناردینواست .

قانون اساسی در سال 1874  تصویب شد وبعدا اصلاحات زیادی در آن صورت گرفته است    ، سوئیس در جنگ جهانی اول ، بی طرف ماند ،  در سال 1920 ،  به جامعه ملل پیوست ودر جنگ جهانی دوم نیز بی طرفی خود را حفظ کرد وبعد از جنگ میعاد گاه صلح  بود ،  در سال 1971 زنان سوئیس حق رای وانتخاب شدن در مجالس قانون گذاری را کسب کردند ، در سال 1982 نهضت جدیدی در  مخالفت  با پروژه های هسته ای در سوئیس شکل گرفت ، در سال  1986 موضوع محیط زیست  به مسئله مهمی تبدیل شد ، در فوریه 2001   مرد مسلحی با ورود یه پارلمان  کانتون زوگ نمایندگان را به گلوله بست وپس از کشتن  14 تن از نمایندگان  ،  به زندگی خود نیز پایان داد . سوئیس در سال 2002 به عنوان  صدونودمین عضو سازمان ملل متحد عضو این سازمان شد .

کشور سوئیس در منطقه ای کوچک در قلب اروپا قرار گرفته وچشم انداز های زیبای طبیعی بسیاری دارد که به ندرت در مکان دیگری از جهان ودر سرزمینی چنین  کوچک پیدا می شود . کمتر کشوری را در سطح  جهان میتوان یافت که با این  مساحت کوچک دارای چنین تنوعی باشد ، سوئیس سرزمین تنوع وتکثر است 

شهر های مهم سوئیس برن ، زوریخ ، ژنو ، لوزان هستند .لوگانو که از مراکز تفریحی است در جنوبی ترین قسمت  در مرز ایتالیا است

برن  :BERN

پایتخت سوئیس ومرکز سیاسی واداری ومرکزدولت فدرال ازسال1848  میلادی میباشد ،برن نسبت به سایر شهر های سوئیس بافتی قدیمی دارد درحین قدم زدن در این بخش گوئی هنوز در قرن 14-15 میلادی متوقف مانده است .

برن در زمین های مرتفع در پیچ رود   آر    Aare  قرار گرفته و یک شبه جزیره کوچک را به وجود می آورد ، از فراز برن مناظر دل انگیزی از رود   آر وکوه های مرتفع آلپ  دردوردست مشخص است ، در پایان قرن 12 چون اولین حیوانی که در جنگل های این ناحیه قبل از تاسیس شهر  یک خرس بود نام شهر را برن  یا همان خرس گذاشتند  ،  به همین دلیل  نماد شهر برن  خرس است ، قدم زدن  در بخش تاریخی شهر  وحس کردن بافت قدیمی شهر حس وحال مخصوص به  خود رادارد .

جاذبه های گردشگری برن :

·       پارلمان سوئیس در اواخر قرن 19 بنا شده است.

·       بافت  قدیم برن Bern Old Town

·       برج ساعت Clock Tower

·       کلیسای جامع برن

·       موزه تاریخ برن

·       موزه  هنر های زیبای برن 

·       خانه انیشتن Einstein Houseمنزل مسکونی انیشتن فیزیکدان معروف آلمانی ، میز تحریر انیشتن ، عکس ، اسناد اصیلی از زندگی ، کار وسخنرانی های انیشتن وجود دارد .

·       موزه  کوه های آلپ سوئیس

·       تپه گورتن  Gurten Hill  نمائی بی نظیر از شهر برن

·       باغ وحش برن

·       منطقه خرید در برن   Rathausgasse 

 

رودخانه آر  Aare،  و پل  گرن هاوسKornhaus  ،  پل نیدگ  Nydegg ، پل کیرجن فلد  Kirchenfeld  از  سایر دیدنی های شهر برن است .

زوریخ Zurich

زوریخ در شمال سوئیس ، وبزرگ ترین شهر آن است ، زوریخ با موقعیت منحصر به فردش در کنار دریاچه ، بنا های  تاریخی وپارک های روح افزا  ، از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری است . زوریخ شهری جالب است که میان چشم انداز های بسیار زیبای سواحل دریاچه زوریخ محصور است ، این شهر درست مثل سنگی است که از کوه های آلپ  افتاده باشد ، تپه های ملایم ، چنگل های آرام ،  دریاچه ها ، رودخانه های تمیز ودهکده های خوش منظره ، همگی شروعی دلخواه برای گردشگری در زوریخ است . بیش از 50  موزه و100 گالری وسالن اوپرا در زوریخ وجود دارد ، غذاهای سرتاسر دنیا را در آن میتوان یافت ، بیش از 1700 رستوران وتریا در آن وجود دارد که غذاهای سنتی زوزیخ وهم غذاهای سوئیسی را به سبک ویژه ای ارائه مینمایند ، در اطراف دریاچه زوریخ در تمام سال ، امکانات ورزشی متنوع ارائه میشود .

دریاچه زوریخ با جاذبه های بسیارش ازجمله قلعه شهر قدیمی قرون وسطائی ،  پل چوبی تاریخی وباغ وحش کودکان بسیار جالب وجذاب است .

جاذبه های گردشگری در زوریخ

·       کلیسای گراسمانسترGrossmunster                   درسال 820 ساخته شد ودر سال 1519 زوئیگلی به عنوان کشیش منصوب شد

·       کلیسای فرامانسترFraumunster                        کلیسا به سبک  گوتیک وقبل از سال  874 میلادی ساخته شده است .

·       موزه ملی سوئیسLanders  Museum              

·       موزه هنری کانست هاوسKunsthaus                 یکی از موزه های بزرگ سوئیس است ، برخی از بزرگ ترین مجموعه هنر مدرن کلاسیک در دنیا شامل آثاری از مونچ ، پیکاسو ، براک ومجسمه های گیاکامیتی ونقاش قرن 18 فوسلی است که هردو سوئیسی بوده اند .

·       موزه ریتبرگReitberg Museum                       

·       باغ چینی Chinese  Garden                              

·       خیابان بان هوفستراسBahnhof Strasse            

·       پارک کنار دریاچه زوریخLake side Park          

·       باغ وحش زوریخ Zurich Zoo                         

·       موزه ملی سوئیس Swiss National Museum  

·        کارخانه  شکلات سازی Lindt &Spruengli Chooclate Factory

·       قایق سواری در دریاچه زوریخ Boat Riders    

·       پارک آبی سرپوشیده Alpamare Pefaffikon   

·       موزه قهوه یوهانا یاکوبز Johanna Jacobs یک موزه تخصصی است که در مورد گیاه قهوه وجنبه های متفاوتی از فرهنگ شکل گرفته در حول محور قهوه را شرح مید هد .

·       کارخانه قرمز Red Factory کارخانه قدیمی ابریشم است که به مرکز فرهنگی هنری جوانان تبدیل شده است .

·       سالن اوپرای زورچر Zurcher یکی از مشهورترین سالن های اپرای اروپا است که هرسال با حضور رئیس جمهور سوئیس وشخصیت های فرهنگی واقتصادی کشور برگزار میشود. فضای داخلی زیبای این بنا به سبک معماری قرن 18 باروک است وجلو دریاچه زوریخ واقع شده است .

·     دانشگاه زوریخ با بیش از 25000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی وجزء برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است .و30 برنده جایزه نوبل را در لوح افتخارات خود دارد که یکی از آنها  " آلبرت انیشتن " می باشد

·       جشنواره زوریخ Zurich Fascht جشواره عمومی است که هر 3 سال یکبار برگزار میشود وترکیبی از موسیقی ، آتش بازی ، وبرنامه های جذاب در شهر قدیمی برگزار وبزرگترین جشنواره عمومی سوئیس است

·     مراکز خرید زوریخ

·       خیابان بانهوف Banhof Strasse                      

یکی از جالب ترین خیابان های مرکز خرید در دنیا است ودر آن هرچیزی از حلقه های الماس تا شکلات وکت خز پیدا میشود .این خیابان از ایسگاه اصلی قطار زوریخ ( هاپ بان هوف) تا دریاچه کشیده شده است .

·       بافت قدیم زوریخZurich Old Town              

·       بازارچه در فضای باز Flohmarkt Burkliplatz

·       بازارچه در فضای باز Flohmarkt Kanzlei      

·       منطقه نیدردورفNiederdorf                         

این مرکز خرید ، در بخش قدیمی زوریخ واقع شده وقیمت آن ارزان است

·       مرکز خرید گلوبس Glubus Department Store

·       مرکز خرید جلمولیJelmoli Department Store  

مراکز خرید گلوبس وجلمولی در خیابان بانهوف قرار دارد ورقابت سختی با یکدیگر دارند واجناس آن ها از مارک های مهم وبین المللی است

·       خیابان لوونLowen strasse                              این  خیابان در قسمت غربی خیابان بانهوف ایستگاه اصلی قطار قرار گرفته وفروشگاه های کمتری دارد شعب برخی از شعب فروشگاه های زنجیره ای در این خیابان قرار دارد .

·       خیابان بان هوف 21 به خاطر شکلات هایش معروف است ، قدیمی ترین مغازه شیرینی پزی  زوریخ که بیش از 50 نوع شکلات در آن می فروشند.

ژنو Geneva

Capital   of   Peace

ژنو پایتخت صلح  ، شهری است جذاب در مرز سوئیس وفرانسه با آب وهوائی معتدل حیات فرهنگی زنده وغذاهای خوشمزه ترکیبی است از از دو فرهنگ متفاوت ،  یکی کارآمدی ونظم سوئیسی ودیگری فرهنگ لذت از مواهب زندگی فرانسوی ، کرانه های معروف دریاچه ژنو کانون توجه گردشگران به این شهر زیبا است ، فواره های بلند با ارتفاع 140 متر از بلند ترین فواره های جهان ونمادی مهم برای شهر ژنو است ،

 از طرف دیگر ساعت  عظیمی با گل های رنگارنگ در کرانه های شرقی دریاچه خودنمائی میکند ،  6500 شاخه گل عقربه این ساعت گلی را شکل می دهد ودر طول سال چندین مرتبه گل ها را تغییر مسدهند .

جاذبه های گردشگری

 

·       موزه باربیرمولرBarbier Muller Museum         

·       فواره بزرگ جت دوJet d Eau        

·       کلیسای جامع سن پیتر  St Peter s Catherdral         

·       ساختمان سازمان ملل متحد در ژنو (کاخ ملل) Place  of Nations  

تالار مجلس با 2000 صندلی ودفتر کار شورا که در آن نقشی از مبارزه انسان برای صلح با طلا بر روی دیوار ترسیم شده از قسمت های مهم این مجتمع  است .

·       ساعت گل  Flower Clock          

·       باغ انگلیسیEnglish Garden           

·       بافت قدیم ژنو Geneve s Old Town          

·       موزه صلیب سرخ جهانی Red Cross  Museum      

·       قایق سواری بر روی دریاچه ها  Lake Cruises      

·       دوچرخه سواری در شهر Biking      

·       سواحل دریاچه ژنوLake  shores       

·       دیوار اصلاحات Reformation Wall   این بنای یادبود از رویداد های بزرگ وهمراه با تندیس هائی مربوط به جنبش پروتستان ها به یادگار نگاه داشته شده است ، مجسمه هائی در بخش مرکزی این دیوار 100 متری حکاکی شده است.

 

 

نروژ  Kingdom of Norway 

 

کشور نروژ یکی از شمالی ترین کشور های جهان است ، به طوری که بخشی از آن در بالای مدار شمالگان قرار دارد ، مجاورت جریان آب گرم دریای گلف استریم که از خلیج مکزیک منشا میگیرد با سواحل نروژ سبب شده دمای هوا ، بخصوص در بخش  جنوبی  این کشور از مناطق هم عرض مشابه معتدل تر شود ،  زیبائی های طبیعی بسیاری در این کشور کوهستانی باریک وبلند وجود دارد وجود هزاران جزیره کوچک از ویژگی های این کشور است .

کشف منابع عظیم نفت وگاز در دریای شمال که بخش عمده آن در سرزمین های نروژ قرار دارد باعث شد کشور نروژ که روزی وارد کننده مواد سوختی بود به صادر کننده مهمی تبدیل شود . نوع حکومت مشروطه سلطنتی ، زبان رسمی نروژی وتاریخ استقلال کشور 27 اکتبر 1905 میباشد . نروژ:

 در شمال با دریای بارنتز Barents در اقیانوس منجمد شمالی

از شمال شرقی با کشور فنلاند وروسیه

از شرق با سوئد

از جنوب از طریق تنگه اسکاژراک  با دانمارک هم مرز است

در غرب نیز به دریای نروژ واقیانوس اطلس محدود می شود ، این کشور یکی از دو کشور اصلی شبه جزیره  اسکاندیناوی است  که قسمت شرقی این  شبه جزیره را کشور سوئد وقسمت غربی آن کشور را ، نروژ تشکیل میدهد

جایزه صلح نوبل Nobel Peace Prize

جایزه صلح نوبل طبق وصیت نامه دانشمند سوئدی ، آلفردنوبل همه ساله روز 10 دسامبر سالگرد مرگ آلفرد نوبل به کسی که بیشترین کوشش را برای ایجاد دوستی میان ملت ها داشته است اهداء می گردد ودر 5 رشته فیزیک، شیمی، فیزیولوژی ، پزشکی وادبیات اهداء میشود ومعتبرترین جایزه جهانی است.

اسلو  Oslo   

اسلو پایتخت  نروژ، بزرگ ترین شهر نروژ ویکی از گران ترین  شهر های دنیا است ، این شهر برروی رودخانه آکر Aker   ، در بالاترین قسمت فیورد اسلو Oslo Fjorden  وجنوب شرقی کشور واقع شده است ، این فیورد به وسیله شبه جزیره نسودن Nesodden   ، در مقابل اسلو به دونیم تقسیم شده وتا جنوب ادامه یافته است . دیگر مناطق اسلو به وسیله کوه ها وتپه های سرسبز احاطه شده است . 40 جزیره در کنار این شهر قرار دارند که بزرگ ترین آن ها مالمویا  Malmoya     نامیده می شود .

منطقه اسلو 343 دریاچه دارد که بزرگ ترین آن ها ماریداالزوانت  Maridalsvannet    منبع مهم آب اشامیدنی برای اسلو میباشد.

بلند ترین نقطه این شهر ، کیرکبرگت Kjerkeberget    با ارتفاع 629 متر  میباشد ، دوسوم خاک اسلو با جنگل ها ، تپه ها ودریاچه ها ی حفاظت شده ، پوشیده شده است ،  پارک ها وفضاهای سبز شهر آب وهوای خوب ومناظر جالبی به آن داده است .

جمعیت شهر در حدود 600000 نفر  پر جمعیت ترین شهر نروژ است این شهر درسال 1048 میلادی بنیان گذاری شد ودر سال 1300به عنوان پایتخت انتخاب گردید .

فرودگاه اسلو به نام گردرموئنGardermoen       در 50 کیلومتری شمال اسلو قرار گرفته است ، دانشگاه اسلو در سال 1811 تاسیس شده است .

مراکز خرید :   در اسلو 4 منطقه خرید وجود دارد 

·       گرونلند Gronland   یکی از مناطق مدرن شهر است

·       مرکز تجاری شهر  که نزدیک ورودی اصلی خیابان دروازه کارل یوهانز Karl Johans Gate         که فروشگاه هائی چون استین و استر      Steen Strom   وموگلس مگزینت Glas Magasinet     ومغازه های کوچک مکیز  Macys   وسلفریجز    Selfridges      بایپورتن  Byporten    قرار گرفته است .

·       بوکا استا دوین Bogstadveien          که از پشت قصر سلطنتی شروع وتا مجورستورن Majorstuen      ادامه مییابد ، این منطقه شامل فروشگاه های عمده فروشی است ومشهورترین  طراحان نروژ در این منطقه  خرید کالاهای خود را ارائه می دهند .

·       گرانرلوکاGrunerloka                    این منطقه شامل مغازه هائی است با طراحی مدرن که در میان پارک های بزرگی  واقع شده اند

 

مکان های دیدنی

·       کلیسای جامع اسلو ساخت آن به قرن 17 برمیگردد

·       کاخ سلطنتی  Royal Palace    این قصر در انتهای دروازه کارل یوهانس Karljohans    در خیبان اصلی شهر قرار دارد ، قصر  درنیمه اول قرن 19 به عنوان اقامتگاهی در نروژ برای چارلز سوم پادشاه سوئد ونروژ ساخته شده وپس از آن پادشاه نروژ به عنوان محل اقامت خود انتخاب کرد .

·       کیر کریسین  Kirkeristen  بازار قدیمی است که دور تادور کلیسا را احاطه کرده است

·       سالن اوپرا Opera House   نزدیک ایستگاه مرکزی قطار واولین ساختمان نروژ با معماری مدرن است با ظاهری خیره کننده  ، که برنده جائزه سال 2008 بهترین ساختمان های فرهنگی در جشنواره جهانی معماری در بارسونا است ، این ساختمان شبیه به یک یخچال طبیعی یا یک کشتی به نظر میرسد که در خلیج بیورکا    شناور است

·       هولمن کولن Holmenkollen             درسال 1892 برای مسابقات پرش بااسکی ایجاد شده است.

·       شهرداری اسلو         Oslo s City Hall

·       قلعه آکرشوزAkershus Castle       قلعه قرون وسطائی در سال 1299 میلادی

·       بارسال هالنBasarhallene      ساختمان های دایره ای شکل را تشکیل میدهد

·       تریوان استانتTryvann Starnet     برج تلویزیون اسلو با 118 متر ارتفاع

·       ساختمان پارلمانStorting  Building     درسال 1866 ساخته شده است

·       موزه مونیخ  مجموعه ای از آثار نقاش معروف نروژی

·       گالری ملی National Gallery     

·       مرکز صلح نوبل Noble Peace Centre    شامل تعدادی نمایشگاه است در مورد برندگان جائزه صلح نوبل

·       موزه مردم شمالNorsk Folk  Museum    

·       موزه دریائی نروژ Norwegian Maritime    Museum  

·       موزه کشتی وایکینگ ها Viking Ship Museum       دو کشتی مربوط به 900 سال پیش که به بهترین وجه نگهداری شده است

·       موزه فرام  Fram Museum       این کشتی اولین یخ شکن جهان میباشد.وارائه دهنده تاریخی از اکتشافات قطبی است.

·       موزه هولوکاستHolocaust  Centre       این مرکز محل برگزاری نمایشگاه وتحقیقات هولوکاست می باشد .

·       پارک مجسمه سازی ویگلند : در 3 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر واقع است ، پارک علاوه بر فضای بسیار زیبا وسرسبز برای تفریح وسرگرمی ف با 212 مجسمه ای برونزی وسنگ گرانیت که همگی از آثار هنرمند نروژی به نام گوستاو ویگلند است تزئین شده است

 

 

خاطره 27

درتاریخ دوم مهر ماه 1394 باهواپیمای ایران ایر عازم گرگان ودر هتل جدید قصر بوتانیک  که در 10 کیلومتری شهر گرگان قراردارد به مدت 2 روز توقف نمودیم ، هتل بسیار زیبا ودیدنی است.که توسط فردی که به ایران علاقه  وافر دارد ساخته شده است .دکتر کامران احد پور با 40 سال تجربه بین المللی در زمینه هتلداری از آمریکا بازگشته تا به پیشرفت وتوسعه کشور ایران کمک کرده باشد واین هتل 5 ستاره را بنا نهاده است.

گرگان نام  شهر باستانی است در جنوب شرقی دریای خزر ، در  زبان باستانی آن را گورکان و ورکان ودر زبان یونانی هیرکان ودر زبان عربی جرجان می گفتند , شهری که امروز به نام گرگان نامیده میشود تا سال  1316 شمسی به نام   " استرآباد" خوانده میشد ، کاوش های باستان شناسی تمدن این منطقه را 5 تا 6 هزار سال اعلام کرده اند ،  از 6 هزار سال پیش تمدن آریایی ها را در خود جای داده است ، پدر داریوش هخامنشی  زمانی فرمانروای این منطقه بوده است ،  آثار وبقایای باستانی فراوان وبا دانشمندانی نامدار واقوامی مقتدر ونجیب ، گرگان را جایگاهی رفیع وسهمی ارزشمند در تاریخ وتمدن باشکوه ایران دارد روز  20 شهریور روز گرگان نامیده میشود ،در تاریخ روز بیستم شهریور 1316 نام این شهر از استرآباد به گرگان تغییر کرد .گرگان مرکز استان گلستان میباشد .استان گلستان از سال 1376به استان مستقل تبدیل ومرکز آن گرگان است .

دیدنی ها

·       پارک ملی گلستان

·       منطقه جنگلی ناهارخوران

·       سواحل شرقی دریای خزر

·       کاخ موزه گرگان کاخ محمد رضا شاه  که باغ آن به پارک شهر وکاخ آن به موزه  " کاخ موزه گرگان "  تبدیل شده است

·       روستای زیارت ، زیارت گاه " امام زاده عبدالله ابن موسی کاظم

·       تپه قلعه خندان نماد زنده تاریخ کهن استرآباد که در دوره ی باستان قلعه ای تدافعی بوده است ونشانه  هائی از اشکانیان دارد

·       موزه صنایع دستی گرگان

·       برج گنبد قابوس

·       برج ونماد گرگان با رستوران گردان

·        پارک جنگلی النگدره ، پارک بسیار دیدنی وجنگلی زیبا که غالبا مردم برای تفریح میروند

·       تپه هزار پیچ ، دربالای تپه تمام شهر گرگان  را میتوان تماشا نمود

·       سد اسکندری " دیوار دفاعی گرگان "

·       بندر ترکمن  با اسکله وقایق های زیاد وغروب قشنگی در دریا دارد

·       آق قلا  مردم بسیار خون گرمی دارد در روز عید قربان مراسم جالبی دارند اهل سنت هستند وهرنفر 2-3  گوسفند قربانی میکنند ما توسط یکی پزشکان متخصص اندوکرین به منزل حاج حکیم موحد رفتیم این پزشک که خود از اهالی گنبد کاوس و ترکمن صحرا بود واستاد دانشگاه واز تهران جهت معاینه بیماران  غدد توسط این خیر حاج حکیم دعوت شده بود مطب صحرائی در منزل حاج حکیم ترتیب داده و حدود 80 بیمار رایگان دید یک پروفسور نروژی که در فرانسه  اقامت دارد به همراه خود آورده بود ، رسم آق قلا این است که گوشت قربانی را ثلث آن به فقرا میدهند وثلث آن   موظف هستند در منزل بپزند ومردم بیایند در منل نهار بخورند وثلث آن هم مال خودشان که بعدا مصرف کنند به هرحال نهار قربانی ودر خانه ترکمن ها بسیار دینی ولذت بخش بود .این حاج حکیم مرد خیر برای ساختن درمانگاه وبیمارستان وخانه های بهداشت در مناطق محروم میسازد وعموی ایشان هم  ازایشان خیر تر که کمک میلیادی مینماید این طور ذکر می کردند خوشا به حالشان که به مردم کمک مینمایند .

·       شصت کلا

افسانه های هفت اقلیم ایران - گرگان

·       افسانه 5 برادر

·       در روزگاران قديم پادشاهي بود که تنها يک فرزند داشت و او را خيلي دوست داشت. روزي شاهزاده با خدمه و سربازان خود براي ماهيگيري به دريا رفت و قلاب ماهيگيري اش را به آب انداخت. اما هر چه منتظر ماند، نتوانست حتي يک ماهي بگيرد. در اين حال يکي از هماراهانش به او پيشنهاد کرد که  مي تواند کمک کند هر چقدر که دوست داشته باشد مي تواند ماهي صيد کند.

·       شاهزاده گفت: «چگونه؟»

·       او جواب داد: « من مي توانم تمام اب دريا را دهانم جمع کنم و ماهي ها را روي خشکي بمانند و روي زمين دم دم بزنند، آن وقت هر چه دلت مي خواهد ماهي جمع کن!»

·       اين را گفت و بلافاصله آب دريا را يکجا قورت داد. شاهزاده هم مشغول جمع کردن ماهي بود که ناگهان مرد خسته شد و بي اختيار آب دريا از دهانش به بيرون ريخت و شاهزاده در دريا غرق شد. سربازان مرد را دستگير کردند و نزد شاه بردند و جريان را به شاه گفتند که چگونه فرزندش را در دريا غرق کرده است. شاه خيلي ناراحت شد. دستور داد او را در همان دريا بياندازند.

·       او به شاه گفت:«قبله عالم! فرصتي بدهيد که بروم از مادر و برادرانم خداحافظي کنم و بعد به دريا انداخته شوم.»

·       آن ها پنج برادر بودند که با مادرشان زندگي مي کردند. خداوند به هر يک از اين برادران نعمتي داده بود که عجيب و غريب بود. يکي از ان ها که هماني بود که آب دريا را مي توانست در دهانش جمع کند، ديگري مي توانست روزها در زير آب بماند و زندگي کند. برادر ديگرش هر وقت که اراده مي کرد پاهايش دراز مي شد و ان يکي برادر، ان قدر گردنش محکم بود که هيچ چيزي نمي توانست به آن اسيبي برساند و برادر ديگر در برابر گرماي اتش در امان بود.

·       مخلص اين که تمام برادران خيلي شبيه هم بودند و تشخيص يکي از ديگري بسيار مشکل بود. آن برادر حکايتش را براي مادرو برادرانش تعريف کرد و قرار بر اين شد آن برادري که نفس زيادي داشت به جاي او نزد شاه برود تا او را به دريا بياندازد. برادر پر نفس نزد شاه رفت. به خاطر شباهت زيادش نتوانستند تشخيص دهند که او همان نيست که شاهزاده را غرق کرده است. او را به ساحل دريا بردند. به پاهايش سنگ هاي سنگيني بستند و به دريا انداختند. بعد از چند ساعت به دستور پادشاه که جنازه را از دريا بيرون اوردند با تعجب ديدند که او هنوز زنده است. شاه خيلي عصباني شد و دستور داد او را از بلندي کوه به پايين بيندازند. برادر پر نفس، از شاه تقاضا کرد براي خداحافظي به خانه اش برود و زودي هم برگردد. به او اجازه دادند به خانه اش برود و خداحافظي کند. او به خانه رفت و جريان را به آن ها تعريف کرد. پس برادري که پاهايش دراز مي شد به جاي او نزد شاه رفت. شاه دستور داد او را از بالاي بلندترين کوه به پائين بيندازند.

·       پس او را به بلنداي کوه بردند و از بالاي کوه به پائين انداختند. او پاهايش را دراز کرد و به زمين رسيد و هيچ اتفاقي نيفتاد. او را نزد شاه بردند. شاه تعجب کرد و دستور داد که گردنش را از تنش جدا کنند. برادر دراز پا مثل آن دو برادرش فرصتي خواست تا نزد خانواده اش برود و خداحافظي کند. او هم به جاي خودش برادري که گردنش مقاوم بود را نزد شاه فرستاد.

·       شاه دستور داد گردنش را بزنند. اما هر چه با تبر و شمشير زدند، گردنش هيچ صدمه اي نديد. تا اين که شاه دستور داد با تبر طلايي گردنش را از تنش جدا کنند. اما با تبر طلايي هم گردنش کوچک ترين آسيبي نديد. در اين حال شاه دستور داد او را در اتش بيندازند، که او هم براي خداحافظي نزد خانواده اش رفت و اين بار برادري که در برابر گرماي آتش در امان بود، نزد شاه رفت.

·       شاه دستور داد که کوهي از هيزم و چوب آتش زده شود و او را در آتش بيندازند. در آتشش انداختند و بعد از چند ساعت اتش فروکش کرد و شاه هم خوشحال که اثري از او باقي نخواهد ماند. ناگهان ديدند که او صحيح و سالم در ميان خاکستر نشسته است. شاه حيران ماند. به او گفت:« چگونه در برابر اين همه مجازات هيچ آسيبي به تو نمي رسد؟»

·       او گفت: « اگر قول بدهيد که ما را نکشند، جريان را برايتان تعريف مي کنم.»

·       پادشاه قول داد و ان ها را بخشيد. او جريان خودش و شباهت برادرنش و کارهايي که ان ها به طور معجزه آسا مي توانند انجام دهند را براي شاه تعريف کرده و شاه هم ان ها را جزو سرداران سپاه خود قرار داد و آن پس شاه در تمام جنگ ها و نبرد ها در برابر دشمنانش پيروز مي شد.

خاطره 28

درتاریخ 10 آذر 1394 با هواپیمای ایران ایر از فرودگاه امام خمینی عازم دوبی  شدم ولغایت تاریخ 13 آذر1394 در هتل اینترکن تینانتال مارینا ساکن شدم  ، چندمین دفعه است که به دوبی آمدم ، چند مرتبه در کنگره علمی شرکت داشم یک مرتبه در کنگره تغذیه در راس الخیمه آبان 1388

سمینار تغذیه در راس الخیمه در آبان هاه 1388

سمینار شربت های گیاهی بر ضد سرفه در دوبی
19 دی ماه 1388
هتل اینتر کن تینانتال

کنگره مدیترانه ای ابو ظبی

1994

دوبی Dubai      

یک از شهر ها و شیخ نشین های هفت گانه امارات متحده عربی است ، این شهر در جنوب کشور ایران  ودر حاشیه خلیج  فارس واقع شده است ، و بیشترین جمعیت را در میان هفت  شیخ نشین دارد .

اولین اشاره تاریخی در دوبی درسال 1095 میلادی ثبت شده است ، اولین نشانه  شهر سازی در دوبی به سال  1799 بر میگردد  ، دوبی  درسال 1833 توسط شیخ مکتوم به  طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان نهاده شد ،  تا به یک  بندر مهم تبدیل شد ودر سال  1966وبا کشف نفت در  دوبی ،  دوبی وکشور  قطر تصمیم به رام اندازی واحد پولی جدید گرفتند ، کم کم به یکی از منابع مهم بین المللی نفت تبدیل شد ،   دوبی جدید از زمانی که بریتانیا آن را در سال 1971 ترک کرد شروع به شکل گرفتن کرد ،  در این زمان ، دوبی به همراه ابوظبی و 4 شیخ نشین دیگر کشور امارات متحده عربی  را تاسیس کردند ، یک سال بعد شیخ نشین راس الخیمه به  کشور امارات پیوست  اما قطر وبحرین تصمیم  گرفتند هر کدام یک کشور مستقل باشند . 

در 1973 درهم امارات به عنوان واحد پولی رسمی امارات معرفی شد ، در سال 1979 در یکی از محله های دبی با نام جبل علی یک منطقه آزاد تجاری تاسیس شد امروزه دوبی به عنوان یک شهر جهانی وتجاری موفق ومهم جای خود را درمنطقه پیدا کرده است ، در سال 2013 دبی توانست حق داشتن وبرگزاری اکسپو 2020 را به دست آورد  ، 17 درصد از جمعیت دبی را اتباع اماراتی  تشکیل میدهند وبقیه از کشورهای دیگر که مهاجر هستند .

برج خلیفه یا برج دبی

آسمان خراشی در شهر دبی امارات متحده عربی است ، این برج با 163 طبقه قابل استفاده و828 متر ارتفاع ، در حال حاظر بلندترین سازه واسمان خراش  ساخته شده به دست انسان است .

آب نمای دبی

در بیرون برج فواره ای که 275 متر طول داردوقادر به پرتاب آب به ارتفاع 150 متری است

هتل 5 ستاره اتلانتیس

در جزیره مشهور نخل جمیرای دوبی واقع واز چشم انداز شفافی نسبت به  خلیج فارس برخوردار میباشد ،

مدینه جمیرا

به معنی شهر زیبا با مساحت بیش از  40 هکتاربزرگترین تفریگاه مجلل در دوبی است ، به گفته بسیاری از  لوکس ترین استراحت گاه های جهان است، برج العرب در پشت مدینه جمیرا است

 

 

 

 

 

 

Home page  |  Research Studies  |  Editorships  |  Trowslations  |  Conferences 

Contact Information  |  Articles  |  Scientific meets & events  |  Research projects  |  Theses