برای دیدن خاطره سفر مورد نظر کلیک کنید:

خاطره 5:تهران برج میلاد

خاطره 6:قبرس-رومانی

خاطره 7:المان-ایتالیا

خاطره 8:استانبول-مجارستان-لهستان-چک

 خاطره 9:ترکیه

خاطره 10:کانادا

خاطره 11:رامسر

خاطره 12:مجمع الجزائر مالدیو

خاطره 13:بوشهر بندر دیلم

خاطره 14:سنگاپور-تایلند-مالزی

خاطره 15:بوشهر بندر دیلم

خاطره 16:گرجستان

ورود به صفحه سوم

 

خاطره 5

برج میلاد

 یک روز برای بازدید برج میلاد در 3 قسمت مختلف آن بازدید که خیلی زیبا و خوب طراحی شده بود .برج میلاد با ارتفاع 435 متر شاخص ترین بنای کلان شهر تهران وپنجمین برج بلند تلویزیونی ومخابراتی دنیا می باشد این برج شامل پی ، ساختمان پای برج (لابی)  ، شفت ، ساختمان راس ودکل مخابراتی و تلویزیونی است.

ساختمان پای برج  (لابی)

در 6 طبقه ساخته شده ومساحت 17 هزارمتر بنا میباشد سقف بتی یکپارچه قوسی شکل ومنحصر به فرد این ساختمان از برجسته ترین کارهای بتنی معماری معاصر محسوب می شود

سازه راس برج : اصلی ترین بخش بهره برداری برج است که پیرامون شفت بتنی در 12 طبقه با زیر بنای 12 هزار متر مربع بنا شده است ویکی از بزرگترین ساختمان های راس در برج های مخابراتی دنیا محسوب می شود

بدنه برج : شکل کلی بدنه  یک هشت ضلعی مرکزی با ارتفاع 315 متر  وبا 6 دستگاه آسانسور با سرعت 7 متر در ثانیه که بازدیدکنندگان را در ظرف مدت کمتراز 50 ثانیه به راس برج منتقل می نماید

گنبد آسمان : آخرین طبقه عمومی برج گنبدی شیشه ای به ارتفاع 13 متر می باشد . کار های هنری روی دیوار 8 ضلعی مرکزی این طبقه جلوه خاصی به این طبقه داده است .

این آثار هنری بر پایه مجموعه ای از  نماد ها ، اسطوره ها وروایت های کهن ایران زمین شکل گرفته وباز گوکننده سیر تکاملی فرهمگ وتمدن 9 هزار ساله ایرانیان از دوران امپراطوری بزرگ ایران تا دوران معاصر است.

سکوی دید باز : بزرگترین قطر در سازه برج میلاد در طبقه هفتم در تراز 280 متری با زیربنائی در حدود 3000 متر مربع واقع شده است از این سکو می توان به طور کامل شهر تهران را از ارتفاع به نظاره نشست.

 

کاخ گلستان

 یک روز هم از مجموعه فرهنگی ، تاریخی کاخ گلستان  بازدید نمودم که یادگاری از به جای مانده از ارگ تاریخی تهران دوره صفویه که به زمان شاه طهماسب اول باز میگردد ودر زمان کریمخان زند باز سازی شده ودر دوره قاجار به محل دربار وسکونت سلاطین قاجار اختصاص یافت . در دوران ناصرالدین شاه تغییرات بسیاری در مجموعه کاخ گلستان ایجاد شد . دربیش از یک سوم فضای ارگ  محل اقامت شاه قرار داشت این منزلگاه همانند خانه های سنتی ایران دارای دو بخش بیرونی و اندرونی بود بخش بیرونی شامل دو قسمت یعنی حیاط دارالحکومه  یا دیوانخانه وباغ مربع شکلی به نام باغ گلستان  که دو حیاط را بناهائی از یگدیگر جدا می کرد . بناهای مذکور در دوران پهلوی تخریب شده واثری از آنها در حال حاضر بر جای نمانده است . در شرق وشمال باغ گلستان فضای اندرونی قرار داشت که شامل حیاط بزرگی بود که اقامتگاه زنان حرم وعمارت خوابگاه شاهی در میانه آن ساخته شده بود  واین مجموعه در زمان پهلوی تخریب شد وجای آن ساختمان ساختمان فعلی وزارت اقتصاد ودارائی ساخته شد .

حیاط تخت مرمر مقر برتخت نشستن شاه وبرگزاری بار عام ومحل حکومت بود . فضای باغ گلستان  اندرون شاهی بود و به ملاقات های خصوصی مراسم وبرنامه های خانوادگی اختصاص داشت .

ایوان تخت مرمر قدیمی ترین ویکی از زیباترین قسمت های کاخ گلستان است که ساخت آن به دوران کریمخان زند  1801 میلادی باز میگردد .پادشاهان قاجار در این مکان به مراسم سلام می نشستند و طبقات مختلف مردم را در مواقع خاص بار عام می دادند آخرین بار عام درایوان تخت مرمر ، در زمان رضا شاه پهلوی 1926 میلادی به انجام رسیده است .

در زمان آقامحمد خان قاجار و به دستور وی بخش هائی از قصر وکیل در شیراز ویران و بقایای آن  منجمله سرستون سنگی ، دو درب خاتم کاری شده وسنگ مرمر آزاره به ایوان دیوانخانه در تهران با ارابه منتقل شد . معماری وتزئینات این ایوان دردوره فتحعلیشاه وناصرالدین شاه دستخوش تغییرات شده ونهایتا به شکل امروزی در امده است .

در سال 1221 ه-ق فتحعلیشاه قاجار به سنگتراش معروف اصفهانی امر کرد تا از سنگ مرمر یزد تختی بسازد این تخت برپایه داستان تخت حضرت سلیمان که بر روی دوش دیوان وپریان قرار داشته ساخته شده است.

نگارخانه یا تالار سلام که پس از سفر اول ناصرالدین شاه به فرنگ ساخته شد وبعد ها محل تاجگذاری محمد رضاشاه در سال 1346 ه ش قرار گرفت

موزه مخصوص در طبقه زیرین تالار سلام که در زمان ناصرالدین شاه ودیگر شاهان قاجار به محل موزه هدایای  پادشاهان کشور های خارج میدادند تبدل شده بود

تالار ظروف   که کلیه ظروفی که از کلیه ظروفی که از پادشاهان اروپائی منجمله ناپلئون بناپارت ونیکلای اول وآلکساندرسوم  نگهداری می شود

تالار آئینه در غرب تالار سلام یکی از تالار های مشهور کاخ گلستان است

تالار برلیان وتالار عاج  وتالار الماس از دیگر تالار هاست ومیتوان بازدید نمود

خاطره 6

نیمه دوم تعطیلات عید نوروز

دروز 6 فروردین  1391عازم کشور قبرس Ciprus  

 و رومانی Romania  

  با تور سیاحتی سوفیا SophiaPirayesh Tours شدیم

  وپس از ورود به لارناکا در هتل 5 ستاره  گلدن بی  The Golden bay سکنی گزیدیم .وروز اول در خیابان ساحلی قدم زدیم .

روز هفتم فروردین از لازاروس که از اصحاب حضرت مسیح بود  دیدن کردیم کلیسای اورتدکس بود .

قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه بعدازجزائر سیسیلی وسارینیا است که در سر راه سه قاره مهم آسیا، اروپا وآفریقا میباشد واز لحاظ فرهنگی ، ایدئولوژی وتجاری با هم مرتبط می سازد قبرس کشور مصرف کننده است واقتصاد کشور از راه توریسم وفقط پنیر ، زیتون وروغن زیتون  صادر میکنند .

جمعیت قبرس 755000 نفر که 85% قبرسی یونانی و12% آن قبرسی های ترک زبان اصلی یونانی وانگلیسی رواج دارد .دین اصلی مسیحی اورتدکس میباشد

قبرس در طی قرون شاهد حضور فنیقی ها ، آشوری ها ، مصری ها ، در قرن 5و6 وسپس پارسی ها ، عرب ها قرون7-10 ، ریچارد اول درسال1191 ، یونانی ها ، رومی ها، عثمانی ها  1571 -1878 بوده است.

قبرس از سال 1878 تا سال 1960 به مدت 82 سال مستعمره انگلیس بوده است در سال 1960 به وسیله اسقف ماکاریوس قبرس را آزاد و اولین  روحانی رئیس جمهور  دنیا گردید وقبرس را از استعمار انگلیس خارج ساخت.

پایتخت قبرس نیکوزیا است واین شهر بعد از برلین اولین پایتخت دنیا می باشد که بعد از اختلافات 1974 یونانیان وترکان با کمک سازمان ملل به دو قسمت تقسیم شد پایتختی با دو حکومت وفرودگاه در قسمت ترک ها قرار داشت ولذا فرودگاه جدید لارناکا ساخته شد .

درسال 1974 قبرسی های یونانی با حمایت کشور یونان به مخالفت با ماکاریوس پرداخته وارتش کودتا نمودوماکاریوس به پافوس پناهنده شد وبه انگلیس رفت ودر این زمان اختلافات ترک ها ویونانی ها آغاز گردیدکشور ترکیه در تابستان 1974 به قبرس حمله کرد وشمال قبرس را اشغال نمودودر این زمان سازمان ملل به دوقسمت ترک نشین ویونانی نشین تقسیم گردید وزمانی که ماکاریوس به جزیره بازگشت دوتکه شده بود و بعد از چند سال در قبرس مرد وهمانجا دفن گردید.

درسال 2002 طرح پیوستن قبرس به اتحادیه اروپا مطرح ودر سال 2004 قبرس یونانی نشین رسما عضو اتحادیه اروپا گردید دوفرودگاه بین المللی یکی در لارناکا ودیگری در پافوس میباشد.

بندر های مهم ومجهز و مدرن لیماسول ولارناکا با 4 خط کشتیرانی حمل وتقل بین 5 قاره میباشد. در لیماسول از مسجد لیماسول سپس از کلیسای لیماسول را بازدید  وسپس راهی دهکده لفتکاراLeft kara  که کوچه های باریک دارد در این دهکده خانم ها کارهای دستی  رومیزی اوآقایان کارهای نقره کاری را عهده دار هستند.

قبرس دو دریاچه بزرگ نمک دارد یکی در غرب لیماسول و دیگری در غرب لارناکا است زمستان ها وبهار مهماندار هزاران پرنده مهاجر از قبیل :

فلامینگو ها ،  قو ها و .......... است نمک این دو دریاچه در قرون وسطی به ایتالیا و اروپا صادر می شده و خرهائی که تمام سال نگهداری واستراحت می کردند در تابستان ها نمک ای دریاچه هارا به کشتی حمل می کردند و به همین مناسبت خر های قبرسی معروف شده اند .

در زمان جنگ هم جهت انتقال ادوات جنگی سمار بر کشتی میکردند و بعد استفاده جنگی از این خر ها می کردند

آب وهوای قبرس میانگین درجه حرارت در بهر وپائیز 25-30 درجه سانتیگراد ودر زمستان 12-17 درجه ودر تابستان 28-33 درجه است. وجای تعجب نیست که آفرودیت   (ونوس) الهه زیبائی وعشق این جزیره را انتخاب کرده واز آسمان ها برای اولین بار قدم به خاک این جزیره گذاشت .

کشورهای معدودی هستند که می توانندتاریخ خودرا تا 10000 سال رصد کنند ولی کشور قبرس چنین تاریخچه را ذکر می کنند .

نام قبرس در لاتین Cypru  از کلمه Cupper یعنی مس گرفته شده است وبه این دلیل معادن سرشار از مس در جزیره می باشد وجزیره که 90% آن چنگل بوده بارها موردهجوم وغارت استعمار قرارگرفته است وچنگل ها قطع شده است.

لارناکا  Larnaka

حدود 70-80 هزارنفر جمعیت دارد وسومین شهر بزرگ قبرس بعد از لیماسول ونیکوزیا است یکی از امپراطوری بزرگ در قبرس پادشاهی کیتیون بوده که در حفاری ها به قرن نهم قبل از میلادتوسط فنیقی هامشخص شده ودومعبد متعلق به قرن 13  قبل از میلاد در آن سکه واشیاء کهن پیدا شده است که یکی از آن ها مسجد هلا سلطان HALA SULTAN TEKESI MOSQUEمی باشد.بنای کلی ساختمان هلاسلطان توسط درختان سرو ونخل احاطه شده وشب هنگام انعکاس زیبای این درختان بر روی دریاچه نمک ، منظره بسیار زیبا و دل انگیزی را می سازد.در روایات ذکر شده یکی از قسمت های بسیار زیبای مسجد مدفن ام الحرام میباشد این حرم در اولین یورش اعراب در کشورقبرس به سال 649 بعد از میلاد بر میگرددکه ام الحرم بعد از رسیدن به لارناکا از روی قاطر به دلیل افتادن از روی قاطر در میگذردو در این نقطه دفن می گرددوبه روایتی عمه پیامبر اسلام بوده است .ویکی از مکان های مقدس بوده است.

قلعه لارناکا  LARNAKA   KASTLE     

در ساحل دریادر منطقه فینیکودز ساخته شده است خیابان فینیکودز یا  پالم استریت منطقه مرکزی شهر لارناکا است وفنیج در زبان یونانی به معنای نخل می باشد وبهمین مناسبت نامگذاری شده است که در سال 1929 توسط ترک ها ساخته شده است ولی بهرحال در زمان اشغال ونیزی ها نیز وجود داشته است که هنوز هم میتوان برج وباروهای ونیزی رادر آن دید.برج وباروهای به شکل مربع است که با دیوار های بسیار عریض  به طرح ونیزی به طرف دریا کشیده شده است.

خیابان فنیگودز درفاصله اسکله تا قلعه به صورت مرکز تفریحی وتجمع بسیاری از رستوران های محلی و بین المللی درآورده است

 

یونانی ها دوش به دوش قبرسی ها برای آزادی آن می جنگیدند کیمون ژنرال یونانی بوده که در سال 450 قبل از میلاد یونان را به قصد کمک به آزادی قبرس ترک کرده بود .آزادی قبرس از دست سالامی ها وسپردن آن به دولت کیتیون توسط این سردار بوده است

کیمون سرانجام به علت بیماری وجراحات جنگ در چنگ با ایرانیان درگذشت ولی یکی از سرداران و یاران او تصمیم گرفت خبر مرگ کیمون را فاش نکند تا بر سالامی ها این راز بزرگ را فاش نکنند واین چنین است که گفته اند حتی مرده کیمون هم بر دشمن غلبه خواهد کرد مردم لارناکا به پاس قدردانی از این سردار یونانی مجسمه مرمر نیم تنه اورا درسال 1927 میلادی نصب کرده اند.

کلیسای لازاروس   AGIOS  LAZAROS  CHURCH 

بر اساس روایات لازاروس از نزدیک ترین دوست ویار ویاور حضرت مسیح بودهاست. مریم ومارتا دونفر از هواداران عیسی مسیح بوده زمانی که حضرت مسیح به اورشلیم سفر می کند بادر آنها یعنی لازاروس جان می سپارد وقتی عیسی مسیح مریم ومارتا را افسرده وغمگین از مرگ برادر می بیند بزرگ ترین معجزات خودرا انجام داده ولازاروس را از مرگ به زندگی باز می گرداند بعد از این مردم لارناکا  یا کیتیون قدیم از او دعوت می کنند اسقف شهر گردد واو قبول می نماید.وکلیسای کوچکی برای فرائض دینی در کیتیون ساخته می شود نقاشی های زرکوب متعلق به قرن 18

در گنبد طلائی رنگ واقع در میان کلیسا   <   جمجمه لازاروس > نگهداری می شود  در تاریخ هشتم فروردین از منطقه الیاس نبی و آیناپا بازدید نمودیم

آیناپاAgia napa    

منتها الیه شرقی جزیره شهرک توریستی آیناپا می باشدبه فاصله 45 کیلومتری از فرودگاه لارناکا می باشد . آب دریا در این منطقه شفاف مثل کریستال  ، تمیز ، زیبا وگرم با ساحل شنی ونرم وحدود 5/1 میلیون توریست هر سال در خود جای می دهد . بعد از دو تکه شدن قبرس به وسیله سازمان ملل با گرین لاین جداشده است .تاریخ نگار قبرسی اولین بار در سال 1366 بعد از میلاد مسیح  ثبت شده است ناپ Nape  به معنای دره پردرخت می باشد ودر اینجا صومعه ایست که در ورودی آن درختی است که میگویند از قرن هشتم در اینجا است.

در تاریخ نهم فروردین از منطقه زیبای لیماسول  واز مسجد لیماسول وکلیسا  وموزه شهر بازدی کردیم سپس به دهکده لفت کاراLEFTKARA  که کوچه های باریک ودر دامنه کوه بنا شده وخانم ها کار های هنری دستی ورومیزی های بسیار زیبا اما گران تهیه میکردندومردهاکارهای تقره کاری  هنرنمائی می کردند بازدید نمودیم

فاماگوستاFamagusta    

قسمت شرق قبرس را شامل می شوددر 30 سال اخیر تنها نظامی ها درآن ساکن هستند وتمامی این شهر که زمانی بهترین مرکز توریستی قبرس بوده به شهر ارواح معروف گردیده است.ودر دست ترک هاست یک سوم جزیره به آن ها واگذار شده  در طی 30 سال اخیر بار ها بحث برگشت آن به قسمت یونانی نشین شده است .شهرک کوچکی به نام  Kokino horio  کوکینو هوریو معروف است در بخش یونانی نشین باقی مانده است. کو کینو  در یونانی یعنی قرمز وهوریوبه معنای روستا ها است

ولذا این منطقه روستای قرمز نامیده می شود وبه دلیل خاک قرمز این منطقه و بعلت منابع سرشار مس است. سالامیس Salamis    منطقه یونانی نشین با ساحل های بسیا ر  زیبا از سال 1974 دست ترک ها است وترک ها یک شبه شمال جزیره را گرفتند واهالی این منطقه به مناطق جنوبی پناه بردند به خیال آنکه روز بعد برمی گردند ولی هرگز باز نگشتند .

از سال 2004  با پیوستن قبرس به اتحادیه اروپا مرز بین دو منطقه برای رفت وآمد دوطرف باز شد.

در تارخ دوازدهم فروردین از رومانی مجددا وارد قبرس شدیم وبرای بازدید نیکوزیا پایتخت قبرس به نیکوزیا رفتیم ودر آنجا از مرکز اورتدکس های نیکوزیا از موزه وتئاتر شهر ، از مجسمه های آزادی سربازان ، از شهر جداشده از قبرس توسط ترک ها بازدید کردیم

 

نیکوزیا   NICOSIA ( LEFKOSIA)

اولین ساکنان این منطقه حدود 5000 سال قبل در این شهر اقامت گزیدند.دراولین هزاره قبل از میلاد مسیح این شهر لیارا نامداشت بعدا لفکوسیا نامیده شد وتا قرن 7 بعد ازمیلادبه صورت شهری کوچک وبدون اهمیت باشروع اسلام وحمله به این شهر مردم به نقاط مرکزی شهر قبرس رفتند در قرن 10 میلادی به عنوان پایتخت قبرس برای مدت 1000 سال باقی مانددرسال 1960 با اعلام استقلال به عنوان پایتخت جمهوری اعلام ودرسال 1974 با حمله ترک ها به دو قسمت  یک قسمت دست ترک ها ویک قسمت دست یونانی ها (قبرسی ها) تقسیم شد ومرز سبز سازمان ملل این پایتخت را به دو پایتخت تقسیم کردواکنون 200000 نفر جمعیت داردوتمام سفارتخانه ها وادارات دولتی در آنجا واقع است.

صنایع وهنر دستی در قبرس به 7500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد یکی از دیدنی های نیکوزیا دیوار های عظیم که به وسیله ونیزی ها طراحی شده بین نیکوزیای قدیم وجدید  وقتی قدم به نیکوزیای قدیم میگذاریم کوچه های باریک و خانه های قدیمی با بالکونی های کوچک محیطی زیبا که جلب توجه جهان گردان می نماید   . نام نیکوزیا در دوران بیزانسی هادر قرون وسطی از لفکوسیا به نیکوزیا تغییر داده است. درسال1567 وقتی خطر عثمانی ها نیکوزیا را تهدید میکرد ونیزی ها طرح سنگربندی را شروع کردند وقتی دیوارها ساخته شد شهر سه دروازه معروف داشته است ، دروازه پافوس ، دروازه فاماگوستا ، دروازه کرانیا . شب ها برای امنیت شهر دروازه ها بسته می شده است .در سال 1570 1571 ترک ها ومسلمانان شهر را گرفتند ودرسال 1878 قبرس را به انگلیسی ها واگذار کردند وبعد سفارت انگلیس به نیکوزیا آمد ودرسال 1960 در دوران استقلال قبرس نیکوزیا به یک شهر مدرن اروپائی شد در انتهای خیابان پرچم ترک ها را می بینیم .

مسجد بیرق دار، موزه قبرس  ، آمفی تئاتر شهرداری  ، مرز بین ترک ها ویونانی ها ، کاخ ریاست جمهوری  ، کاخ اسقف اعظم ، آثار  تاریخی آزادی  Liberty Monument  واز مجسمه های آزادی  ، از مرکز اورتدکس های نیکوزیا ازجمله جاهای دینی است.

روز نهم فروردین عازم کشور رومانی شدیم.

 

کشور رومانیROMANIA     

چهارشنبه 9 فروردین عازم کشور رومانی شدیم  ودر هتل 5 ستاره رادیسون بلو  وارد شدیم .

کشور رومانی درقسمت جنوب شرقی اروپای مرکزی واقع گردیده است از شمال غربی با کشور مجارستان ، از جنوب غربی با صربستان  ، از جنوب با بلغارستان ، از جنوب شرقی به سواحل دریای سیاه ، از شمال شرقی با اکراین و مولداوی هم مرز است . رومانی از اول ژانویه 2007 به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است . پول رایج آن  لئو میباشد 0.32 دلار می باشد

بخارست پایتخت رومانی است  در فاصله زمانی بین جنگ جهانی اول ودوم به دلیل سبک معماری خاص وزیبابه این شهر لقب پاریس کوچک در شرق راداده اند در زبان رومانی پیشوند اسم شهر بخارست به معنی  <   خوشحال یا لذت بخش > می باشد.در تاریخ دهم فروردین از بناهای تاریخی شهر بازدید نمودیم

بخارست دارای تعداد زیادی از بناها ومکان های تاریخی وبرجسته است که می توان از قصر ویا ساختمان پارلمان رومانی را نام برد این ساختمان در زمان حکومت کمونیستی چائوشسکو در دهه 1980ساخته شدو قرار بود که مقر اصلی حکومت چائوشسکو باشد . این ساختمان به عنوان دومین ساختمان بزرگ دولتی در جهان بعد از ساختمان پنتاگون محسوب می شود .این ساختمان دارای 1100 اطاق ، یک سا لن به طول 100 متر وچهار طبقه زیرزمین می باشد طراحی داخل ولوازمی که در این ساختمان به کار رفته ساخت رومانی میباشد ونشانگر کار بهترین هنرمندان این کشور است . بازدیدکنندگان با تور به همراه راهنما از میان قسمت کوچکی از از یک اطاق مجلل با روشنائی خیره کننده عبور میدهند ، همچنین از سالن های بزرگ وچهارضلعی که برای استفاده مجلس سنا درنظرگرفته شده است طراحی داخلی فوق العاده زیبا ولوکس با لوستر های کریستال که وزن بعضی از آن ها در سالن حقوق بشر تا 5/2 تن(دوونیم تن )میرسد . موزائیک ها ، قاب عکس ها  ، سنگ های مرمر ، ورقه های نازک از طلا ، پنجره ها با شیشه های رنگی وکف اطاق ها که با فرش های گران قیمت پوشیده شده است .

درمقابل این کاخ با عظمت کاخی مشابه آن ولی کوچک تر برای خانم چائوشسکو ساخته اند .

همچنین می توان از ساختمان  <  موزه ملی هنرهای معاصر >  بخارست نام برد که به عنوان یکی از بزرگ ترین انجمن های مرکزی در دنیا خودنمائی می کند.

یکی دیگر از مکان های معروف بخارست آرکل د تریومف یا طاق نصرت است

جدیدترین مکان دیدنی شهر بخارست <  ممریال آف ربی برف > است ای مکان زیبا که با ستون هائی از سنگ مرمر می باشد به عنوان یاد بود برای قربانیان انقلاب 1989 می باشد ودر سال 2005 ساخته شده است

ساختمان انجمن یا مدرسه هنری رومانی یکی دیگر از مکان های معروف بخارست می باشد که به عنوان سمبل فرهنگ رومانیائی می باشدواز سال 2007 در لیست میراث فرهنگی اروپا ثبت گردیده است .

از دیگر مکان های معروف ودیدنی می توان از موزه ملی هنر رومانی ، موزه تاریخ و موزه ارتش نام برد .

کلوپ ارتش این دژ با ابهت ، احیاکننده سبک های قدیمی شاهکار بی نظیری است که توسط یک آرشیتکت رومانیائی طراحی ودر سال 1912 ساخته شده است .

ساختمان نئوکلاسیک انجمن هنری بخارست که از سال 1852 بنا گردیده به عنوان برجسته ترین مکان برای برگذاری کنسرت وموزیک کلاسیک ،  فستیوال < جورج ان سکو > نام برد بخارست محل برگذاری اوپرا ملی رومانی می باشد.

میدان انقلاب یکی دیگر از مکان های دیدنی است ودرتاریخ 21 دسامبر سال 1989 میلادی آخرین سخنرانی و آخرین لحظات حکومت چائوشسکو از بالکن مقر حزب کمونیست سابق در همین میدان از طریق تلویزیون به سراسر جهان مخابره گردید.

از جاهای دیدنی دیگر در شهر بخارست می توان از میدان دانشگاه نام برد ، میدانی شلوق وپر ترافیک واز معروف ترین مناطق شهر بخارست است، در چهار گوشه این میدان ساختمان ها با آثار معماری بی نظیر واقع گردیده که می توان از :

دانشگاه بخارست ، دانشکده معماری نام برد .سالن ملی بخارست در دیگر گوشه این میدان است ، ساختمان نئوکلاسیک بیمارستان کولتی درسال1704 ساخته شده ابتدا کلیسا وسپس یک نفر به بیمارستان 20 تختخوابی و کم کم اضافه کرده وامروز جزء بیمارستان های خوب شهر است  COLTEA و کلیسای زیبای این بیمارستان            ( 1702-1794 )  وکاخ ساتا که درحال حاضر محل موزه تاریخ بخارست است در وسط میدان برروی یک جزیره کوچک 10 صلیب سنگی برای احترام به قربانیان انقلاب 1989 قرار دارد.

خانه های قدیمی که مربوط به سال 1700 می باشد

قهوه سرا < کاروانسرا > در سال 1806 ساخته شده بنام مانوک  MANUK 

جمعیت : در سال 2010  جمعیت این کشور 21504442 نفر بیش از دو میلیون نفر آن در بخارست می باشند .

تاریخ رومانی

استخوان های پیداشده از باقی مانده اجساد در غار های این منطقه به 42000 سال قبل برمی گرددوآنها اولین انسان هائی بودند که به این قاره پانهادند .

اولین نوشته تاریخی که بیانگر حضور مردم در ناحیه ای که امروز رمانی می نامند متعلق به تاریخ هرودت  440 سال قبل از میلا د می باشد .

در سال 513 قبل از میلاد مسیح داریوش پادشاه ایران طی لشکر کشی اش بر ضد اسکیت ها در جنوب رود دانوب ، کنفدراسیون ایلی <  گت ها > راشکست داد بیش از 500 سال بعد  گت ها به دست تراژان امپراطور روم شکست خوردند وهسته اصلی پادشاهی ایشان به نام < داچیا > نامیده شد وداچیا شکل اولیه کشور رومانی است واژه رومانی از سال 1862 متداول گشت  . رومانی تا کنگره برلین در سال1878 تقریبا تحت نظارت ترکان عثمانی بود ولی در همان سال استقلال خودرا باز یافت.در سال 1944 نیروهای روسیه وارد رومانی شده وبخارست را مجبور به تسلیم در مقابل روسیه و اعلام جنگ علیه آلمان نمود ند تا اینکه این نفوذ روسیه  با روی کار آمدن چائوشسکو و تبعید شاه میهای  نهادینه شد

دریای سیاه

هوای گرم  ، مایل ها سواحل شنی ، بناهای تاریخی بجامانده از قرون وسطی ومراکز تفریحی مدرن از بازدیدکننده دعوت کرده که دریای سیاه وسواحل آن را بطور جدی برای تعطیلات تابستانه خود درنظر گیرند.

سواحل دریای سیاه از سالیان سال برای درمان بعضی از بیماری ها  شناخته شده است .

قلعه ها واستحکامات بجامانده در رومانی

شاید بهترین وغنی ترین شرح از آثار بجامانده از قرون وسطی باشد. اگرچه قالعه ها را در فاصله زمانی بین قرن 14تا 18 ساختند ولی همچنان محکم وپابرجا هستند . وبرای دفاع دربرابر هجوم نیروهای اشغال گر ساختند .

معروف ترین آن ها : قلعه ای است از قرن 14 به نام  < کوروینستی ک سل > وقلعه زیبای  < پ لس  > PLES   CASTLE  که از قرن 19 بجامانده با 160 اطاق پر از آثار هنری با ارزش اروپائی می باشد . اطاق های زیبا ، وسائل جنگی بسیار فراوان از همه کشور ها حتی از ایران وفرش های زیبا ی ایرانی وقالیچه های ابریشمی قمی جلب توجه میکرد.

در روز 11 فروردین 91 جهت باز دید قلعه دراکولا که در 200 کیلومتری بخارست قرار دارد یا  BRAN   CASTLE با راهرو های پیچ درپیچ وراه پله های باریک که فقط یک نفر می تواند عبور کند واطاق های زیاد که انسان راه برگشت را گم می کند .

<   قلعه برن > در اواسط قرن 14 ساخته شد خانه افسانه ای  <  دراکولا >     میباشد .

رود دانوب به دریای سیاه می ریزد  ودلتای دانوب

پس از طی مسافتی معادل 1788 مایل از سرچشمه آن در آلمان

در روز 13 فروردین عازم تهران شدیم .

 

خاطره 7

درتاریخ21  خرداد1391 مسافرت به کشور آلمان وایتالیا  با تور سیاحتی ژیوار به سرپرستی آقای ناصح قادری داشتم ابتدا با ایران ایر به هامبورگ وارد شدم.

درفرودگاه هامبورگ استقبال از گروه توسط پروفسور کارل هرمن اشتاین برگ وزیر سابق محیط زیست آلمان وموسس بزرگ ترین فوتوبیوراکتور جهان Photobioreactor وجناب آقای دکتر محمد رضا جبه دار ومدیر تور آقای کیوان به عمل آمد.

در مورد آلمان به خاطره 184 مراجعه شود  که در سفر قبلی مفصل شرح داده شده است .

هامبورگ در شمال آلمان ودر مجاورت رودخانه آلپ وآلستر نزدیک دریای شمال واقع شده است وبعد از بندر روتردام هلند دومین بندر بزرگ اروپا ونهمین بندر فعال دنیا است از ویژگی های برجسته این شهر وجود پل های بسیار است تعداد پل های این شهر از ونیز وآمستردام هم بیشتر است هامبورگ آب وهوای معتدلی دارد . هامبورگ بعد از برلین دومین شهر بزرگ آلمان است در زمان هیتلر به صورت زیباترین وبزرگ ترین بندر جهان درآمد . در ابتدا از مسجد هامبورگ که از سال 1950 که به همت حضرت آیت الله العظمی بروجردی ساخته شده بزرگترین مسجد هامبورگ می باشد ودر بهترین ناحیه هامبورگ در کنار دریاچه آلستر بنا شده است وزمانی آیت الله بهشتی و حجته الاسلام سید محمد خاتمی ریاست  محترم جمهور سابق ایران دراین مسجد امام جماعت بودند بازدید نمودیم ونماز ظهر وعصر در این مسجد خواندیم.

سپس از شهر  ویکی از کلیساها که مربوط به پروتستان هاست بازدید نمودیم و شب به برلین رفته ودر هتل 4 ستاره Abba Berlin Hotel  وارد شدیم فاصله هامبورگ تا برلین 290 کیلومتر می باشد.

درروز 22 خرداد از بزرگ ترین Photobioreactor درشهر کلوتسه  که در فاصله 183 کیلومتری شهر برلین واقع است بازدید نمودیم موسس این فوتوبیوراکتور پروفسور کارل هرمن اشتاین برگ وزیرسابق محیط زیست آلمان می باشد.

 در روز 23 خرداد 91 در برلین از قسمت های مختلف شهر  بازدید نمودیم مکان های دیدنی برلین در خاطره 184 می توان مشاهده نمود .

در روز 24خرداد  گروه به رم  وفلورانس و سپس میلان سفر کردند وما به علت اینکه در تابستان سال 1388 رم وونیز وفلورانس را دیده بودیم مستقیما به میلان رفتیم .

عکس های بازدید سال 1388 از ونیز ، پیزا ، فلورانس ، رم جهت یاد آوری خاطرات گذاشته می شود.

ایتالیا

از زمان امپراطوری رم قرن ها از بزرگ ترین حکومت های عصر خود بود و مرز های آن از خاور میانه تا غرب اروپا گسترش داشت با ظهور حضرت عیسی( ع)ورواج مسیحیت  ، پاپ ها که مهم ترین روحانیون مسیحی اند شهر رم را محل اسقرار خود قرار دادند واین شهر مرکز دین مسیحیت شد هم اکنون واتیکان در شهر رم محل اسقرار پاپ است .مرز های آن سوئیس ، فرانسه ، اتریش ، اسلونی ، می باشد .  کشور ایتالیا شبیه چکمه ای در میان دریای آدریاتیک ومدیترانه قرار گرفته است .آب وهوای مدیترانه ای دارد ، مهم ترین کوه آن کوه های آلپ می باشد . بیش از یک درصد مردم ایتالیا مسلمان هستند .

رم Rome     

رم پایتخت ایتالیا است رود تیبر Tiber از میان آن می گذرد قرن ها شهر جاویدان نامیده می شد از سال 1871 میلادی به پایتخی ایتالیا برگزیده شد.

طبق افسانه های ملی ایتالیا این شهر باستانی توسط 2 برادر به نام های رمولوس و رموس ساخته شده است در قرن 6 قبل از میلاد به صورت یک امپراطوری مستقل از جمله قطب های مهم جهان به شمار می آمد مشهورترین موزه وگالری  موزه ملی رم National Museum of Rome  که توسط میکل آنژ ساخته شده است موزه کاپی تولین Capitoline  که قدیمی ترین مجموعه هنری رم در این موزه نگهداری می شود درسال 1471 تاسیس شده ودارای اشیاء قدیمی ومنحصر به فرد است .

کولوسیم Colosseum  بزرگ ترین جاذبه های توریستی وبزرگ ترین آمفی تئاتر و ورزشگاه رم باستان است .دستور ساخت آن را وسپاسیان Vespasian  امپراطور رم درسال 70 میلادی صادر کرد در این استادیوم تماشاگران رمی نبرد گلادیاتورها وحیوانات وحشی را که تا سرحد مرگ با هم مبارزه داشتند تماشا می کردند .ساختمان بیضی شکل این آمفی تئاتر طی 10 سال ساخته شد وقادربود 50 هزار تماشاچی را درخود جای دهد جایگاه پلکانی شکل که اختراع رومیان بود وتماشاچی استفاده کند.

تروی Terevi  فواره ای است که توسط نیکلا سالوی Nicola Salvi طراحی شده ودر قرن 18 کامل گردید این هنر از آثار عصر باروک است تندیسی از خدایان واسب هایشان زینت بخش این فواره است گفته می شود اگر سکه ای در این فواره بیندازند سفری مجدد را به رم برای خود تضمین ورقم زده اند .

از دیگر نقاط دیدنی شهر طاق  کنستانتین میتوان اشاره کرد .

یکی از مهم ترین خلیج های ایتالیا خلیج ونیز Venice است .با تلفظ ایتالیائی Venezia  دارای 177 کانال و جزائری که بر آن ها ساخته شده در حدود 400 پل به یگدیگر به هم متصل شده اند طول کانال بزرگ تقریبا 3 کیلومتر است و شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است در کوچه های باریک وپیچیده وهمچنین خیابان های شهر قدیمی تردد هیچ وسیله موتوری مجاز نیست و پل ها فقط ویژه عابران است در طول قرن ها رایج ترین وسیله حمل ونقل نوعی قایق به نام گوندولا Godola  بوده است . گوندولا قایقی باریک با کفی صاف است که با یک پارو هدایت می شود امروزه این قایق ها عمدتا برای توریست ها استفاده می شود تقریبا تمام بار ها توسط قایق موتوری جابجا می شوند از قایق ها به عنوان اتوبوس وتاکسی جهت انتقال مردم استفاده می شود مهم ترین منبع درآمد مردم شهر ونیز  توریسم است . بلورجات ، آینه ها ، مهر های شیشه ای این شهر که اغلب آن ها در جزیره مورانوMurano   ساخته می شود بسیار معروف است ،

 پارچه های زربفت و گل های برجسته ، کت ویراق های ونیزی وتابلوهای فرش زیبا از صنایع دستی ونیز هستند توری های ونیزی به خصوص به ویژه ساخت بورانو Burano قابل توجه است .

میدان سن مارک Saint Mark  مرکز شهر محسوب می شودواز جمله شلوق ترین قسمت های ونیز است . در نزدیکی این میدان قصری زیبابه نام قصر دوگ Doge`s Palace وجود دارد که ستون های بلند داشته وبرج ناقوس بسیار زیبائی در میان حیاط آن خودنمائی می نماید در شرق این میدان کلیسای جامع ودادگاه حکومتی واقع است که هردو از بناهای با اهمیت ونیز هستند کلیسای جامع در سال 828 ساخته شده است . ساختمان دادگاه در سال 814 بنا گردید کنار مکان دادگاه دو ستون گرانیتی معروف (درسال1810 ) وجود داردکه بر بلندای آن مجسمه شیر بالدار سن مارک وسن تئودور در حالی که بر مجسمه تمساحی قرار دارند می باشد در پشت دادگاه پل مشهور افسوس Ponte  dei  sospiri      واقع است که زندان عمومی را به دادگاه متصل می کرده است.

پیزاPisa  

این شهر ساحلی در مرکز ایتالیا ، غرب فلورانس قرار دارد درارای آب وهوای مدیترانه ای از نقاط دیدنی شهر کلیسای جامع دل دومواست ودر سال 1063 بنا گردیده است.

برج کج پیزا Leanirig  از نقاط دیدنی دیگر می باشد در سال 1173 بنا شد وبه عنوان برج ناقوس کلیسا ی جامع پیزا استفاده می شده است وساخت آن 200 سال طول کشید 55 متر ارتفاع دارد در 8 طبقه ساخته شده است داخل برج راه پله ای مارپیچی مشتمل بر 294 پله وجود دارد برج در سال 1350 تکمیل شد در حال حاظر برج حدود 5 متر از محور عمودی منحرف شده وهر سال حدود یک میلی متر به این انحراف افزوده می شود این همان برجی است که گالیله آزمایش معروف خود ( شتاب یکسان اجرام متفاوت ) را در آن اجرا کرد.

فلورانس  Florence 

فلورانس شهر باستانی فلورنتیانا می باشد که در ایتالیا فیرنزه Firneze   نامیده می شود در این شهر رود آرنو Arno در آن جاری است دارای آب وهوای مدیترانه ای است.

فلورانس یک قرن پیش از میلاد تحت نظارت ژولیوس سزار تاسیس شده ومستعمره رومی ها بود در سال های 1865 تا 1871 پایتخت پادشاهی ایتالیا بود . فلورانس پوشیده از برج ها وکلیساهای تاریخی است که معروف ترین آن ها کلیسای جامع  سانتاماریادلفیوره Santa maria del fiore است ودر قرن 13 ساخته شده.

میلان

با تلفظ ایتالیائی میلانوMilano  ونام باستانی مدیولانیوم Mediolanum  شهری درشمال ایتالیا است ودارای آب وهوای مدیترانیه ای با زمستان های سرد وتابستان های گرم ومرطوب است .میلان مرکز اصلی دانش وهنر ایتالیا است . مرکز مد وطراحی لباس در ایتالیا است وجزء 10 شهر تجاری جهان است  میلان مرکز تولید مواد شیمیائی وپارچه است از دیگر تولیدات مهم این شهر  هواپیما ، اتومبیل ، لباس ، چرم  می توان نام برد .

دانشگاه پلی تکنیک میلان بزرگ ترین دانشگاه فنی در ایتالیا است .

پیاتزادل دومو  Piazza del Duomo

میدان اصلی شهر میلان است که به دومو یا کلیسای جامع ختم می شود . دومو ساختمانی از مرمر سفید وبی نظیر است با سبک گوتیک که در سال 1386 میلادی پایه گذاری ودر سال 1965 تکمیل شده است . کلیسای دومو یکی از بزرگ ترین کلیساهای جهان است در درون این کلیسا کار های هنری فراوانی وجود دارد  مقدس ترین آثار میخی است که از صلیب مسیح به جا مانده است .درجنوب غربی این میدان قصر سلطنتی سن آمبروجو Sant`Ambrogio  قراردارد که کلیسای قرن 15 سانتاماریا گراتزیه Santa Maria delle Grazie  در کنار آن واقع شده است .در مجاورت این کلیسا نیز صومعه دومینیکن Dominican  که درسالن غذاخوری آن تابلو معروف شام آخر اثر لئوناردو داوینچی (1494-1498 ) نقاشی شده قرار دارد .

گالری ویتوریو امانوئل دوم Vittorio Emanuele II از گالری های بزرگ بازار سرپوشیده میلان است که با شیشه مسقف شده است ودر آن مغازه، رستوران ، کافه ها قرار دارد این گالری توسط جوزفه منجونی Giuseppe Mengono  طراحی شد در سال 1878 منجونی درست یک روز پیش از افتتاح گالری از سقف آن سقوط کرد وکشته شد .

اسکالا Scala   نام تالار معروف اوپرای میلان است

دریاچه ها

درتاریخ 25 خرداد91 برای دیدن یکی از دریاچه های معروف میلان با قطار عازم دریاچه کومو Como  شدیم یک ساعت با قطار رفت ویک ساعت زمان برگشت طول کشید ودریاچه بسیار زیبائی بود.

درتاریخ 26 خرداد گشت شهر با اتوبوس های بدون سقف انجام دادیم

در تاریخ 27 خرداد به ایران باز گشتیم.

 

خاطره 8

در روز اول سفر جمعه  سوم شهریور 1391 با تور مارکوپولو وتعطیلات برای مسافرت به سه کشور مجارستان ولهستان وچک با گروه 35 نفری از طریق استانبول وبا Turkish air عازم این سه کشور شدیم راهنمای ما آقای محمدرضا میر خلف زاده بود که جوانی بسیار وارسته وبا دانش کافی واطلاعات زیاد و بسیار همراه تمام گروه بود به شغلش افتخار میکرد وخیلی شغلش را دوست می داشت به همین خاطر تمام اوقات با ما بود ساعت کار برایش مطرح نبود وکسی که عاشق شغلش باشد زمان برایش مطرح نیست افراد گروه هم همه با هم دوست شدند ولذا مجموعا مسافرت خوبی یود .

راهنماي فارسي

ابتدا از فرودگاه امام خمینی عازم ترکیه ودر فرودگاه استانبول تا شب توقف داشتیم واز میدان تقسیم وکاخ چراغان که درزمان عثمانی ها حدود 400 سال قبل ساخته شده  واز هتل Kempinski بازدید کردیم وبعد از ظهر به فرودگاه جهت عزیمت به بوداپست رفتیم ودر فرودگاه با کودکانی که از روسیه جهت مسابقه امده بودند دیدار کردیم .

دروازه  روميان قديم در تركيه-استانبول

مجارستان  Hungary

جمهوري مجارستان به مساحت 93030 کيلومتر مربع، کشوري است در اروپاي شرقي و از معدود کشورهاي اروپايي که با آبهاي آزاد جهان احاطه نشده است.

از شمال به اسلواکي، شمال شرقي به اوکراين، از شرق و جنوب شرقي به روماني، از جنوب به صربستان و کرواسي و از غرب به اسلواني و اتريش محدود است.

مجارستان سرزمين کم ارتفاعي است که بلندترين نقطه آن يعني کوه ککش از 1015 متر تجاوز نمي کند.

مجارستان سرزمين رودهاي پرآب و زيبا با کرانه هايي دل انگيز است. دانوب، تيسا، دراوا، رابا و کوروش از مهمترين رودهاي اين کشور به شمار مي آيند.

جلگه ميان دو رود دانوب و تيسا زمينهاي حاصلخيزي هستند که قطب کشاورزي مجارستان را شکل مي دهند.

ادامه کوههاي آلپ اتريش به غرب مجارستان مي رسد که به کوههاي Alpokalja معروف است.

مجارستان از نظر منابع طبيعي همچون منگنز، بوکيست، زغال سنگ، گاز طبيعي، مس و آهن کشوري است بسيار غني.

به علت موقعيت جغرافيائي خاص اين کشور در مرکز اروپا مجارستان همواره مورد توجه اقوام مختلف از چهار گوشه اروپا بوده است. در حدود 94 درصد جمعيت اين کشور را مجارها تشکيل مي دهند ودر حدود 3 درصد جمعيت را کوليها Roma تشکيل مي دهند. آلمانها و اسلواکها از اصلي ترين اقليتهاي قومي در مجارستان هستند.

مسيحيت، دين اصلي مردم مجارستان است. در حدود 55 درصد از جمعيت اين کشور مسيحي کاتوليک و در حدود 20درصد پروتستان هستند.

تاریخ مهاجرت قوم مجار به جلگه دانوب که بصورت قبائلی از آسیا ونواحی غربی سیبری به سال 896 میلادی برمیگردد در قرن دهم 7 قبیله تحت رهبری پرنس آرپاد موسس اولین سلسله مجار تشکیل دادند در سال 1000 میلادی ایشتوان St.Stephan به عنوان نخستین پادشاه مجارستان تاج گذاری کرد

در حال حاضر مجارستان جمهوری است وبا اطریش ، اسلواکی ، رومانی ، اوکراین  ، صربستان هم مرز است وجمعیت حدود 10 میلیون نفر دارد زبان رسمی مجاری است زمستان های سردی دارد

بعد ازورود به بوداپست در هتل Sofitel سکنی گزیدیم.

راهنماي فارسي و انگليسي

 بوداپست پایتخت کشور مجارستان است واز دوبخش بودا وپست تشکیل شده بودا درسمت راست رود دانوب وپست در سمت چپ رود دانوب است جمعیت بوداپست حدود 1700000 نفر است قبلا در دست رومی ها ودر قرن نهم میلادی مجار ها وارد این سرزمین شدند چندی بعد در پی نبرد سنگین به مدت 150 سال بدست دولت عثمانی افتاد این شهر در اواسط قرن 18 واوائل قرن 19 از دست عثمانی ها خارج گردید وازسال 1873 تا سال 1917 به عنوان پایتخت امپراطوری اطریش – مجار مطرح شد در دوره جنگ جهانی این شهر اشغال شد ودر پی انقلاب 1956 مجارستان دوره جدیدی در این شهر آغاز شد که تا کنون ادامه دارد.

مجاري زبان رسمي مردم مجارستان است و زباني است که با بيشتر زبانهاي رايج در کشورهاي اروپايي ارتباطي ندارد. چرا که بيشتر زبانهاي اروپا مثل انگليسي و فرانسوي عضوي از خانواده زبانهاي هند و اروپايي هستند در حاليکه مجاري به خانواده فينو- يوگريگ Fino-Ugric تعلق دارد.

به خاطر متفاوت بودن مجاري از زبان کشورهاي همسايه همواره مورد توجه زبانشناسان دنيا بوده است. در حدود 15 ميليون نفر در دنيا به اين زبان صحبت مي کنند و از اين بين تنها 10 ميليون نفر در مجارستان زندگي مي کنند و بقيه در 7 کشور همسايه خصوصاً روماني و اسلواکي پراکنده اند.

علاوه بر اين افراد، تعداد زيادي  از مجارها در چند دهه گذشته به آمريکا و کانادا مهاجرت نموده اند و به زبان مادري خود در آمريکاي شمالي صحبت مي کنند.

در روز دوم سفر شنبه چهارم شهریور از قلعه بالای تپه که همه شهر بوداپست نمایان بود ومشرف به رود دانوب میباشد تماشا کردیم وسپس با کشتی روی رودخانه دانوب شهر راتماشا کردیم رویال پالیس  Royal Palaceوجزیره مارگارت در کناررود دانوب که فضای بسیار زیبا برای پیاده روی قرار داشت وافراد زیادی برای پیاده روی استفاده میکردند .

در روی رودخانه که با کشتی حرکت میکردیم:

پارلمان ، کلیسا ، رویال پالیس ، پل مواج  ، مجسمه آزادی را مشاهده کردیم.

از نکات جالب توجه این بود : ساعت 12 ظهر کلیسا ها شروع به نواختن سرود به یاد روز های گذشته می نمایند . معتقدند ساعتی که ترک های عثمانی را شکست دادند ساعت 12 ظهر بود ولذا هرروز برای یاد آوری کلیساها در ساعت 12 ظهر شروع به نواختن می کنند .

رودخانه دانوب از 17 کشور میگذرد از جنگل های شمال شرق آلمان شروع می شود وبه دریای مدیترانه می ریزد. عصر هم در ویشوگراد  Vishograd   که گراد به زبان لهستانی وکشور های همجوار به معنی شهر است بازدید از اوپرا وساختمان آن قدم زدیم واز اولین قطار مترو که بعد از متروی لندن درحدود 120 سال قبل ساخته شده ودر زیر خیابان اصلی شهر به نام آندراشی Andrrassay بطول 4 کیلومتر هنوز همان خط وهمان واگن قدیمی به یادگار مانده است.

نکته جالب توجه اینکه جهت ساخت این خط مترو ابتدا خیابان را حفاری کرده تونلها را در وسط خیابان کنده اند و سپس روی آنها را پوشیده و دوباره خیابان را آسفالت نموده اند. نمونه ای از این سیستم ابتدایی ساخت مترو در مترو تهران و در خیابان مفتح تهران در سالهای دهه 1360 و اوایل 1370 به کار رفت.

روز سوم روز یکشنبه پنجم شهریور گشت نیمروز از بوداپست از خیابان اصلی شهر آندراسی که اولین نخست وزیر مجارستان شبیه خیابان شانزلیزه پاریس درست کرده است واوپرا که درسال 1884 ایجاد شده وهمچنین سفارتخانه ها در این خیابان واقع است وهمانطور که ذکر شد اولین مترو که 120 سال  قبل درسال 1896بعد از متروی لندن ساخته شده در زیر همین خیابان اصلی قرار دارد .

بوداپست ششمين شهر بزرگ اتحادية اروپا با قدمتي 3 هزار ساله و با جمعيتي حدود 2 ميليون نفر، قلب اروپاي شرقي محسوب مي گردد. شهري سرسبز با خيابانها عريض و ساختمانهاي مجلل و زيبا. تاريخ بوداپست با تأسيس شهر رومي آكوئينكوم در محل امروزي بوداپست در سال 87 ميلادي آغاز مي شود. اين شهر عملاً پايگاه مهم و سوق الجيشي براي ارتش روم بود. با حملة مغول ها در سال 1241 ميلادي، بوداپست از سه شهر مجزاي: بودا‌، ابودا و پشت تشکيل ميشد. در سال 1361 شهر بودا پايتخت مجارستان شد و در نهايت در سال 1876 اين سه شهر با يكديكر ادغام شده و شهر بوداپست برآيند اين تجميع بود.

در انتهای خیابان اندراسی  که در سال 1897 به مناسبت هزارمین سالگرد حضور مجار ها در مجارستان ساخته شد. بالای ستون مجسمه هائی ایست که جبرائیل می نامندکه در یکدست تاج ودست دیگرصلیب قرار دارد  واطراف آن مجسمه های 7 قبیله مشاهده میشود چون میگویند مجارستان در ابتدا  از اتحاد 7 قبیله مجار  درست شده است .. پيكره هفت تن از رؤساي قبايل مجارستان بر روي اسب هايشان به چشم می خورد. در دو سوي اين ميدان پارك شهر و خيابان آندراشي واقع است

در نزدیک میدان قهرمانان آب گرم هائی دارد با استخر های روباز وسرپوشیده که در درمان بعضی بیماری ها شهرت دارد موثر است.واز صد ها چشمه های زیرزمینی فوران میکند. نام این آب درمانی آب درمانی سچنی می باشد

سپس از پارلمان که به سبک نئوگوتیک ودر سالهای 1885-1902 ساخته شده بازدید کردیم. نظام پادشاهی مشروطه که در اواخر قرن 19 اولین قانون اساسی مجارستان نوشته شد.

مجارستان، جمهوري چند حزبي با يک مجلس قانونگذاري است. رئيس جمهور را مجلس ملي به مدت 5 سال انتخاب مي کند و بيشتر جنبه تشريفاتي دارد و عملاً نخست وزير اکثر امور را در دست دارد. پس از انتخاب اعضاي کابينه و وزيران توسط نخست وزير، رئيس جمهور آنان را رسماً تأييد مي کند.

قانون اساسي فعلي مجارستان در سال 1949 نگاشته شد ولي بارها مورد تجديد و تغيير قرار گرفته است.

 بعد از جنگ جهانی دوم تاج در این ساختمان نگه داری میشددر سال 1956کشور برعلیه نیروهای شوروی بسیج شد وسران حزب کمونیست را شکست دادند ودر این زمان 2000 تانک شوروی وارد بوداپست شد و2000 نفر کشته شدند وانقلاب سرکوب شد.

از بازدید های دیگر کلیسای استیفان Stephant  بود واز دیدنی های دیگردیگرپل زنجیری یا پل سجنی مواج است که در دوطرف آن مجسمه شیر های بدون زبان قرار دارد .

ساختمان کاخ سلطنتی Royal palace كاخ سلطنتي يا بودا واري پالوتا: اين كاخ مرمرين عظيم پس از حملة مغول در سال 1242 بناشد. در ابتدا،اين محل اقامتگاه پادشاه بلاي چهارم بود و بعدها به محل اقامت پادشاهان مجارستان خاندان سلطنتي تبديل شد. در اوائل قرن 18 ملكه ماريا تزرا فرمان داد اين كاخ بازسازي شده و گسترش يابد. اين مجموعة عظيم امروز به سه موزة مجزا تفكيك شده است:  و قلعه ماهیگیران که در قرن 19 ایجاد شده با کلیسایSt. Matiaz که در قرن 13 بنا شده وابتدا کلیسا وزمانی به مسجد تغییر یافته واکنون مجددا به کلیسا تبدیل شده است 7 برج دارد. این کلیسا در بخش داخلي با موزائيك هاي منقوش زيبا و رنگا رنگ جلوة و شکوهی فوق العاده دارد. ماتياس 14 ساله در اين كليسا تاج گذاري كرد. هر چند برخي سال ساخت کليسا را 1015 می دانند و معمار اين محل را شاه استفان مي دانند. پس از تصرف اين كليسا به دست تركها در سال 1541، اين مكان به يك مسجد تبديل شد و مسلمانان اين كليسا رابه آيات قرآن مزين كردند.

 در بوداپست موسیقی محلی هم دارند که در نوع خود جالب است. .

روز چهارم دوشنبه ششم شهریور : از کنیسه که  در منطقه پست قرار دارد بزرگترین کنیسه اروپا میباشددر داخل حیاط درختی وجود داردساختگی با تعداد 8000 پلاک آهنی که روی هرکدام اسمی نوشته شده که میگویند اسامی کشته شدگان است ومیگویند درخت زندگی است.  وروی دیواری نیز همین طور ایجاد شده است .

شب هم روی کشتی روی رود دانوب سوار شدیم منظره شب هم جذابیت خاص خود را دارد که دیدنی است.

پول مجارستان هم ودلار مساوی با 213 فورنت و هر یورو 275 فورنت میباشدForent  

مجارستان به عنوان يکي از جديد ترين اعضاي اتحاديه اروپا از سال 2004 اقتصادي بسيار رو به رشد دارد. بيش از 80 درصد توليد ناخالص ملي در مجارستان از بخش خصوصي تأمين مي گردد. بيش از يک سوم سرمايه گذاري مستقيم خارجي در کل اروپاي مرکزي به تنهايي در مجارستان انجام مي شود. در عين حال تورم و بي کاري در 5 سال اخير افزايش يافته است. اصلاح نظام درماني، ساختار مالياتي و دولتهاي محلي از جمله اموري است که در رأس اصلاحات اقتصادي دولت مجارستان در چند سال اخير بوده است. دولت مجارستان تصميم دارد تا در سالهاي 2010 تا 2014 ميلادي، يورو را به عنوان واحد پول رسمي وارد چرخه اقتصادي مجارستان کند.

لهستان Poland

لهستان کشوری است  در مرکز اروپا ، شرق آلمان ، شمال جمهوری چک ، جنوب روسیه ، جنوب غربی لیتوانی ، غرب بلاروس واوکراین حکومت جمهوری است ، لهستان با یک ازدواج سلطنتی در سال 1386 میلادی بین دختر پادشاه لهستان وپسر پادشاه لیتوانی با این کشور ادغام شد ودر قرون 14-16 به اوج اقتدار خود رسید . این دولت توانست در مقابل قدرت های بزرگ مثل شوالیه های آلمانی ، توتنی ها ، روسها وترک های عثمانی موفقیت هائی حاصل کند فقدان یک پادشاهی نیرومند در قرن 18 باعث شد که ابرقدرت های آن زمان مثل روسیه ، پروس ، اطریش بتوانند لهستان را سه بار تجزیه وتقسیم کنند درسال 1918 یک نظام جمهوری برقرار گردید در سال 1919 پیانیست معروف ایگناس پادورسکی نخست وزیرلهستان شد .در سال 1934 پس از جنگ جهانی اول پیمان محرمانه عدم تجاوز بین هیتلر ( آلمان ) واستالین  ( شوروی) امضا شد واین کشور بطور مخفیانه بین خود تقسیم نمودند وقرار گذاشتند شوروی از شرق وآلمان از غرب  ، لهستان را اشغال نمایند در اول سپتامبر 1939 همین اتفاق روی داد وشوروی وآلمان از غرب وشرق لهستان را اشغال کردند.ودر 28 سپتامبر 1939 به امضاء دوطرف رسید.

والدیسلاو رازکیویس رهبر تبعیدی لهستان در فرانسه در تبعید یک حکومت تشکیل داد درسال 1940 به لندن نقل مکان کرد . درژوئن 1941ارتش هیتلر با نادیده گرفتن پیمان خود با شوروی به این کشور حمله کرد وکلیه خاک لهستان به اشغال آلمان نازی درآمد . دولت در تبعید لهستان در سال 1944 جایگزین حکومت کمونیستی شد آنها پس از آزاد سازی شهر لوبلین واقع در شرق لهستاناز دست کمونیست ها ی وابسته به شوروی به این شهر رفته ودولت موقت لهستان تشکیل دادند ودولت وحدت ملی لهستان را پایه گذاری کردند بلافاصله بریتانیا وآمریکا این دولت را به رسمیت سناختند ، در 2 آگوست 1945در برلین ترومن رئیس جمهور آمریکا ، استالین رهبر شوروی ، کلمنت آتلی نخست وزیر بریتانیا برای تعیین مرز های لهستان وارد عمل شدند قانون اساسی جدید درسال 1952 از  لهستان یک نظام دموکراتیک خلق  با تاثیر پذیری از شوروی ساخت.پس از اضمحلال شوروی دوران حکومت کمونیست ها برشوروی به پایان رسید نوع حکومت فعلا جمهوری است

روز پنجم سه شنبه هفتم شهریور : با هوپیما به ورشو پایتخت لهستان رفتیم

Warsaw the Capital of Poland or Polish ودر هتل ماریوت  Marriottسکنی گزیدیم راهنمای انگلیسی تور آقای مارچین بود.

راهنماي انگليسي و فارسي در ورشو

واحد پول آن ها زلوتی Zeloti   و یک یورو مساوی 4 زلوتی میباشد

درجنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید در پی قیام ورشو در سال 1944 به دستور هیتلر 95 درصد شهر تخریب شد جمعیت حدود 13000000بود که حدود 800000 نفر درجنگ کشته شدند یک عده در کوره های آتش سوزی سوختند یکدفعه درزمان نپلئون ویک مرتبه به   دستور هیتلر ودر زمان استالین توسط روسیه کشتار انجام شد هیتلر معتقد بود نژاد اروپائی خالص بوده وتوسط یهودی ها ناخالص شده بود وهیتلر سعی میکرد با کشتن یهودی ها خالص نماید .بیشتر یهودی ها در لهستان وروسیه بودنددر حدود 200000 نفر از طریق ایران به نیوزلند واسترالیا رفتند وایران را پل پیروزی نام نهادند در پسرهائی که کودک بودند وبه سن سالمندی رسیدند  درسال های اخیر به ایران سفر کرده وجشن یادبود بر پاکردند وگرامی داشتند .

 در ورشو ساختمان شبیه ساختمان 7 خواهران مسکو  درسال های 1952-1955ساخته اند که محل حزب کمونیست بوده است ودر حال حاضرجهت وزارت فرهنگ وسالن موسیقی وسالن کنفرانس وموزه تکنولوژی استفاده میشود .معمار آن کسی است که ساختمان پلی تکنیک  روسیه را بنا نهاده است.

روز ششم چهارشنبه هشتم شهریور : از بخش قدیم شهر جاده سلطنتی که دوکاخ رابهم وصل میکند  وکاخ بازدید کردیم . درسال 1943تقریبا یکسوم جمعیت یهودی بودند که می گفتند 95 درصد آنها کشته شدند حدود 300000 نفر.

اولین دانشگاه لهستان در قرن 14ساخته شده است. سمبل ورشو دیوار قدیم وجدید است قسمت جدید از قرن 17 به بعد میباشد از کلیسا و محل تولد مادام کوری که کاشف رادیواکتیو بود بازدید کردیم . مجسمه سربازان که در شورش 1944 از زیر تونل فاضل آب حرکت میکردندنشان داده شد.

روز هفتم پنجشنبه نهم شهریور از پارک Palinsky  محل کاخ آخرین پادشاه لهستان وقصر تابستانی آخرین پادشاه در قرن 18 Stanislow Agust Poniatowski      در Wilanowie درپارک Vazenki   وآب انبار که برای ذخیره آب تهیه شده ونماد مجسمه شوپن موسیقی دان مشاهده کردیم.

كودكان ورشو

 

روز هشتم جمعه دهم شهریور از موزه Uprizing  که تاریخ وقایع جنگ آلمان نازی را با ورشو به صورت را با ورشو در عکس وفیلم ، وسائل جنگی که بسیار وحشتناک وغمناک بود بازدید کردیم نقل میکنند در شورش ورشو برعلیه آلمان نازی روسیه به ورشوئی ها گفته بود شما شورش کنید ما هم به شما کمک خواهیم کرد ، شورش بر علیه آلمان یک پارچه شروع شد ولی روسیه کمک نکرد ند و آلمان ها همه ورشو را خراب کردند وهمه را کشتند ویهودی ها را سوزاندند .

 

جمهوری چک

در اروپای مرکزی واقع است این کشور در تاریخ اول ژانویه 1993 وبه دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد وپایتخت آن پراگ است .

جمهوری چک به مساحت 78866 کیلومتر مربع کشوری است دراروپای مرکزی که از هر سو با خشکی محصور است. درغرب به شمال و شمال غرب به آلمان، از شمال به لهستان، از شرق به اسلواکی و از جنوب به اتریش محدود می گردد.

عصرروز دهم شهریور با هواپیما به پراگ Prague  پایتخت چک رفتیم ودر هتل اینترکنتینانتال Intercontinental  وارد شدیم.

روز نهم شنبه یازدهم شهریوردر پراگ :  پراگ که یک رودخانه دارد به نام ولتاوا Voltava   که قایق رانی در آن انجام می شود .

پول پراگ کروان Crown  است وتقریبا هر دلار آمریکا مساوی 19 کروان  وهر یورو معادل 24 کروان است .

راهنمای انگلیسی ما در پراگ خانم کاترین Catrina   بود.

راهنما انگليسي

شهر جادویی، شهر طلایی، پاریس شرق، و شهر صد ناقوس همگی عناوینی هستند که در طول تاریخ به این شهر زیبا اطلاق شده اند.

 در روز اول از قلعه سلطنتی پراگ که در قرن 16 ساخته شده وپل چالز ورودخانه ولتاوا بازدید کردیم که در شهر قدیم واقع است از قلعه Castle   وشکارگاه سلطنتی  وبرج باروت شامل برج کوچک مربوط به قرن 12 وبرج بزرگ مربوط به قرن 14 نام پادشاه در آن زمان Maria  Treza مجسمه های دوطرف درب ورودی در قرن 18 ساخته شده دروازه مربوط به قرن 16 با 9 پرچم امپراطوری هاسبورگ وکلیسای ویتوس Vitus

محلي كه به صورت بلندگو صدا در اطراف منتشر ميشود

در سده دهم میلادی زمانیکه آلمان به امپراطوری مقدس روم مبدل شد، قسمت های بزرگی از بوهم را به خاک خود ملحق نمود و در سده 13 میلادی مهاجران آلمانی به چک وارد شدند. با تاجگذاری شارل اول در سال 1455 بوهم و امپراطوری مقدس روم در هعم ادغام شدند و پراگ پایتخت امپراطوری شد پس از مرگ ولادیسلاو دوم در سال 1626 پسرش لوئی دوم سر مین های چک و اسلواکی را ضمیمه امپراطوری اتریش کرد و این کشور قبل از شروع جنگ جهانی اول در سال 1918 ابتدا بخشی از قلمرو امپراطوری اتریش (1866-1804) سپس جرئی از امپراطوری اتریش مجار ( 1918-1876) بود.پس از تجربه امپراطوری اتریش مجار در پایان جنگ جهانی اول دو سرزمین چک و اسلواکی با یکدیگر متحد شده جمهوری مستقل چکسلواکی را شکل دادند.

در قرن 18 به علت شیوع طاعون در پراگ یک سوم جمعیت به علت طاعون فوت نمودند

در قسمت بالای پل قسمتی است که همه یک قفل به آن قفل زده اند و معتقدند برای تحکیم ازدواج هم مناسب است وتازه عروسی برای قفل زدن آمده بود یکی از ایرانی ها هم گروه ما هم مشغول باز کردن یا بستن قفل بود . در میدان اصلی شهر کلیسای تین Tin  که در قرن 14 ساخته شده بود وجود دارد . در کنار آن یک خانه که خانه یکی از ثروتمندان قرن 18 است .

زبان چک و چکی زبان رسمی در این کشور می باشد و اکثریت قریب به اتفاق مردم بدین زبان صحبت می کنند. چک عضوی از خانواده بزرگ زبان های هند و اروپایی است و زبان های اروپایی همراه با لهستانی، اسلواکی، روسی و بلغاری در شاخه زبان های اسلاوی قرار می گیرد. نگارش زبان چک به الفبای لاتین  می باشد که البته جهت تسهیل در تلفظ بعضی صداها علائمی در بالای حروف اضافه شده است.

كوچه باريكي كه به وسيله چراغ راهنما رفت و امد ميكردند.

از نکات بسیار جالب دیگر ساعت نجومی است که در این میدان واقع شده است واین ساعت راس هر ساعت زنگ میزند ودر پنجره آن آدمکی بیرون میآید وزنگ میزند وجمعیت زیادی در راس هر ساعت جهت تماشا به خود معطوف مینماید.که ببینند.

عصر هم روی کشتی بر روی رودخانه ولتاوا به مدت دو ساعت به همراه شام از مناظر دیدنی شهر را دیدیم.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مذهب نقش چندانی در زندگی مردم چک بازی نمی کند و تنها در حدود 30 درصد از جمعیت به کلیسای کاتولیک اعتقاد دارند و در حدود 5/2 درصد پیرو شاخه های مختلف پروتستان می باشند.

کلیسای کاتدرال درسال 1344 پایه گذاری ودرسال 1929 پایان یافت مشورترین ساختمان دینی جمهوری چک است دراین کلیسا اطاق ویژه ای برای مخفی کردن تاج پادشاهی چک استفاده می شود . بر طبق افسانه ها اگر کسی لایق پادشاهی چک نباشد واین تاج را بر سر گذارد قبل از اینکه سال تمام شود خواهد مرد .

شاه کارل چهارم 1316-1378 مشهورترین شاه چک است دانشگاه کارل در سال 1348 میلادی تاسیس شد واز لحاظ قدمت رتبه دوم را در دانشگاه های اروپائی  دارد

روز دهم یکشنبه دوازده شهریور : با اتوبوس فاصله 130 کیلومتری را تا دهکده کارلووی وری Karlovyvary – Carlsbad پیمودیم.

در دهکده چشمه  های آب های معدنی که معتقدند شفادهنده است دیدیم وبعضی ها آب معدنی خوردند ولی آب مزه خاصی داشت .ابتدا آب گرم ها درجه حرارت بین 37- 70 درجه داشته که باعث سوختگی می شده ولی با اقداماتی که انجام شده است در حال حاضر میتوانند از آب گرم استفاده کرد وحرارت مناسب دارد .

در همین دهکده کارولی کار خانه کریستال مضر Moser    وجود دارد که بازدید کردیم ونحوه کاربا تهیه کریستال وکوره های آن اشنا شدیم لودویک مضر پدر خانواده  درسال 1857 کارخانه را افتتاح واواخر قرن 19 به علت اینکه کریستال ها عاری از مواد سدیم وپتاسیم وسرب بود شهرت جهانی پیدا نمود ونهایتا به اتحادیه کارگری فروخت و به آمریکا مهاجرت کرد در دوره کمونیست ها سه نفر خریدند 3000 نفر کارگر داشت جمعیت شهر 53000 نفر ولی اینطور که ذکر گردید سالی 350000 نفر توریست در سال دارد .

. برخلاف اکثر کشورهای کمونیستی سابق که پس از فروپاشی کمونیسم با بحرانهای مالی و اقتصادی مواجه شدند جمهوری چک به دلیل به کارگیری برنامه های منسجم اقتصادی با بحران چندانی مواجه نشد. در بین کشورهای کمونیستی طبق آمار بانک جهانی، اولین کشور کمونیستی که به جمع کشورهای توسعه یافته پیوست و اقتصادی پایدار و شکوفا را تجربه نمود.

هتل امپریال که در آن جشنواره معروف فیلم کالووواری هر سال برگزار می گردد.

غنای معماری و فرهنگی پاگ و نیز هزینه های پائین تر توجه بزرگ ترین شرکت های فیلم سای برجسته ترین کارگردانان جهان را به خود جلب نموده است و از دهد 1990 به بعد بسیاری از فیلم های معروف سینمایی در این شهر فیلم برداری شدند. سریال مدار صفر درجه و چند فیلم دیگر در پراگ تهیه شده است اگر به پراگ سفری کنید کفش هایی سبک پیاده روی خود را فراموش نکنید چراکه پراگ شهر پیاده روی است و برای اینکه حس و حال واقعی شهر را لمس کنید لازم است تا در این شهر پیاده قدم قدم برداریم و به اکتشاف ناشناخته ها بپردازیم.

پراگ سالیانه حدود پنج میلیون توریست دارد و روزی 6000 نفر از قصر سلطنتی بازدید می کنند مهجرین پراگ بیشتر از ویتنام ، روسیه واوکراین هستند

جمهوری چک با جمعیتی کمتراز 10 میلیون و پانصد هراز نفر یکی از پرجمعیت ترین کشورهای اروپای مرکزی محسوب می گردد اکثریت ترکیب جمعیتی کشور( در حدود 94 درصد) چک هستند. اسلواکها  با جمعیتی در حدود 2 درصد اصلی ترین اقلیت نژادی در این کشور هستند. کولیها، لهستانی ها، ویتنامی ها،و آلمانی ها سایر اقلیت های قومی در این کشور را شکل می دهند. در سال های اخیر تعداد مهاجرین به جمهوری چک با رشد قابل توجهی روبرو بوده است.

 

روز یازدهم دوشنبه سیزده شهریور : چک سرزمین قلعه ها و دژهای تاریخی است و بیش از دو هزار قلعه کوچک و بزرگ در گوشه گوشه کشور نوازش بخش  چشم های گردشگران است و این قلعه ها بخش مهمی از میراث تاریخی و ملی چکها را تشکیل می دهند. بزرگترین قلعه تاریخی جهان یعنی قلعه پراگ یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری 12 اثر طبیعی، فرهنگی چک در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند و بخشی از میراث جهان شده اند. علاوه بر قلعه پراگ که شهرت جهانی دارد قلعه کارلشتاین هم معروفیت خاص خود را دارد. جهت بازدید از قلعه Karstein catle که در دهکده Mortina که در فاصله56 کیلومتری پراگ قرار داشت با قطار عازم آنجا شدیم وقتی رسیدیم گفتند دوشنبه ها قلعه تعطیل است وفقط از نزدیک ساختمان را که بالای تپه ای زیبا قرار داشت با هوای خوب ومناظر بسیار زیبا تماشا کردیم.

روز دوازدهم سه شنبه چهاردهم شهریور که روز آزاد بود وهرکسی در گردش مختصرداشت وعصر حرکت به فرودگاه وساعت پنج وچهل دقیقه صبح 15 شهریور 91 به فرودگاه امام خمینی وارد شدیم . در کل سفر به این سه کشور در اروپای شرقی خاطرهای به یادماندنی و منحصر به فرد بود.

 

خاطره 9

عید نوروز 1392 در تهران به دید وبازدید فامیل ودوستان شروع کردیم و در تاریخ 4 فروردین با هواپیمای ماهان ایر به استانبول مسافرت ودر هتل 5 ستاره هایت سکنی گزیدیم . انسان از همان آغاز خلقت ، نیاز مند آن بوده که محیط اطراف خودرا بشناسد ، باپیشرفت روز افزون علم وتوسعه ناوگان حمل ونقل  هر روزه بر تعداد سفر ها ومسافران افزوده می شود از طرف دیگر ارتباط بین افراد در کشور ها به طرق مختلف تسهیل شده بطوری که امروزه اصطلاح  " دهکده جهانی "  شکلی ملموس و معنائی عام یافته است . تردد بین کشور ها به حدی است که وقتی افراد حاضر در خیابان ها یا حتی متروی شهر های معروف جهان را می بینیم ، به اسانی در می یابیم که از نزاد ها ،  رنگ ها و سرزمین های مختلفی هستند که برای گردش ، تجارت ، بازدید از اقوام ، دوستان به رفت و آمد می پردازند . از این رو موارد مرتبط با  " گردشگری " به یکی از مسائل مهم در هر کشور تبدیل شده است . بدون شک تردد میلیون ها مسافر تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور ها دارد . هرسال بیش از 22000000 نفر گردشگر به ترکیه سفر می کنند .درمیان همسایگان ایران  ، ترکیه یکی از مهم ترین و کهن ترین کشورهائی است که روابط تاریخی ، اجتماعی وفرهنگی بین کشور ما را دارا است .ترکیه پل ارتباطی بین ایران واروپا است و بالعکس ایران نیز شاه راهی است که کشور های آسیائی را با ترکیه مرتبط می سازد وقتی انسان جمعیت زیادی را می بیند که برای بازدی از قصر های توپ کاپی Topkapi Palace  و قصر دولماپاچی Dolmabahace palace  در حال بازدید هستند چرا ؟  در کشور ما با این آثار تاریخی 4-5 هزارساله توجهی نمی شود در حالی که بازدید کنندگان میتوانند در هر زمان چهار فصل را درکشور تجربه کنند  وتاثیر زیادی هم بر اقتصاد کشور عزیز مان داشته باشند .

حکومت ترکیه جمهوری چند حزبی است دین رسمی اسلام  اکثرا سنی و حدود 20 درصد شیعه هستند  ورئیس جمهور و نخست وزیر دارد پایتخت آن آنکارا است .وپول آن  لیر است . ترکیه با بلغارستان ویونان ، دریای اژه ، عراق ، سوریه ، دریای مدیترانه ، دریای سیاه ، ارمنستان  ، گرجستان وایران هم مرز است 95 درصد از خاک ترکیه در قاره آسیا که به آناتولی شهرت دارد و5درصد خاک آن در قسمت اروپائی قرار دارد واین دوقسمت بوسیله دریای مرمره از هم جدا میگردند درجه هوا در فصول مختلف بین 4 درجه سانتی گراد و 32 درجه سانتی گراد است وآب وهوای متنوع دارد و 4 فصل ان قابل تشخیص است  ، ناحیه جنوب ترکیه گرم ترین درجه حرارت را دارد .

زبان ترکی زبان رسمی ومادری ساکنان ترکیه است ویکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است . زبان ترکی جدید ، بنام ترکی آناتولی از ریشه ترکی عثمانی است ودر اواخر قرن 18 بوسیله سلجوقیان به آناتولی وارد شده است پس از اعلام جمهوری در سال 1923میلادی الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی شده است . 80 درصد جمعیت از نژاد ترک وحدود 17 درصد از نژاد کرد و 3 درصد از نژاد های مختلف می باشد .طبق نظر باستان شناسان نخستین قومی که در آناتولی زندگی میکرد مربوط به قوم هیتیان بوده است که 2000 سال قبل از میلاد مسیح می زیستند وآتاتورک هم اعلام میکند من ترک هستم ونژاد وزبان من بزرگ است . فوتبال محبوب ترین رشته ورزشی آن ها است وقرار است جام جهانی 2020 در کشور ترکیه برگزار گردد که هم اکنون تبلیغات آن در تمام شهر های ترکیه نمایان است .

آناتولی زادگاه تمدن یونان دانسته اند ماد ها ، هخامنشیان ،یونانیان ، رومیان وقبیله های ترک سلجوقی و عثمانی از جمله اقوامی هستند که نامشان در هر یک از دوره های تاریخ این سرزمین نقش بسته است . امپراطوری روم درسال 196 میلادی بر آناتولی تسلط یافت وپس از تجزیه امپراطوری مزبور این سرزمین به روم شرقی پیوست وشهر بیزانس ( استانبول ) به پایتختی امپراطوری روم شرقی انتخاب شد وتا سال 1453 دوام آورد در قرن 11 میلادی سلجوقیان بر ان سرزمین تسلط یافتند بعد از مدتی دولت های کوچک در گوشه وکنار مملکت پدید آمد که مملکت ترکان عثمانی یکی از آن ها بود عثمانی ها ابتدا از سلجوقیان اطاعت میکردند وبعد از ان که سلجوقیان در سال 1299 میلادی منقرض شدند اعلام استقلال کردند . دولت عثمانی یک دولت اسلامی بود که تقریبا از شرق تا غرب را زیر سلطه داشت و این سلسله با عمر تقریبا 700 ساله طولانی ترین حکومت در سرزمین های اسلامی را داشت .

در سال 1402 میلادی ، امیر تیمور گورکانی به کشور عثمانی حمله کرد و بایزید اول سلطان عثمانی را اسیر نمود وپس از بازگشت تیمور بین پسران بایزید اول بر سر جانشینی پدر چنگ در گرفت و سرانجام در سال 1413 محمد بر برادران دیگرش پیروز شد وبنام سلطان محمد بر تخت نشست وی درسال 1453 میلادی شهر اسلامبول را که بنام قسطنطنیه نام داشت تصرف کرد وبنام سلطان محمد فاتح بر وسعت امپراطوری عثمانی افزود ونواحی بالکان را قلمرو خود کرد وپس از سلطان محمد بایزید دوم بجای پدر به سلطنت رسید ومصر را ضمیمه امپراطوری عثمانی کرد جانشینان او در طی سال های بعد الجزائر ، مجارستان ، والاکیا ، مولداوی ، سوریه وعراق را نیز ضمیمه خاک غثمانی نمود ، سلیم دوم هم در سال 1571 قبرس را تصرف نمود در جنگ های طولانی روس وعثمانی که تا سال 1774 ادامه داشت دولت عثمانی سرزمین های زیادی را از دست داد در دهه قرن 19 سیاست براندازی ارامنه صد ها هزار نفر ارمنی قتل عام شدند جنگ های بالکان هم منجر به از دست دادن تمام سرزمین های اروپائی شد در جنگ جهانی اول با نزدیک شدن عثمانی ها با آلمانی ها روسیه وانگلستان با هم همدست شدند و نواحی سوریه ، فلسطین ، لبنان ، بین النهرین و عربستان را از دست عثمانی ها جدا ساختند . ایتالیا ویونان هم تصرف کردند و آخرین سلطان عثمانی در سال 1922 از سلطنت به رهبری مصطفی کمال پاشا خلع گردید و در اکتبر 1923 جمهوری ترکیه اعلام موجودیت کرد و مصطفی کمال پاشا که آتاتورک یا پدر ملت ترک لقب گرفته بود به ریاست جمهوری رسید و14 سال بر ترکیه حکومت کرد وسرانجام درسال 1938 درگذشت  .

ترکیه در جنگ جهانی اول نخست بی طرفی اعلام بعدا به آلمان وژاپن اعلام جنگ داد وبعد از جنگ روابط میان ترکیه وشوروی بر سر تنگه بسفر وداردانل به شدت تیره شد .

در زمان صفویه بین ایران صفوی وترکیه عثمانی  صورت گرفت یکی از جنگ های مشهور بین صفویه وعثمانی چنگ مشهور چالدران بود  که در سال 1514 میلادی ( 920 هجری قمری ) که میان یاور سلیم وشاه اسماعیل صفوی روی داد و به پیروزی سلطان عثمانی منتهی شد یاورسلیم که پس از بایزید دوم به حکومت رسید با هدف حذف دولت صفویه وفتح تمامی ایران به شرق هجوم آورد ولی در جنگ نهایتا از شاه اسماعیل صفوی شکست خورد وپس از آن پیمان صلح عثمانی وصفویه  در سال 1555 میلادی  (963 ه-ق )بسته شد و این اولین پیمان صلح بین دو امپراطوری بود .در زمان سطنت مراد سوم 1574-1595 میلادی بار دیگر میان دو امپراطوری  بر سر تسلط قفقاز جنگی در گرفت سرنوشت این دوره از جنگ با انعقاد قرارداد صلح بین دوکشور در سال 1590میلادی به سود مراد سوم ( عثمانی ) تمام شد . شاه عباس اول بدلیل جنگ هم زمان ازبک ها و عثمانی ها  ابتدا صلح با عثمانی بست وبعد از  غلبه بر ازبک ها جنگ با عثمانی را آغاز کرد وتا عمق آناتولی پیشرفت وسپس درسال 1624میلادی به عراق تاخت و با فتح بغدادعراق را از عثمانی جدا کرد و به ایران ملحق نمود  با فروپاشی سلسله صفویه به دست شورشیان افغان ،  روسیه و عثمانی به سوی ایران کشیده شدند وعثمانی توانستد در فاصله سال های 1723-1725  میلادی ( 113 6-1138 ه-ق ) شهر های تفلیس ، کوری ، ایروان ، نخجوان ، گنجه ، کرمانشاه ، لرستان ، همدان ، مراغه ، تبریز و اردبیل را اشغال کنند اما قدرت گرفتن نادرشاه  افشار عثمانی وروسیه را مجبور به عقب نشینی از این شهر ها کرد   .

در دوره کریمخان زند هم جنگ هائی میان ایران وعثمانی در آناتولی شرقی وعراق روی داد که به تصرف بصره توسط کریمخان زند منجر شد و سرانجام قرارداد صلح در 1823 میلادی بین دوکشور به امضا رسید واین جنگ ها پایان داده شد .

استانبول : که شهر کوچک بنام بیزانس بود ودر زمان عثمانی به استانبول وتا سال 1923 پایتخت دولت عثمانی بود وچون محل تلاقی اروپا وآسیا است اهمیت دارد ومحل تلاقی دریای سیاه ومرمره است  ازمکان های دیدنی بازار است که خیلی قدیمی است در ضمن ناحیه Bebek  ناحیه بسفرس که خیلی زیبا است . مسجد سلطان احمد در اسلامبول دومین مسجد بزرگ جهان بعد از مسجد جامع دهلی نو است ، ایاصوفیه مهم ترین بنا که کلیسا بوده ودر زمان عثمانی به مسجد تبدیل واکنون موزه است از بناهای دیدنی دیگر قصر توپ کاپی Topkapi palace  و قصر دولما باچیDolmabahce palace  میباشد .

اولین کمپلکس قصر امپراطوری عثمانی در قرن 15 به نام توپ کاپی است که بوسیله سلطان محمت فاتح وهمچنین مسجد فاتح که خیلی زیبا است ساخته شد در سال 1842 ولید سلطان مادر سلطان عبدالمجید بیمارستان Guraba Hospital  ومدرسه  Istanbul Girls School  و مسجد دولماذاچی Dolmabahce  بنا نهاد .در کاخ دولمابچی که 3 درب دارد هدایائی از کشور های ایران ، چین ، هند ، افغانAستان ، مصر وکریستال هائی از مورانو  ، انگلستان که در دوران سلطان عبالعزیز انجام شده نگهداری می شود ، سلطان عبدالمجید Abdulmecit  31 سلطان عثمانی است وسلطان عبدالعزیز هردوبرادر واز فرزندان سلطان محمود ]] بودند سلطان عبدالمجید 16 ساله بود که پدرش فوت نمود و23 دختر و17 پسر مجموعا 40 فرزند داشت و در سن 38 سالگی به علت بیماری سل در گذشت و بعد سلطان عبالعزیز سلطان شد واسب سواری وورزش دوست داشت وبه مصر وفرانسه ، انگلستان وبلژیک ، آلمان ، استرالیا ، مجارستان سفر کرد واولین کسی بود که شورا ، دیوان محاسبات ودانشکده پزشکی را پایه گذاری کرد و9 پسر و8 دختر جمعا 17 فرزند داشت بعد از او 4 فرزند سلطان عبدالمجبد سلطان شدند .

آنتالیا در جنوب غربی ترکیه قرار دارد یکی از بنادر زیبا است که به بهشت گردشگری توصیف می شود آبشار بلند آن که در 14 کیلومتری آن قرار دارد در نوع خود بی نظیر است ودر پشت آبشار میتوان راه رفت .و آبشار دیگر در 18 کیلومتری آن قرار دارد از مکان های دیدنی دیگر تئاتر آسپندوس The Theatre of Aspendos  است که خیلی قدیمی است تقریبا 1000BC 

خاطره 10

در تاریخ 19 اردیبهشت 1392 باهواپیمائی لوفتانزا به کانادامسافرت وابتدا در تورنتو واردشدیم

خاطراتی از کشور کانادا Canada که از نظر وسعت خاک دومین کشور جهان بعد از روسیه میباشد و در آن کشور فقط حدود 40 میلیون نفر زندگی میکنندولی وسعت خاکش شش برابر ایران است.

تورنتو

در شمال غربی ساحل دریاچه اونتاریو واقع وتابستان گرم وشرجی وزمستان های سرد دارد این شهر پر جمعیت ترین شهر کانادا است تورنتو شهر مهاجران نامیده میشود ودر میان شهر های جهان بعد از شهر میامی در آمریکا بیشترین میزان جمعیت خارجی را دارا است . قبل از اروپائیان قبائل Huron دراین منطقه ساکن بوده اند نام تورنتو مشتق از کلمه اسکیموئی کارونتو Karonto به معنی جائی که درختان در آب قرار دارند در سال 1793 در این محل شهر York تاسیس ودرسال 1834 بنام شهر تورنتو نامیده شد.

در تاریخ شنبه چهارم خرداد مطابق 25 May   2013  که ایرانیان مقیم کانادا  "  روز میراث فرهنگی ایران در موزه سلطنتی انتاریو " شرکت نمودم در این روز میراث فرهنگی اقای سیامک اسکندری در مورد تاریخ ایران از 2500 سال قبل تاکنون با اسلاید تصاویر نقوش برجسته پادشاهان گذشته را نمایش دادند در مورد برگزاری این روز میراث فرهنگی هرسال توسط ایرانیان تشکیل می شود نخست وزیر کانادا ووزیر جهان گردی وهمچنین رئیس موزه ساطنتی انتاریو اطلاعیه هائی صادر کرده بودند .در ضمن قسمت های مختلف موزه که خیلی زیبا بود بازدید نمودیم .

انواع تخم پرندگان

به خاطره 167 که قبلا در مورد تورنتو ونقاط دیدنی شهر ذکر شده توجه فرمائید  .

 در تاریخ اول June   مطابق با 11 خرداد 1392به :

ونکوور وارد ودر هتل Fairmont ساکن شدیم هتل در سال 1888 تقریبا 125 سال قبل ساخته شده وبه نام هتل وانکوور هم کفته می شود در 17 طبقه ساخته شده است  یکی از چشم انداز های شهر است  که قسمتی از مخارج هتل توسط تور مسافرتی مارکوپولو – تعطیلات  به عنوان جایزه که سفر های زیادی با آن تور داشتیم وبهترین خاطرات سفر با ماکوپولو نوشته ایم متقبل شدند( در مراسمی که در هتل لاله در روز های آخر سال 1391 جهت مسافرین نوروز 92 ماکوپولو توسط مسئولین ماکوپولودادندسه روز هتل رادرهرکجا که بخواهم جایزه دادند )

ونکوور  

این بندر درجنوب غربی بریتیش کلمبیا در شبه جزیره وانکوور واقع شده است ، آب وهوای وانکوور برخلاف اغلب مناطق کانادا بسیار معتدل است ، از حدود 4500-9000 سال قبل ، مردمان بومی در وانکوور امروزی ساکن بودند واروپائیان برای اولین بار درسال 1792 این ناحیه توسط جرج وانکوور کشف شد واولین اقامتگاه مسکونی در دهه 1860 در اطراف کارخانه ی الوارسازی هاستینگز    Hastings به وجود آمد که به گاس تون Gastown مشهور بود وسرانجام در آوریل 1886 وانکوور به عنوان یک شهر به ثبت رسید . وانکوور یکی از شهر های عالی برای سکونت و جزء گران ترین شهر ها می باشد . واز نظر مسکن وانکوور گران ترن شهر کانادا است ، فرودگاه بین المللی وانکوور در جنوب وانکوور واقع شده است ودومین فرودگاه پرتردد کانادا بعد از تورنتو است دانشگاه مهم وانکوور دانشگاه بریتیش کلمبیا  University of British Columbia ( UBC )

ساعتی که با بخار کار میکند

میباشد که درسال 1908 تاسیس شده است . از مراکز خرید میتوان خیابان رابسون Rabson  نام برد ، این خیابان در مرکز شهر واقع شده است و محل بسیاری از فروشگاه های شیک ومعروف وانکوور است . مرکز خرید پاسیفیک با بیش از 150 فروشگاه  و گاس تاون ،  محله چینی ها نیز میتوان اشاره کرد .

از مکان های دیدنی شهر ساختمان 62 طبقه لیوینگ شانگری Living Shangri وبرج شاو Shaw Tower  ومرکز وان والOne Wall Center  نمای باریک ساختمان تصور یک دیوار را در بیننده تجسم میکند .

کلیسای جامع حضرت مسیح که درسال 1952 طراحی شده است ، تئاتر ملکه الیزابت محل اوپرای وانکوور است .

هتل ونکوور با 111 متر ارتفاع در 17 طبقه ساخته شده وطراحی زیبا وبا وجود سادگی آن را تبدیل به یکی از چشم انداز های شهر کرده است ودر سال 1888 بنا شده با 125 سال سابقه به نام هتل فرمونت Fairmont Hotel  گفته می شود

Grand ville Island از مکان های دیدنی شهر است با پل گراند ویل

ورزشگاه ونکور

پارک استنلی Stanlley park که به وسعت 404 هکتار بزرگ ترین پارک کانادا است ،وسومین پارک بزرگ در آمریکای شمالی است بیش از نیمی از فضای این پارک را جنگل هائی با بیش از 500000  درخت پوشانیده اند . وقوع سه طوفان سهمگین ، باعث افتادن بسیاری از درختان قدیمی پارک شده ، ولی با طرح های جایگزینی بسیاری در فضای جنگلی پارک در حال اجرا است . دریاچه سگ آبی Beaver Lake  که سطح آن از نیلوفر های آبی پوشیده شده است ومرداب گمشده Lost Lagoon  که محل زندگی گونه های مختلف پرندگان است . فضاهای تفریحی بسیاری در این پارک جنگلی هستند که معروف ترین آن ها دیوار دریائی Sea Wall است که برای جلوگیری از فرسایش خاک توسط دریا ، دراطراف آن کشیده شده است وساخت آن 66 سال طول کشیده است . این دیوار مکان مناسبی برای پیاده روی ، دوچرخه سواری ، اسکیت ودویدن همراه با لذت بردن از مناظر طبیعی است زمین های ورزشی ، فضاهای بازی کودکان ، محوطه های مخصوص چادرزدن ، قطار با ریلی کوچک ومینیاتوری از سایر امکانات این پارک هستند شانزدهمین پارک برتر جهان و ششمین پارک برتر آمریکای شمالی است .

پروفسور سلطان زاده همراه با کودکان ونکور

پارک ملکه الیزابت که درمنطقه کوهستان واقع شده با مناظر طبیعی  ، باغ ها وچشمه های زیبایش از جاذبه های شهر است .

Grouse mountain این کوه با ارتفاع 1231 متر وداشتن چشم انداز ی زیبا از شهر یکی از جاذبه های جهانگردی شهر است طبیعت زیبای کوه گروس با تله کابین بسیار بزرگ که راه اندازی شده به خوبی قابل دیدن است در بالای این کوه مسیر های اسکی تعبیه شده است .

جزیره گرانویلGranville Island  

این جزیره کوچک زمانی منطقه ای صنعتی در نزدیکی شهر بوده واکنون به یکی از مناطق تفریحی وگردشگری داخل شهر ، تبدیل شده است وعملا دیگر جزیره به حساب نمی آید ، گالری های هنری ، تئاتر های گوناگون ، اجرای نمایش های خیابانی ونیز بازارهای محلی مختلف ، از امکانات تفریحی این جزیره هستند . دانشگاه طراحی وهنر هم در این جزیره است.

Whistler Blackcomb  ویستلر بلک کمب

این دهکده در 125 کیلومتری شمال ونکوور است بهترین مسیر های اسکی ، کوه نوردی و پیاده روی را در کوهستان های اطراف خود دارد ، پارک دوچرخه سواری کوهستانی این دهکده ، بزرگ ترین مسیر دوچرخه سواری در نوع خود در دنیا است.

پل معلق وپارک کاپیلانوCapilano Suspension Bridge and Park

این مجموعه علاوه بر یک پل 136 متری که از ارتفاع 70 متری بالای رودخانه کاپیلانو می گذرد ویک پارک تفریحی بزرگ ، شامل :

بزرگ ترین مجموعه تیرهای چوبی Totem pole  طلسم محافظ قبائل بومی – ملت های نخستین در آمریکای شمالی ویک گردش ماجراجویانه روی یک سری پل است که بین درختان در ارتفاع 30 متری جنگل کشیده شده است .

 

 

هاستینگ شرقی East Hasting

تعدادی از بهترین تولیدی ها وفروشگاه های شهردر آن واقع اند فروشگاه های فراورده های غذائی در این منطقه در نوع خود بی نظیرند.

مرکز بندر Harbour center

این ساختمان یکی از شاخص ترین چشم انداز های ونکووراست از بالای این برج نمای بی نضیری از شهر قابل مشاهده است ویکی از جاذبه های مهم جهانگردی شهر می باشد ساختمان در 280 طبقه  وبه ارتفاع 145 متر وارتفاع آن تا انتهای برج به 177 متر می رسد ودرسال 1977 نیلآرمسترانگ فضانورد معروف رسما افتتاح نمود وجای پای وی برروی یک قطعه سیمانی در معرض باز دید عمومی قراردارد

رستوران گردون این برج یکی از سه رستوران گردون شهر است .

کانادا پلیس Canada place  

ساختمانی در بندر گاه شهر ونکوور که محل برپائی نمایشگاه های داخلی وبین المللی است اولین سالن سینمای سه بعدی دائمی جهان وهتل پاسیفیک نیز در این مجموعه واقع اند این محل یک ایسگاه کشیرانی مهم منطقهای نیز می باشد که بیشتر کشتی های مشور ونکوور در آن لنگر می اندازند

ساختمان دریائی Marine Building

این ساختمان با حدود 98 متر ارتفاع و22 طبقه در سال 1930 ساخته شده است در تزئینات ساختمان دریائی ، طراحی وحکاکی موجودات اعماق دریا مثلا حلزون دریائی ، لاک پشت ، اسب دریائی وغیره صورت گرفته است .

برج خورشید Sun Tower

این برج با 82 متر ارتفاع و17 طبقه گنبدی از جنس مس دارد در سال 1912به سفارش روزنامه ونکوورورلد Vancouver world ساخته شده است

میدان رابسون Rabson square

میدان عمومی مدرن که در مرکز شهر است در واقع مجموعه ای از ساختمان های دولتی و مکانی برای تجمع عمومی است که به زیبائی طراحی شده گنبد شیشه ای در ورودی بنا و سه آبشار مصنوعی از مشخص ترین قسمت های آن هستند

تفنگ ساعت 9o,clock Guk 9     ----

توپی است که هرشب راس ساعت 9 در پارک استنلی شلیک می شود در سال 1894 این توپ به پارک استنلی آورده شد

اکواریوم ونکوور در پارک استنلی واقع است ومحلی برای بازدید و تحقیقات دریائی است

Grouse mountain که تله کابین بزرگی دارد جهت رفتن به قله ودر آن محل مجسمه های روی چوب کنده شده وجود دارد

پارک کلیولند نیز ازنقاط بسیار دیدنی و جهت ییاده روی مناسب است وسد کلیولند Cleveland  Dam نیز از مناطق دیدنی است که به صورت آبشاری در آمده است

Cleveland dam  , built in 1954  sits atop the capilano  River  regional park blocking capilano lake , which supplies approximately 40% of the lower Mainlands fresh drinking water.

Horse shoe bay  برای رفتن کنار اقیانوس وسوار BC Ferries  در یکی از راه های رفتن به ویکتوریا است

Shannon Falls  منطقه ای حدود 65 کیلومتری شهر ونکوور است در مسیر Horseshow Bay   که مسیر Sea to Sky  هم می نامند منطقه جنگلی بسیار زیبا با آبشار بسیار دیدنی وهوای خوب برای پیک نیک می باشد.

Park size  is 87 Hectares .

ساحل شمالی North Shore

منطقه تفریحی برای فعالیت هائی چون اسکی دوچرخه سواری کوهستانی وپیاده روی است .

 

ویکتوریا Victoria 

درتاریخ چهارم ژون2013 مطابق 14 خرداد با اتوبوس تور عازم  بوچارت گاردن و ویکتوریا شدیم که پس از یک ساعت به دریا رسیدیم وبا BC Ferries   کشتتی 7 طبقه به همراه اتوبوس سوار شدیم وبا آسانسور به طبقه 6 رفتیم وپس از 90 دقیقه با اتوبوس از کشتی خارج شدیم وحدود 90 دقیقه دیگر با اتوبوس طی مسیر کردیم تا به باغ زیبای بوچارت گاردن رسیدیم باغ بسیار زیبائی بود وپس از سه ساعت گردش در این باغ زیبا برای رفتن به ویکتوریا  مجددا با اتوبوس راهی ویکتوریا شدیم

 

ویکتوریا مرکز ایالت بریتیش کلمبیا است ودر جنوبی ترین نقطه ی جزیره ونکوور واقع شده است .شهر ویکتوریا معتدل ترین آب وهوای کانادا را دارد بسیاری از مردم کانادا برای گذراندن دوران باز نشستگی ، این شهر را انتخاب میکنند .این شهر را شهر باغ ها نیز می نامند . در گذشته محل زندگی بومیان ساحلی بوده است ،  در سال 1843ر انگلیسی ها قلعه شهر را ساختند ودرسال 1862 ویکتوریا به عنوان یک شهر ثبت شد  دانشگاه ویکتوریا. دانشگاه سلطنتی ،  کالج پیرسون  ، کالج کاموسان Royal Roads  , Pearson College ,  Camosun  College ,  Victoria College ‘

نام برد.

از مراکز خرید در خیابان گاورمنت Government   وخیابان فورت قراردارد .

اماکن دیدنی  : شهر ویکتوریا یکی از جهان گردی ترین مناطق جهان است  

ساختمان های مشهوری مثل ساختمان پارلمان Parliament Buildings1898   ، هتل امپرس 1908Empress hotel و موزه سلطنتی بریتیش کلمبیا The British Columbia Museum می باشد واز:

 مکان های تاریخی خانه ی هلمکن 1852  Helmcken پارک وتپه بیکن 1872Beacon Hill  باغ های کریستال 1925 Crystal Garden  شهرداری 1878 City Hall  محله چینی ها از جمله جاذبه های گردش گری  ای شهرند . درقسمت مرکزی شهر ویکتوریا ، تعداد زیادی موسسات فرهنگی ، مثل کلیساهای تاریخی ، موزه های دریائی وگروه های تئاتر زندهای مختلف وجود دارد ، تعدادی از قدیمی ترین خانه های بریتیش کلمبیا که امروزه به موزه تبدیل شده است.

کلیسای بزرگ مسیح  Christ Church cathedral که درسال 1865 به سبک گوتیک قرن 13 آغاز وطی 3 سال پایان یافت در هنگام ساخت این کلیسا ، یک سینه سرخ ، روی یکی از ستون ها ی درحال ساخت ، لانه درست کردوکار در آن قسمت از بنا ، تا پایان فصل تخمک گذاری وترک کردن لانه ، متوقف شد وپس از آن ، مجسمه ای از ان سینه سرخ ولانه اش ، روی این ستون قرار داده شد .

ساختمان های پارلمان

این مجموعه ساختمان به سبک باروک ، از سال 1898 یکی از مناظر مهم شهر هستند ، در بالای سقف گنبدی شکل ساختمان مرکزی ، مجسمه ای با روکش طلا از کاپیتان جرج ونکوور کاشف ساحل شمال غربی در آمریکای شمالی  قرار داده شده است.

امپرسThe Empress  

این ساختمان در سال 1908 ساخته شده ویکی از قدیمی ترین هتل های بریتیش کلمبیا است هتل جهان گردی است مراسم چای  تابستان ها هرروز بعد از ظهرحدود   800  نفر چای میخورند نماد این هتل زیبا وقدیمی نماد شهر ویکتوریا است.

قلعه کریچ داروچCraigdarroch  Castle  

این قلعه با 4 طبقه و39 اطاق در زمینی به مساحت 1900 متر مربع توسط یک مرد ثروتمند درسال 1890 ساخته شده است واکنون به عنوان موزه استفاده می شود.

موزه سلطنتی بریتیش کلمبیا و موزه ی پلیس  ویکتوریا وخانه امیلی کار نقاش معروف کانادائی میتوان دید .

خانه هلمکن اولین پزشک ویکتوریا که درسال 1852 در این شهر بود تبدیل به موزه شده ووسائل پزشکی دکتر هلمکن از دیدنی های جالب آن است

محله چینی ها دیدنی است .

پارک ها : از ویژگی های بارز این شهر وجود باغ های بسیار ازجمله باغ های مشهور بوچارت و باغ آندرسی وباغ آبخاری است.

پارک بیکن هیل  به وسعت 75 هکتار داخل شهر ویکتوریا است . با باغ ها ومناظر طبیعی ، زمین های بازی گل های بومی وزیبا محل مناسبی برای تفریح جهان گردان است

باغ  های زیر دریا در حقیقت یک کشتی است که با پائین رفتن از پله های آن ، از داخل یک فضای اکوواریوم مانند میتوان موجودات وگیاهان کف دریا را در محیط زیست طبیعی خود مشاهده کرد.

باغ های بوچارت که به نام صاحب اصلی آن نامگذاری شده است تعدادی باغ بهم پیوسته با گل های بسیار زیبا وپرندگان ومجسمه های برونزی هستند وهر سال یک میلیون نفر بازدید کننده دارد .

باغ وحش  حشرات ویکتوریا  برخی گونه های کمیاب حشرات نگهداری می شوند .

 

خاطره 11

در تاریخ اول شهریور 1392 روز تولد بوعلی سینا وروز پزشک برای سفر سه روزه وبرای استراحت با هواپیما به رامسر سفر کردم اولین سفر من در مهرماه  1344 بود که در چهاردهمین کنگره رامسر که اولین شرکت اینجانب بعد از فارغ التحصیلی دانشکده پزشکی بود ومقاله تحقیقی در مورد اعتیاد این بلای خانمان سوز در کنگره سخنرانی داشتم ودر آخرین کنگره پزشکی رامسر ( مهر ماه 1356 ) در مورد پنجمین مورد نادر دیابت گذران نوزادی سخنرانی داشتم  وسفر های دیگری که برای گردش  به رامسر داشتم به فکر نوشتن خاطره رامسر بپردازم.

رامسر

در مورد نام رامسر واسم قبلی آن حکایت هائی ذکر شده است  مشهور است که قبلا نام رامسر   "    سخت سر   "   بوده است  سخت سر در گذشته نه چندان دور از چندین قریه تشکیل شده بود که هرکدام نام جداگانه ای را داشتند ومجموعه آن ها را  " بلوک سخت سر " می نامیدند که بعد ها به دهستان سخت سر شهرت یافت .

حکایتی نقل می شود که خواندن آن خالی از لطف نیست :درسال 1315 شمسی که رضا شاه  پهلوی املاک واراضی بخش اعظم شمال ایران را به بهای ناچیزی می خرید ودر دفاتر اسناد رسمی به نام خود ثبت میکرد وصاحبان دفاتر ملزم به تنظیم سند انتقال بودند ، وقتی که نوبت به  "  اشرف السادات حسینی  "  رسید در ذیل سند که در دفتر اسناد رسمی شماره یک تنکابن به سردفتری مرحوم ابوالفضل علامه تنظیم شده بود ، بدون ترس وواهمه وبا شجاعتی بی مانند چنین نوشت :

 در کف شیر نر خونخواره ای      غیر تسلیم ورضا کو چاره ای

                                                               مولوی

                                امضاء  اشرف السادات حسینی

اشرف السادات از خورده مالکانی بود که در قزوین سکونت داشت وهر سال برای دیدار بستگان ورسیدگی به املاک خود به سخت سر می آمد ، وی از سادات حسینی پلاسیدی آخوند محله است که در سخت سر به دنیا آمد وسرانجام در آنجا دیده از جهان فرو بست .

چرا سخت سر نامیده شد ؟

مردم این ناحیه نه تنها در برابر جباران وحاکمان ستم پیشه سر اطاعت فرود نمی آوردند  ، بلکه از خود سرسختی ومقاومت نشان می دادند واز این رو سرزمینشان را سخت سر نام نهادند ، گویند   :  در چهارم خرداد 1314 بعد از آنکه  هیئت وزیران  سخت سر را رامسر نامیدند رضا شاه پهلوی گفت  ، مردم سخت سر از خود سرسختی نشان میدادند من آنجا را رام کرده ورامسر نام نهادم .

تنها مورخی که 6 قرن پیش سخن از سخت سر برده است سید ظهیر الدین میباشد ودر دوکتاب خود تحت عنوان " طبرستان ورویان ومازندران "  که در سال 881 ه-ق به پایان رساند وتاریخ " گیلان ودیلمستان " بار ها از سخت سر نام برده است .

رامسر از دید گاه شخصیت های خارجی

"  گوستاو آدولف  " ولیعهد وقت کشور سوئد که در سال 1313 شمسی به دعوت دولت ایران به کشور ایران آمده بود ضمن بازدید از رامسر چنان شیفته و دلباخته زیبائی های طبیعی این شهر شد که می گفت :

" من در گردش های خود نقاطی به این جذابی وطبیعی به این زیبائی ندیده ام " .

ولیعهد وقت بلژیک نیز درایامی که مهمان رسمی دولت ایران بود جمله زیبائی در باره رامسر گفت ، وی که برای بازدید 24 ساعته از رامسر به این شهر وارد شد ه بود زیبائی طبیعی رامسر ومناظر دلپذیر آنچنان اورا مجذوب کرده بود که نتوانست از آن دل بکند  ، لاجرم مصمم به تمدید مدت اقامتش گردید اما کسب اجازه ازپدر ضرورت داشت از این رو طی تماسی که از رامسر با پدرش در بلژیک گرفت ، خطاب به او این جملات را بر زبان راند   "  پدر  إ  من مروارید جهان را یافته ام  اجازه دهید مدت اقامتم را در رامسر تمدید کنم "  وبا کسب اجازه از پدر بود که توانست مدت اقامتش را در رامسر تمدید کند .

اهمیت وزیبائی رامسر

دگرگونی شگرفی که از سال 1312 شمسی به بعد در رامسر پدیدار شد مایه اعجاب همگان اعم از بازدید کنندگان داخلی وخارجی گردید ، این شهر مایه افتخار ایران وایرانی از دیدگاه مسافران وجهان گردان خارجی است .

مناظر بدیع ، درختان مرکبات ، هتل قدیمی رامسر که در زمان رضاشاه پهلوی در سال 1310 آغاز ودر سال 1312 پایان یافت وبیش از 80 سال قدمت دارد که بسیار باشکوه است با مجسمه ای زیبا ونمای خارجی وظرائف داخلی است ،

 صحن باغ وگلکاری های آن ، وخیابان بسیار زیبا که یکطرف برای رفت ویک طرف راه باز گشت اسفالته ویک خیابان سنگفرش در وسط که با درختان بسیار زیبا تزئین شده به طول 2 کیلومتر برای پیاده روی  هتل را به مهمانخانه که قبلا نام کازینورا داشته است  متصل می کند از مناظر به یادماندنی است  که قبلا بلوار کازینو وامروز به بلوار معلم تغییر نام یافته است

 . مهندس ونقشه پرداز هتل قدیم یک نفر مهندس ارمنی است تحصیل کرده آلمان به نام غریبیان بود که با همکاری مهندسان آلمانی آن را ساخت در این بنا آهن ومیله گرد بکار نبرده اند واز آجر وسیمان وبتون است در ورودی شمالی  هتل قدیم  کاملا محاذی در ورودی کازینو است که حتی یک سانتیمتر انحراف در آن وجود ندارد ودر کنار هتل قدیم هتل دیگری به نام هتل بزرگ رامسر در سال 1331 شمسی به مهندسی شخصی به نام   "  سام " از اهالی کرمان  بود بنا گردید . سپس گفته شده رامسر از زیباترین پلاژ های ایران بلکه خاور میانه و آسیا است . مناظر زیبا ، هتل عالی ، ویلاهای زیبا ، کازینو ، جنگل های سر سبز است  . بالاخره یکی از زیباترین نقاط شمال ایران  به شمار می آید وهتل قدیمی وهتل بزرگ رامسر همچون نگینی بر انگشتری سبز وآبی جنگل ودریا در دامنه رشته کوههای البرزودر مرکز شهر رامسر میباشد.

در سفری که به کانادا  داشتم هتلی در وانکور با قدمت 125 سال مشاهده کردم به نام فرمونت هتل که سبک قدیمی اما مثل روز های اول نگهداری شده وبعد از 125 سال از زیباترین ودیدنی ترین هتل ها ی وانکور به شمار میرود

 هتل ونکوور با 111 متر ارتفاع در 17 طبقه ساخته شده وطراحی زیبا وبا وجود سادگی آن را تبدیل به یکی از چشم انداز های شهر کرده است ودر سال 1888 بنا شده با 125 سال سابقه به نام هتل فرمونت Fairmont Hotel  گفته می شود

با کمال تاسف امروز که هنل قدیم رامسر با بیش از 80 سال قدمت نگاه میکنیم اصلا توجه نشده وبسیاری ازقسمت ها در حال از بین رفتن است که اگر توجه شود وهمچنین به هتل بزرگ رامسر که به ان هم توجه نشده رسیدگی بشود میتواند از قطب های گردشگری قرار گیرد .

 

 

کنگره های پزشکی رامسر

از سال 1331 شمسی مهر ماه هر سال کنگره  پزشکی بین المللی  با شرکت پزشکان ومتخصصان داخلی وخارجی در هتل بزرگ رامسر به مدت یک هفته تشکیل می شد وهر سال موضوع خاصی مطرح ومورد بحث قرار می گرفت ، اینجانب در چهاردهمین کنگره درسال 1344 شرکت وسخنرانی داشتم  وآخرین کنگره در مهر ماه 1356 برگزار گردید که اینجانب هم شرکت داشتم وجزء سخنرانان بودم.

بیمارستان رامسر

در سال 1311 برای نخستین بار تاسیس گردید . درتاریخ 29 آبان 1315 مورد بازدید رضا شاه پهلوی قرار گرفت

 

در 24 مرداد 1332 محمد رضا شاه پهلوی  به همراه همسرش ثریا ابتدا به کلاردشت وسپس به فرودگاه رامسر رفته وصبح زود با هواپیمای اختصاصی به خلبانی سرگرد خاتم به بغداد پرواز واز انجا به رم رفت ودر 28 مرداد به ایران باز گشت. ودکتر محمد مصدق بازداشت وسرلشکر زاهدی به نخست وزیری از طرف شاه منصوب شد .

مکان های دیدنی رامسر

جواهرده ،  آبشار جواهر ده ، تله کابین  رامسر  ،  آب گرم های رامسر

 قصر رضا شاه پهلوی و محمد رضا پهلوی که در سال 1316 ساخته شده و4 سال رضا شاه و37 سال  محمد رضاشاه استفاده کرده واکنون به کاخ موزه معروف میباشد وهر روز مورد بازدید جهانگردان قرار میگیرد ، در داخل کاخ مجسمه مادر ، تابلو شام آخر ، تابلو زیبا مربو ط به ایتالیا ، میز نهار خوری وظروف بی نظیر ، مجسمه 3 نفر که از سنگ یک پارچه مرمر ساخته شده وبی نظیر است وسایر وسائل نفیس  جلب توجه میکند ، داخل محوطه باغ درخت کاج مطبق که از سال 1310 کاشته شده وبسیار قشنگ است ، درخت اواکادو که بسیار قدیمی جلب نظر میکند. درخت جالب دیگری که در این باغ قصر جلب توجه می کند درخت   "  ابتدائی ترین گیاه کره خاکی  "    میباشد  در این قصر چندین کنفرانس محیط زیست و کنوانسیون تالاب ها باحضور دانشمندان داخلی وخارجی در حضور محمد رضا شاه برگزار گردیده است .

در کنار این کاخ وبا فاصله حدود 300 متر قصر کوچک دیگری برای همسر رضا شاه پهلوی ومادر محمد رضاساخته شده است که فعلا درب آن بسته ومورد بازدید عموم قرار نمیگیرد.

 

اولین توربین آبی در خاور میانه به دستور رضا شاه پهلوی در منطقه جنت آباد رودبار در 80 سال قبل تاسیس گردیده است .

کنوانسیون علمی بین المللی محیط زیست رامسر

یکی از مهم ترین کنوانسیون های علمی بین المللی حاضر ، کنوانسیون رامسر میباشد که ایران در سال 1349 بانی آن بوده است . هم اکنون 106 کشور عضو آن میباشد و896 تالاب wetlands   را با مساحتی بالغ بر 67  میلیون هکتار در فهرست تالاب های مهم بین المللی تحت عنوان    Ramsar site

ثبت کرده است این کنوانسیون ها به نام کنوانسیون رامسر معروف است

 

 

خاطره 12

درتاریخ 16آذر ماه 1392 جهت مسافرت وسیاحت مجمع الجزائر مالدیوبا آژانس آسمان هفتم وبا هواپیمای عمان ایر از فرود گاه امام خمینی

به فرودگاه مسقط پایتخت عمان  و پس سه ساعت توقف در فرودگاه مسقط از عمان به فرودگاه ماله پایتخت مجمع الجزائر مالدیو وارد شدیم وبعد از یک ساعت توقف در ماله با هواپیمای دیگری که تاکسی هوائی هم میگویند  وحدود نیم ساعت  به مجمع الجزائرمالدیو Sun island رسیدیم.از آن به بعد تمام وسائل وچمدان ها  وخودمان با قایق به هتلی که روی آب ساخته شده رفتیم وهتل شماره 379 سکنی گزیدیم نام این هتل های روی آب Water Bungalows   نامیده می شود ، منطقه خیلی زیبا وهتل ما هم فوق العاده دیدنی بود . در کنار هتل جاده هائی چوبی وبر روی آب ساخته شده که برای پیاده روی ودوچرخه سواری زیبا بود هوا هم بسیار دلچسب و پر طرفدار میباشد اتفاق جالب توجه  در موقع ورود به اطاق هتل این بود که روکش تختخواب سفید وروی آن با برگ گل قرمز به طرز بسیار زیبا تزئین شده بود ودر وسط شکل قلب هم با گل قرمز ترسیم شده بود ، از کارهای جالب در این جزیره در موقع صرف صبحانه وشام میباشد هرمیزی روز اول انتخاب کردیم تا آخرین روزهمان میز متعلق به ما است وهیچکس روی این میز برای صرف صبحانه وشام نمی نشیند و گارسن آن هم تا آخرین روز یک نفر است

درموقع صرف صبحانه وشام غالبا میوه های مناطق حاره پذیرائی می کنند که از آن جمله :

Fashion Fruit , Graps   , Apple   , Rockmelon  , Orange  , Honey Melon  , Mango  , Bannana  , Kivi  , Guoa  ,Watermelon   , Pine Apple  , Papaya, Coconut,  Bread Fruit  می باشد که همگی خوشمزه است.

یکی از قصبه های نزدیک سان آیلند ناحیه ایست که به نام مامیجیلی Maamigili  که به صورت ده عقب مانده مشاهده می شود که در تاریخ بیستم آذر 1392 با وحدود نیم ساعت با قایق فاصله داشت خیابان ها خاکی و مغازه ها خیلی معمولی درمانگاه ، محل پلیس ، مدرسه خیلی با سطح پائین فقط مسجد دهکده نسبتا قشنگ تر به نظر میر سید  ، یکی از اهالی همین دهکده عقب افتاده بامردم بسیار فقیر آقای قاسم است که در جزائر مالیو پنج منطقه پیشرفته تهیه کرده  همراه هواپیمای اختصاصی به نام های :

1-سان آیلند  Sun Island       

2- هالی دی آیلند Haliday Island 

3- پارادیز آیلند Paradize Island                                

4- رویال آیلند Royal Island   

5- فان آیلند  Fan Island     

که هر کدام به نوع خود زیبا ودیدنی است ، قاسم در دهکده خودش که زادگاه اواست قرار است با هزینه شخصی فروگاه بین المللی ایجاد کند که درحال ساخت است ومسافرین وگردشگران مستقیما به مامیجیلی وارد شوند وسپس با قایق به جزائر بروند ، از نکات قابل توجه اینکه در این دهکده بسیار عقب افتاده شبکه قوی اینترنت ایجاد شده است .

ای کاش پولی که از گردشگران هرروز وارد این جزائر میشود درآمد یک هفته اش صرف دهکده مامیجیلی که خیلی عقب افتاده ومردم فقیری دارد می شد ودهکده ومردم مسلمان آن وضع بهتری می یافتند :

در اینجا باید به تذکر حضرت علی (ع)  در نهج البلاغه توجه کنیم  که هر جا کاخی با عظمت بنا شده در کنار آن حقی پایمال شده است

 

مالدیوکشوری است جزیره ای در اقیانوس هندکه پایتخت آن  ماله است ، مجمع الجزائر مالدیو را 1200 جزیره بر روی اقیانوس هند تشکیل می دهند که به شکل یک پرنده در حال پرواز دیده می شوند ولی تنها 202 جزیره از آنها مسکونی هستند که ارتفاع سطح هیچکدام از 5/3 متر تجاوز نمی کند .

اقلیم ان گرم ومرطوب است وفاقد منابع زیرزمینی است وماهیگیری وتوریسم عمده ترین فعالیت اقتصادی آن است .

دمای هوا در کل سال 29-31 ذرجه سانتی گراد می باشد و فقط فصل بارندگی دارد .

در کل میتوان گفت که مالدیو سرزمین جزیره ها است ، جزیره های کوچک که با فاصله های کمی از هم این کشور را می سازند .برخی از جزائر مالدیو ویژه گردشگری است . در 88 جزیره این کشور هتل هائی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشور های همسایه هستند ، شاید بتوان این کشور را آرام ترین جای کره زمین نامید  . با وجود شور وهیجانی که در ساحل بعضی از این جزیره ها بر پا است ، باز هم آرامش آبی اقیانوس بر تمام این ها چیره می شود  ، بین جزائر را معمولا با قایق های تند رو و پر سرعت می پیمایند که خود نیز یکی از جاذبه های مالدیو می باشد ، در این مسیر میتوان شنای ماهی های پرنده ودلفین ها را از نزدیک دید  .

از نکات جالب توجه این کشور تفکیک جزائر به سه بخش اقامتی ، اداری و گردشگری است تا صنعت گردشگری وسیستم کاری در این کشور با روال زندگی دینی وخانوادگی ساکنان آن تداخلی نداشته باشد وشاید بهمین جهت نیز مردم مالدیو از جمله آرام ترین مردمان کره زمین محسوب می شوند.

هنر

معابد سنگی ، حصیر بافی ،مجسمه های چوبی بی  نظیر، خطاطی وساخت قایق از چوب نارگیل

دیدنی ها

پارک سلطان ، موزه ملی ، مسجد جامع ، قصر رنگارنگ مولیاژ ، بازار محلی در پایتخت

اقتصاد مالدیو

کشاورزی ، ماهیگیری  ، بیشتر از همه گردشگری و برخی از جزائر مالدیو تنها برای گردشگری اختصاص یافته است . در این جزائر هتل هائی برای اقامت گردشگران ساخته شده که معمولا هر هتل بر روی جزیره ای قرار گرفته وبه نوبه خود یک شهر کوچک محسوب می شود بطوری که تمام امکانات رفاهی در ان یافت می شود .   Water Bungalows       نامیده می شود که خیلی جالب است

در مالدیو : نارگیل ، ذرت ، ارزن ، سیب زمینی شیرین ومیوه جات به عمل می آید . در این کشور صنعت کشتی سازی رونق دارد

از مالدیو ماهی ، گوشت ، صنایع دستی ونارگیل صادر می شود .

آب وهوای مالدیو

گرمسیری است ودر طول سال یا گرم وخشک است ویا گرم ومرطوب  بهار ، تابستان وحتی اوائل پائیز ، گرم وخشک است ، اما زمستان ها با وجود گرما ، رطوبت هوا بالا است ، باران های زیادی می بارد وباد وطوفان هم در جریان است . از انجا که نا آرامی دریا ، حرکت قایق هاوکشتی ها بین جزائر را محدود می کند ، توریست ها خیلی علاقه ای به سفر در این فصل ندارند . اما بهترین زمان برای مسافرت به جزائر مالدیو ، هوای آفتابی تابستان ویا شور وهیجان  قبل از کریسمس در پائیز است که آنجا را به محیطی مناسب برای استراحت وآرامش اعصاب وروان مبدل ساخته است .

راه رسین به مالدیو

ورود وخروج به جزائر مالدیو از طریق زمینی عملا غیر ممکن است زیرا این کشور مرز زمینی با هیچ کشوری ندارد وتنها از طریق دریا وهوا میتوان به خاک مالدیو پا نهاد ، هواپیما معمول ترین راه رسیدن به مالدیو است . مسافران در فرودگاه بین المللی ماله که در جزیره ی هل هوله ونزدیکی ماله پایتخت مالدیو قرار گرفته است پیاده وسپس با قایق یا هواپیما که تاکسی هوائی گفته می شود به جزائر میروند .جزائر به دو قسمت شمالی وجنوبی تقسیم می شود که قسمت شمالی آن پر طرفدار تر است .

قابل توجه :

در این مجمع الجزائر چیزی برای خرید وجود ندارد واز مال های کذائی کشور های دیگر که اکثر وقت خانم ها در آنجا می گذرد  خبری نیست خوش به حال آقایان  ، اما برای خانم ها خبر خوشی نیست ، در این مجمع الجزائر فقط برای استراحت ، شنا ، دوچرخه سواری ،  قایق سواری و جت اسکی مناسب است .

خاطره 13

درتاریخ چهارم اسفند 1392 جناب اقای مهندس فاضل دریانورد رئیس شورای شهرستان دیلم و اعضاء شورای شهرستان و وجناب آقای مهندس محمود طاهری نیا شهردار محترم از اینجانب جهت قدردانی از زحمات وبنیان گزاری اولین بنای درمانگاه در شهرستان بندر دیلم که حدود نیم قرن قبل انجام شده بود دعوت نموده بودند از فرودگاه مهراباد با ایرباس به فرودگاه بوشهر به اتفاق همسرم وارد و جناب سردار غزنوی که معاون سپاه بوشهر میباشند

 واصلا دیلمی هستند و مدت 10 سال رئیس سپاه شهرستان بندر دیلم بودند ووصف مرا از اهالی بندر دیلم شنیده بودند از ما استقبال نمودند در بوشهر با برنامه ای که از طرف معاون سپاه ترتیب داده شده بود از نیروگاه اتمی بوشهرکه اولین نیروگاه اتمی ایران است بازدید نمودیم در نیروگاه خانم رحیم زاده فیلم کوتاهی نمایش دادند وسپس به بازدید پرداختیم .

 از بوشهر شناسی واز باغ پرندگان هم دیدن کردیم  ، ظهر هم از رستوران سنتی قوام که از زمان ناصرالدین شاه بنا گردیده به نام سفره خانه قوام بازدید ونهار در آنجا صرف گردید.

استان بوشهر با مساحتی حدود 27653 کیلومتر ، در جنوب ایران قرار گرفته واز شمال به استان خوزستان وقسمتی از کهکیلویه وبویراحمد ، از جنوب به خلیج فارس وقسمتی از استان هرمزگان  ، از شرق به استان فارس واز غرب به خلیج فارس محدود است . استان بوشهر بیش از600 کیلومتر مرز دریائی دارد واز اهمیت  سوق الجیشی واقتصادی قابل توجهی برخوردار است .

شهرستان های استان بوشهر ، تنگستان ، دشتستان ، دشتی ، دیر ، دیلم ، کنگان ، عسلویه ، وگناوه است .آب وهوای بوشهر در نواحی ساحلی گرم ومرطوب ودر قسمت های داخلی ، گرم وخشک صحرائی است .

استان بوشهر آثار تاریخی وباستانی جالب توجهی دارد ، که مشهورترین آن ها "   گوردختر  "   از آثار دوره هخامنشیان است .

از جزائر وابسته به استان بوشهر ، دو جزیره   "    خارک    ، وخارکو  " دارای تاسیسات عظیم نفتی اند  ، بقیه جزائر خالی از سکنه اند .ازمجسمه های شهر میتوان مجسمه علی دلواری را نام برد.

عصر همان روز با اتومبیل به  شهرستان بندر دیلم که حدود 2 ساعت طول کشید  وارد شدیم .

بندر دیلم  : تاسیس بندر دیلم به دوره هخامنشیان میرسد ودر طول تاریخ به نام های مختلفی از جمله تیلمون ، دیلمان ، دیلمون نام سابق کشور بحرین وسرانجام بندر دیلم خوانده شد ، میتوان ادعا کرد که بندردیلم حد اقل از 1900 سال پیش وجود داشته است ، این بندر درشمال استان بوشهر واقع است ، از شمال به استان خوزستان ،از جنوب به شهرستان گناوه ، از مشرق به استان کهکیلویه وبیراحمد ، واز غرب به خلیج فارس محدود می گردد .در 200 کیلومتری بندر بوشهر قرارگرفته است.با بهبهان 72 کیلومتر فاصله دارد فرودگاه امام حسن  در 25 کیلومتری بندر دیلم به تهران وشیراز  پرواز دارد حدود 30000 نفر جمعیت دارد.

شب جناب مهندس فاضل دریانورد رئیس شورای شهر وهمه اعضاء شورای شهر وجناب آقای مهندس محمود طاهری نیا شهردار وخیرین مدرسه ساز  برای خوش آمد گوئی به مهمانسرای  شهرداری تشریف آوردند .

ساعت 10 صبح برای افتتاح کوچه ای که اولین بنای درمانگاه بندردیلم در آن واقع شده وبه پاس خدمات صادقانه حدود نیم قرن قبل پروفسور سلطان زاده به نام پروفسور سلطان زاده افتتاح گردید ،

در آغاز دانش آموزان دبستانی که در کوچه درمانگاه قراردارد ، سرود بسیار جذاب ودوست داشتنی اجرا نمودند سپس یکی از دانش آموزان خیرمقدم گفت ودانش آموز دیگری با لحن وصوت زیبا قرآن تلاوت نمود ، سپس جناب آقای مهندس فاضل دریانورد رئیس شورای شهر سخنرانی نمودند وبعد از آن اینجانب ضمن تشکر از مردم خوب بندر دیلم سخن رانی نمودم  .

بعد از پایان مراسم نام گذاری کوچه پروفسور سلطان زاده  واقع در خیابان شریعتی  ،  برای بازدید  از بیمارستان بقیه الله عازم بیمارستان شدیم سپس نهار در منزل یکی از اعضاء شورای شهر صرف گردید عصر نیز در همایش خیرین مدرسه ساز که افراد کثیری با شوق وعلاقه زیاد شرکت کرده بودند سخنرانی به مدت بیست دقیقه درمورد خاطرات نیم قرن قبل در بندردیلم واهمیت کاری که خیرین مدرسه ساز انجام میدهند وهمچنین اهمیت کار معلمین صحبت نمودم که مورد توجه قرار گرفت .

روز سوم برنامه قایق سواری ترتیب داده شده بود انجام  وعروس دریائی هم از دریا گرفتند ونشان دادند .

 در ساعت 11 صبح به دیدار حضرت حجت الاسلام سید ابوالحسن حسینی بوشهری امام جمعه شهرستان بندر دیلم رفتیم ایشان برادر حضرت آیت الله سید محمد هاشم حسینی بوشهری عضوشورای مجلس خبرگان رهبری وامام جمعه قم می باشند ، دراین ملاقات برادرزاده امام جمعه نیز حضور پیداکردند.

ضمنا مراسمی در شهرداری،  اطاق شورای شهر وهمچنین در اطاق شهردار تشکیل ولوح تقدیر وشهروندی افتخاری بندردیلم  همراه هدایائی نفیس مفتخر گردیدم.

عصر هم برای بازدید بندر گناوه در سر راه بوشهر مراجعه وسپس عازم بوشهر برای رفتن به فرودگاه شدیم در فرود گاه مجددا سردار غزنوی معاون سپاه بوشهر مارا شرمنده وبدرقه نمودند.

این سه روز مسافرت هم از خاطرات به یاد ماندنی در طول عمرم خواهد ماند.

گزارش سایت www.asredeylam.com در مورد پروفسور محمد حسین سلطان زاده

با حضور پروفسور سلطان زاده بنیان گذار اولین بهداری دیلم:

نامگذاری کوچه بهداری قدیم دیلم به نام پروفسور سلطان زاده

با حضور پروفسور محمد حسین سلطان زاده بنیان گذاری و رئیس اولین بهداری شهرستان دیلم، کوچه بهداری قدیم دیلم به نام ایشان نامگذاری شد.

به گزارش عصر دیلم ، پروفسور محمد حسین سلطان زاده 45 سال پیش در حالی که اولین روز های خدمت خود در کسوت یک پزشک را می گذراند به شهرستان دیلم آمد و با کمک اهالی محلی اولین بهداری را در این شهرستان محروم تاسیس نمود.

شهر کوچک دیلم در آن زمان همانند سایر نقاط کشور  از دو بیماری واگیردار سرخک و وبا بشدت رنج می برد. واکسیناسیون مردم  دیلم و شهر های اطراف در مقابل این بیماری ها تنها یکی از خدمات بیاد ماندنی پروفسور سلطان زاده در شهرستان دیلم می باشد.پروفسور سلطان زاده که اکنون یکی از اساتید شناخته شده طب اطفال در کشور می باشد، امروز در آستانه 75 سالگی در حالی که 45 سال از دوران حضورش در دیلم می گذرد با دعوت مسئولین شهرستان دیلم مهمان این شهر بود.

فاضل دریانورد رئیس شورای شهر دیلم در آئین نامگذاری خیابان پروفسور سلطان زاده ضمن عرض خیر مقدم گفت: یاد پروفسور سلطان زاده همواره در خاطر مردم شهرستان دیلم خواهد ماند و خدمات ایشان هیچگاه از ذهن مردم این شهرستان پاک نخواهد شد.

وی افزود: مردم شهرستان دیلم پروفسور سلطان زاده را شهروند افتخاری شهر خود می دانند و نام گذاری یک خیابان به نام شما کار کوچکی است که از طرف شهرداری و شورای شهر انجام شد.

 

در ادامه، پروفسور سلطان زاده طی سخنانی ضمن تشکر از استقبال صورت گرفته و نامگذاری خیابان به نام ایشان گفت: از همان زمان که با مشورت آیت الله یزدی تصمیم به تحصیل در رشته پزشکی گرفتم هدفی جز خدمت به مردم و رضایت الهی نداشتم و تا امروز هم هر کاری کرده ام با همین هدف بوده است.

وی افزود: استقبال امروز مردم در دیلم برای من تفسیر این آیه از قرآن بود که می گوید:"إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا".این فوق تخصص اطفال که  سابقه مبارزات انقلابی و پخش اعلامیه های امام خمینی را هم داشته است، دوران خدمت خود در دیلم را از خاطرات خوب زندگیش دانست و افزود: با وجود آنکه بسیاری از هم دوره های بنده در آمریکا و کشور های غربی ماندند و شرایط راحت آنجا را به سختی کشیدن در راه ساختن وطن ترجیح دادند بنده ترجیح می دهم در این کشور بمانم و عمرم را صرف خدمت به مردم ایران اسلامی کنم. فرزندانم هم به توصیه بنده پس از پایان تحصیلات در آمریکا به ایران آمدند و اکنون مشغول خدمت به هموطنان خود هستند.

پروفسور سلطان زاده که از شاگردان دکتر قریب بنیانگذار طب اطفال ایران می باشد، تاکید کرد: از مسئولین شبکه بهداشت شهرستان دیلم می خواهم تا زمینه ساخت یک کلنیک تخصصی مجهز در زمین بهداری سابق را فراهم کنند.  در این راه هر کمکی از دست من بر می آید با کمال میل انجام خواهم داد.

 پایان خبر

خاطره 14

درتاریخ 28 اسفند 1392جهت تعطیلات عید نوروز 1393 با تور سیاحتی مارکوپولو- تعطیلات با هواپیمای قطر واز طریق فرودگاه امام خمینی عازم سنگاپور شدیم دومین مرتبه است که از سنگاپور دیدن میکنم ،مرتبه اول درسال 1364 بود . این مرتبه  با تور مارکوپلو – تعطیلات که  مدیر تور هم جناب آقای پژمان  زینعلی بود ابتدا به فرودگاه قطر وبا هواپیمای دیگر به سنگاپور وارد وتوسط راهنمای محلی آقای MB به هتل 5 ستاره  Shangri-la ساکن شدیم .

بعداز ظهر روز اول 29 اسفند 1392 به همراه راهنما از خیابان اصلی شهربه نام :

Orchand Rd بازدید نمودیم .راهنمای محلی گفت  سنگاپور گران ترین شهر دنیا است واینجا ویتامین Vitamine M   ( Monny )   لازم است .

شب را به رسم و

سابقه 3000  ساله نوروز باستانی   ،  گروه ایرانیان در جشن سال تحویل سال 1393 درمحلی از هتل که توسط تور مارکوپولو ترتیب داده شده بود شرکت نمودیم ودعای سال تحویل توسط اینجانب به شرح زیر خوانده شد

یا مقلب القلوب والابصار، یا مدبراللیل والنهار ، یا محول الحول والاحوال ، حول حالنا الی احسن الحال

ای دگرگون کننده دل ها ودیده ها   ، ای گرداننده روز ها وشب ها  ،

ای گرداننده سال ها وسرنوشت ها  ، بگردان حال مارا به نیکوترین حال، بعد ازآن گروه ایرانیان بهم تبریک گفته و آرزوی سلامتی وشادکامی برای تمام ایرانیان خواستار شدند وبا قطاب یزد پذیرائی گردیدند.

روز دوم جمعه اول فروردین از پارک گل اورکیده  National Orchid Garden    که 75 هکتار است و 3 هکتار آن باغ اور کیده است دیدن کردیم در آنجا گل مخصوصی به نام Spida lili   نشان دادند ، هزار نوع گل اورکیده  دارد.

سنگاپور از 56 جزیره تشکیل شده که اصلی ترین آن سنگاپور است یکی از میدان ها به عنوان یاددبود شهدا یا  میدان یادبود Moment Sq تشکیل داده اند ، در جای دیگر نمادی ساخته شده که 4 پایه دارد که نشانگر اقوام ونژاد های مختلف جهان است که به سنگاپور آمده اند ودایره ای بر روی چهار پایه قرار گرفته که نماینده اتحاد ویگا نگی نژاد های مختلف است .15 درصد مسلمان  هستند . در محلی دیگر نمادی از انواع ظروف پلاستیکی که دور ریخته میشود ونهایتا باعث سوراخ شده لایه اوزون میشود ایجاد کرده اند که همگی درس عبرت بگیرند .

از بازدید دیگر Singapore Flyer بازدید کردیم که بسیار جالب وازآن میتوان تمام شهر را دید.

بازدید جالب دیگر بازدید از مجسمه مرلایون  Merlion  که سر مثل شیر وبدن شکل ماهی داشت .

صبح روز شنبه دوم فروردین از باغ پرندگان  Jurong Bird Park  بازدید نمودیم که یکی از بزرگ ترین کلکسیون  های پرندگان در دنیا است 8000 پرنده ودر 600 نمونه پرندگان میباشد درب ورودی با گلهای زیبا دوطرف جاده تزئین شده است یک محوطه جهت نمایش در قسمت ورودی وجود دارد در سمت دیگر ایستگاه قطار برقی برای رفتن به قسمت های مختلف باغ آماده است .عصر هم  بوسیله اتوبوس و با تله کابین وبا گروه به  جزیره سنتوزا Sentosa   رفتیم ابتدا از آکواواریوم دیدن نمودیم  ، سپس  از برنامه دلفین ها وبعد از نهار ،  از نماد  مرلیون  Merlion  که نقل میکنند شاهزاده سوماترائی از این جزیره بازدید می کند با جانوری روبرو میشود بعد از آن نام سنگاپور یا شهر شیر نام گذاری میکند ، شیر هم دوقسمت دارد سر شبیه شیر و نیمه دیگر بدن شبیه ماهی است . بعد از آن از رقص فواره ها که بسیار زیبا برنامه ریزی شده تماشا کردیم.

 

سنگاپور جهانی در یک شهر

سنگاپور سرزمین گلهای رنگارنگ وخوش نقش است به همین دلیل به کشور  " گل اورکیده  "  شهرت یافته است ، پایتخت این کشور سنگاپور است با خیابان های تمیز وزیبا ، پارک های متنوع ، دیدنی  و سرسبز ، گل ها وگیاهان زیبای استوائی ، ساختمان ها وفروشگاه های مدرن که عنوان تمیز ترین شهر دنیا را از آن خود کرده است .

وجود آسمان خراش های زیبا ، پارک های پر از گل وگیاه استوائی ، هتل های مدرن وجاذبه های توریستی فراوان که هر یک از بهترین های دنیا هستند ، سالانه میلیون ها گردشگر را به این جزیره کوچک وبی نظیر آسیائی جلب می کند ، نیویورک آسیا ، جهانی در یک کشور ورنگین کمان فرهنگ ها همگی القابی است که به این شهر وکشور بی نظیر اطلاق می گردد .

زبان رایج انگلیسی وچینی و مالایائی و تامیل میباشد ،  

سنگاپور از طریق دو پل بزرگ با مالزی در ارتباط است .این جزیره کوچک استوائی امروزه یکی از فعال ترین بنادر دنیا محسوب شد ، فرودگاه آن نیز از بهترین فرودگاه های دنیا است ، علیرغم اینکه سنگاپور نفت ندارد دومین پالایشگاه بزرگ جهان محسوب می شود از قرن 14 میلادی سنگاپور با نام "تماسک" به معنای شهر ساحلی شهرت داشت بر اساس افسانه های قدیمی وقتی شاهزاده سوماترائی از این جزیره بازدید میکرد با جانور خارق العاده ای که به نظر وی شیر می آمد روبروشد . از آن پس نام جزیره به نام سنگاپور که به معنای " شهرشیر " می باشد تغییر نام یافت.

دولت انگلیس به منظور تقویت سلطه خود در هند وتوسعه تجارت خود با چین بر آن شد که سنگاپور را جزء مستعمرات خود در آورد . استانفورد رافل در سال 1819 وارد سنگاپور شد واز طریق حاکم جوهور این جزیره را به کمپانی هند شرقی بریتانیا واگذار نمود در آن زمان سنگاپور جزیره ای بود با جنگل های انبوه ومرداب های فراوان که عده قلیلی ماهیگیر وکولی های دریانوذد محدود می شد.پس از 5 سال یعنی در سال 1824 سنگاپور رسما جزء مستعمرات انگلیس شد با گشایش کانال سوئز در سال 1869 سنگاپور لنگرگاه عمده ای برای کشتی های بین اروپا و اسیای شرقی گردید . یک روز صبح ساعت چهارونیم بامداد روز 8 دسامبر سال 1941 سنگاپور خفته در خواب شیرین را بمباران نمودند وآن را به تصرف درآوردند وتا سال 1945سنگاپور در اشغال ژاپنی ها باقی ماند .

در سال 1945 به دنبال بمباران ونابودی شهر های هیروشیما وناکازاکی توسط آمریکا انگلیس بلافاصله قوای خودرا در سنگاپور پیاده وژاپنی هارا از این جزیره بیرون راند ومجددا انگلیس حاکمیت خودرا بر سنگاپور اعمال نمود از سال 1946تا 1959 این جزیره رسما جزء مستعمرات انگلیس گردید ، درسال 1959 به دنبال فریاد آزادی خواهانه مردم سنگاپور. انگلیس مجبود شد حکومت این جزیره را بدست مردم آن واگذار کند واز تقسیمات کشوری جزء مالایا بود ، درسال 1963دولت مالایا فدراسیون مالایا را لغو وفدراسیون مالزی را جایگزین آن نمود وهمواره سنگاپور در  تبعیت مالزی باقی ماند ولی درسال 1965 از این کشور جدا و استقلال کامل پیداکرد

·       جزیره سنتوزا"بهشتی" با موزه های بسیار دیدنی 

·       دهکده آسیائی

·       پارک پروانه ها

·       دنیای شگفت انگیز زیر آب

·       دنیای دایناسور ها

·       سرزمین آتشفشان

·       باغ های اورکیده

·       زیبا تر از همه   " رقص فواره ها "

یکی از بهترین اماکن دیدنی دنیا است

هوای سنگاپور در تمام طول سال نسبتا گرم وشرجی است

در تاریخ یکشنبه سوم شهریور پس از صرف صبحانه در هتل ، حرکت از هتل به سمت بندر سنگاپور وسوار شدن به کشتی کروز

 

سفر رویائی در دریاهای آزاد

Cruise  your  Dreams

کشتی کروز سوپر استار ویرگو : باشکوه ترین کشتی تفریحی منطقه آسیا با 268 متر طول و33 متر عرض ودر 13 طبقه و980 کابین اختصاصی فوق العاده زیبا وظرفیت 1960 سرنشین شما را در سفری خیال انگیز به اقیانوس ها همراهی می کند در بدو ورود به کشتی از عظمت وزیبائی منحصر به فردوامکانات پیشرفته این شهر شناور شگفت زده می شوید .

17 کافی شاپ ورستوران بین المللی متنوع ترین غذاهای اروپائی وآسیائی  هندی ، ژاپنی ، وغذای باب میل ایرانیان وکشور های منطقه را برای ذائقه ها وسلائق مختلف عرضه میکند .

امکانات دیگر شامل سالن های بدن سازی ، زمین های ورزش ،  زمین گلف ، فوتبال  ، تنیس ، بستکبال ، استخر شنا ، محوطه پیاده روی ، شطرنج ، پینگ پنگ ، ماساژ ویژه آقایان وخانم ها سالن آرایش ،  موسیقی زنده ، سونا ، جکوزی ، سالن سینما وتئاتر می باشد ، امکانات تفریحی برای کودکان به صورت مجزا ووسائل سرگرم کننده به منظور آسایش خیال والدین از دیگر امکانات این شهر شناور است.

 یکشنبه  روز سوم فروردین را درکشتی ودر روز دوشنبه 4 فروردین در مسیر راه درپوکت   Phuket  تایلند چند ساعتی گشتی زدیم ومجددا به کشتی باز گشتیم ،

  در نوروز 1386 نیز یک مرتبه سفر یک هفته ای به  تایلند داشتم واز پوکت  ، جزائر مانکی Manky Ilands وپاتایا وپایتخت آن بانکوک بازدید نموده بودم.

تایلند نام رسمی آن پادشاهی تایلند درشبه جزیره هندوچین واقع شده است ، پایتخت آن بانکوک ومذهب حدود 95 درصد بودائی است  ،ازجنوب با مالزی واز شمال با برمه ولائوس از شرق با لائوس واز غرب با برمه

تا سال 1939 نام کشور سیام بود که بعد به تایلند تغییر نام داد ، آب وهوا ی گرمسیری ، گرم ومرطوب  با سه فصل متمایز ، واحد پول  بات Baht   ، زبان تایلندی ، از جاذ به های گردشگری کاخ پادشاهی بانکوک ومعبد بودائی زمردین است  ، کاخ پادشاهی در قرن 18 ساخته شده است ، معبد زمردین هم در محوطه کاخ ساخته شده ، بر اساس افسانه ها این بودا سال 43 قبل از میلاد در هند ساخته شده است وبعد از 300 سال به سریلانکا برده شد پس از آن شاه برمه فرستاده ای را برای باز گرداندن  آن به سیلان فرستاد اما کشتی حامل آن گرفتار طوفان شد ودر کامبوج لنگر انداخت ودر سال های بعد پس از گذر از لائوس به ایالت چیانگ رای در شمال تایلند رسید سرانجام درقرن 18 بعد از اینکه  رامای اول به پادشاهی رسید  ، معبد  بودائی زرین را به کاخ پادشاهی انتقال داد باغ رز تایلند هم از دیدنی های جالب است ودر 30 کیلومتریذ بانکوک قرار دارد.

 جزیره پی پی یکی از جاذبه های تایلند است بازدید از غار ویکینگ Viking Cave  غار بزرگی است که با قایق پاروئی به سفر میکنند  ومسیر 4 کیلومتری را از میان جنگل عبور میکنند ، فیل سواری در در جزیره پوکت تجربه می کنند

در تایلند رنگ های مختلف نشانگر روز های هفته است :

·         دوشنبه زرد  ،  زرد رنگ روز   دوشنبه است واز آنجائی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده رنگ زرد سلطنتی هم میباشد

·        شنبه    ارغوانی

·        یکشنبه  قرمز

·        سه شنبه    صورتی

·        چارشنبه   سبز

·        پنجشنبه نارنجی

·        جمعه   آبی

کلمه Thai   یعنی آزادی و تایلند هم هم به معنی سرزمین آزادی است

مردم تایلند همیشه لبخند بر لب دارند بهمین دلیل تایلند را به سرزمین لبخند نیز می شناسند

 

 

سه شنبه روز 5 فروردین  درنقطه دیگر جزیره لانکاوی Langkawi Resortیعنی عقاب قرمز   مربوط به مالزی از کشتی چند ساعتی پیاده شدیم واز غار بازدید وقسمتی از راه با قایق رفتیم میمون های زیادی در سر راه دیدیم وازحوضچه هاتی پرورش ماهی دیدن کردیم وهمچنین از عقاب های رنگی  که درحال پرواز بودند دیدیم ، لانکاوی یک بیمارستان و100 هتل دارد تزدیک آن جزیره دوجزیره وجود دارد که چشمه ای داردوحکایت می کنند هر خانمی که مشکل حاملگی دارد اگر از این آب چشمه بخورد باردار میشودإإإإ  در محلی دیگر خیار های دارند که  اگر درکسانی که پیوند شده اند روی زخم بمالند زود خوب می شود . ساعت 5 به کشتی باز گشتیم وشب را میهمان کاپیتان بودیم که  جشن بسیار با شکوهی بر پا کرده بود ، روز چهار شنبه 6 فروردین در کشتی بودیم .

پنج شنبه 7 فروردین عازم کوآلالامپور شدیم.در کوآلالامپور در هتل 5 ستاره شین گریلا Shingri-la  وارد شدیم  ، 

 دومین مرتبه است که از مالزی دیدن میکنم دفعه اول در سال 1385 بود  ،  این دفعه عصر روز ورود  مختصری در خیابان های شهر قدم زدیم .روز جمعه 8 فروردین گشت شهر داشتیم واز کاخ ریاست جمهوری " ایستانا نگارا "  از بیرون کاخ که امروز سلطان عبد الحلیم چهاردهمین سلطان میباشد دیدن کردیم  

و سپس از بنای یادبود شهداء  جنگ جهانی اول ودوم وبعد از آن از میدان استقلال که در سال 1957 استقلال یافته بازدید واز نزدیک مسجد جامع عبور کردیم  البته دفعه قبل بازدید کرده بودیم . همچنین از بنای قدیمی که در سال 1879 ساخته شده و Administration British  نام داشت بازدید

 ودر ضمن از کارخانه قلع Pewter  ونمونه هائی خریداری کردیم. عصر هم از برج های دوقلوی پتروناس Petronas  دیدن کردیم.

روز شنبه نهم فروردین :    ابتدا از بزرگترین معبد در مالزی به نام Batu Cave or Murugon or Lot Subramenium بازدید وغالب افراد پله های زیاد تمپل بالا رفتند وبه غار مخصوص رسیدند در سر راه میمون های زیادی مشاهده می شد ومتاسفانه دست یکی از ایرانیان گروه ما توسط میمون گاز گرفته شد که خوریزی هم داشت ومی بایست جهت واکسن کزاز وپانسمان وضد عفونی کردن محل زخم واحیانا واکسن هاری اقدام نماید که از بقیه گشت صرف نظر نمود وبه مرکز درمانی مراجعه نمود.

گشت بعدی بازدید از Gohting  Highland  or Gohtong Jaya که با تله کابین مسیر زیادی را پیمودیم ودرآن محل گوتونگ ژایا وسائل بازی وتفریح کودکان وجود داشت مسیر تله کابین فوق العاده زیبا وجنگلی بود . روز یکشنبه 10 فروردین ساعت 11 صبح چک اوت وعصر عازم فرودگاه شدیم ودر ساعت 6 صبح 11 فروردین به تهران وارد شدیم.اینک خلاصه ای از مالزی را میتوان ملاحظه نمود :

 

\مالزی رنگین کمانی از آسیا MALAYSIA     

مالزی سرزمین لبخند های زیبا ومردمان خونگرم ومهمان نواز است ، به محض ورود به کوالالامپور ویژگی های منحصر به فرد برای هر تازه واردی آشکار میگردد، مالزی ترکیب بی نظیری است از مردمانی خونگرم وبا روح ، فستیوال هائی رنگین وبا شور وحال ، غذاهای لذیذ ومطبوع ومناظری بکر ورویائی ، از پارک های ملی سرسبز وجنگل های استوائی  تا معابد پر رمز وراز در محله چینی ها ، مالزی کشوری است زیبا وترکیبی از دنیای مدرن وکهن میباشد.

در بخش مدرن کوالالامپور از یکسو میتوان از فرصت های متنوع وباورنکردنی خرید وسرگرمی استفاده نمود واز مناظر دل انگیز طبیعی در کوه کینابالو لذت برد .مالزی از هر سوبا نقاط سرسبز وجنگل های استوائی احاطه شده ودر جای جای آن محل هائی برای کوهنوردی ، غواصی واستفاده از امکانات پارک های دریائی وجود دارد وحیات وحش وتنوع گونه های گیاهی به شکل زیبائی در هم آمیخته وفضای منحصر به فردی را به وجود آورده است .

مالزی در جنوب شرقی آسیا ، دریای چین جنوبی مالزی را به دوبخش تقسیم نموده است : سرزمین غربی یا شبه جزیره مالزی وسرزمین شرقی یا مالزی برونئو، این کشور در بخش شرقی با اندونزی وبرونئی ودر شبه جزیره با سنگاپور وتایلند هم مرز است ، آب وهوای مالزی از نوع استوائی است و خط استوا از جنوب مالزی فاصله چندانی ندارد . تنگه معروف مالاکا یکی از مهم ترین آب راه های تجاری ودریانوردی در سطح چهان است وسراسر غرب کشور را در بر میگیرد و مالزی را از سوماترا در اندونزی جدا می سازد . بلند ترین نقطه مالزی کوه کینابالوبه ارتفاع 4095 متر میباشد.

اسلام  دین رسمی در مالزی است  و60 درصد ازجمغیت کشوررا تشکیل میدهد طبق قانون اساسی پیروان سایر ادیان میتوانند آزادانه به فعالیت های خود بپردازند ، پس از اسلام ، پیروی از آئین بودا ، مسیحیت ، وهندوئیسم اصلی ترین ادیان موردتوجه مالزی است ، بهمین دلیل مالزی کشوری است که در گوشه آن انواع معابد به صورتی بسیار زیبا وتحسین برانگیز در کنار مسجد مسلمانان به چشم میخورند وزندگی مسالمت آمیز وهم نشینی مسلمانان ، هندوها ، بودائین ومسیحیان یکی از زیباترین جلوه های حیات اجتماعی در مالزی میباشد.

مالزی جهانی است از فرهنگ های متنوع در یک کشور ، مالزیائی از هر فرصتی برای برپائی جشن ها وفستیوال ها استفاده میکنند ومالزی سرزمین جشنواره ها وشادمانی هاست . مساجد ومعابد باشکوه ، غذاهای پرادویه ، لباس های رنگارنگ هندی عناصری زیبا وغنی از فرهنگ مالزی را شکل میدهد ، فستیوال خیابان پنانگ که به جینگای معروف است روز ملی در روز 31 آگوست ، فستیوال رنگ از شاخص ترین فستیوال های ملی در مالزی است که در این ایام پیر وجوان  ، بزرگ وکوچک وهندو وبویائی به شادمانی وسرور مشغولند . که با راه پیمائی در خیابان  ها واجرای رقص های سنتی همراه است .

مالای Malay یا مالایائی زبان رسمی در مالزی است ودر سرتاسر کشور استفاده میشود در کنار زبان مالائی  ، انگلیسی کاربرد گسترده ای دارد .

جاذبه های طبیعی در مالزی بی نظیر است ، بیش از نیمی از کشور پوشیده از جنگل است ، از نظر تنوع زیستی چه از نظر گونه های گیاهی وچه از نظر گونه های جانوری در برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد قرار گرفته وجزء 17 کشور که از بالاترین تنوع زیستی در جهان برخوردارند .

واحد پول  رینگت  Ringgit    با علامت اختصاصی RM    میباشد.

آب لوله کشی در مالزی قابل شرب است ولی بهتر است از آب بطری استفاده شود .

جاذبه های گردشگری

* میدان مردیکاMerdeka sq      ، میدان استقلال  

* کاخ ملی ریاست جمهوری      Istana Negar

* برج های دوقلوی پتروناس  Petronas Towers

* موزه ملی  Negara Museum   

* برج مخابراتیMenara Kuala Lumpure 

*  مسجد جامعMasjid Jamek   

* پارک پرندگانBird Park      

* پارک پروانه هاButterfly  Park   

* غار باتوBatu Caves    

* مجتمع تفریحی کنتینگ هایلند Genting Highlands   

* ایستگاه قطار گینگزپالاسKings Palace  

 

* بازار مرکزی Central Maret   

 

کوالالامپور

کوالالامپور پایتخت وقلب اقتصادی وسیاسی مالزی میباشد معنای آن "  دهانه رود گل آلود  " میباشد در ظرف 150سال پیشرفت چشم گیری داشته  واز یک روستای کوچک تولید کننده قلع در اواسط قرن 19 به یک کلان شهر مهم تبدیل شده است . از سال 1999 میادی ساختمان های دولتی وقضائی کشور از کوآلالامپور به پوتراجایا Putrajaya     در چند کیلومتری کوالالامپور انتقال یافت.

کوالالامپور خواهر خوانده اصفهان در ایران است واز نظر جاذبه های تاریخی بی شباهت به این شهر زیبا در ایران نیست

 

خاطره 15

در تاریخ 12 اردیبهشت 1393 برای هماهنگی در مورد باز سازی درمانگاه بندر دیلم به اتفاق جناب آقای حسن رسولیان که از خیرین هستند هزینه ساخت کلینیک تخصصی را تقبل نمودند. با هواپیما عازم بوشهر شدیم ، در فرودگاه بوشهر معاون سپاه بوشهر جناب غزنوی ،  وآقای مهندس ترک زاده  از شهرداری بندر دیلم ،آقای مهندس حریری ریاست خیرین مدرسه ساز بوشهر ، آقای دکتر کشمیری معاون درمان دانشگاه بوشهر حضور داشتند ودر پاویون مخصوص VIP فرودگاه بوشهر پذیرائی ومسائلی در مورد ساخت درمانگاه بندر دیلم مذاکره گردید

وسپس همگی عازم بوشهر شدیم تا در اجلاسی که در فرمانداری بندر دیلم تشکیل میشود شرکت نمائیم.

درسالن کنفرانس فرمانداری بندر دیلم آقای مهندس علی نیا معاون فرمانداری ، آقای مهندس طاهری نیا شهردار وآقای مهندس دریانورد رئیس شورای شهر به اتفاق اعضاء شورای شهر وآقای دکتر کشمیری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وآقای حجت الاسلام دانشی رئیس اوقاف بندر گناوه وبندر دیلم وآقای رسولیان از خیرین و آقای مهندس حریری رئیس خیرین مدرسه ساز استان بوشهر وآقای مهندس ترک زاده هماهنگ کننده جلسه حضور دشتند ودر مورد نحوه ساخت پلی کلینیک بندر دیلم مذاکراتی انجام وتصمیماتی با امضاء شهردار و رئیس شورای شهر و رئیس اوقاف ورئیس خیرین مدرسه ساز تفاهم نامه امضاء گردید تا پس از تصویب اوقاف بوشهر وشیراز کلنگ ساخت پلی کلینیک زده شود .

 

گزارش سفر پروفسور سلطان زاده وجناب آقای حسن رسولیان خیر نیکوکار به بندر دیلم در www.shaloo.ir  ,       www.asredeylam    چنین آمده است:

 

رییس شبکه بهداشت و درمان دیلم گفت: با پیگیری پروفسور سلطانزاده و همت خیّر نیکوکار حسن رسولیان ساکن تهران کلینیک تخصصی پزشکان در دیلم احداث می شود.

به گزارش عصر دیلم ، به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دیلم،عبدالحسین ناصری صبح امروز در نشست هماهنگی احداث کلینیک تخصصی پزشکان که در فرمانداری دیلم برگزار شد اظهار داشت: کلینیک تخصصی پزشکان در زمینی به مساحت 2300 مترمربع در بهداری قدیم دیلم احداث خواهد شد.

وی بیان داشت: این درمانگاه تخصصی با زیربنای 715 مترمربع و 180 مترمربع منازل مسکونی پزشکان در زمین بهداری قدیم دیلم احداث می شود.

رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم خاطر نشان کرد: نقشه این مجتمع درمانی از سوی دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر طراحی شده و امیدواریم در اسرع وقت عملیات اجرایی آن آغاز شود.

ناصری افزود: پروفسور سلطانزاده رییس اولین بهداری دیلم در سال 47 بوده که خود ایشان بهداری دیلم را در همان سال با کمک مردم احداث کرده و اکنون نیز به قصد احداث درمانگاه تخصصی به دیلم آمده است.

وی اذعان داشت: اسفندماه سال گذشته به پاسداشت این کار خیر پروفسور سلطانزاده طی مراسمی با حضور وی نام کوچه بهداری قدیم دیلم به نام کوچه پروفسور سلطانزاده نامگذاری شد.

پروفسورمحمد حسین سلطانزاده در این نشست گفت: سال 1347 از سوی بهداری وقت به عنوان پزشک به دیلم اعزام شدم و بدلیل نبود بهداری در دیلم و بدلیل اینکه ویزیت بیماران در یک فضای کوچک انجام می شد تصمیم به ساخت یک درمانگاه نمودم.

وی افزود: برای ساخت این درمانگاه به بوشهر رفتم و به مسئولین بهداری بوشهر گفتم می خواهم یک درمانگاه در دیلم بسازم و آنها هم گفتند اگرمردم کمک می کنند ما هم کمکتان می کنیم تا این درمانگاه ساخته شود.

موسس اولین بهداری دیلم در ادامه سخنان خود ابراز داشت: در سال 47 تعدادی از مردم دیلم را برای ساخت بهداری جمع کردم و از آنان تقاضای کمک نمودم که مردم دیلم هم استقبال کردند و یکی از آنها زمین مورد نیاز ،یکی سیمان و مصالح، یکی کارگر و بنّا و خلاصه هرکس به نوعی هر چه در توان داشت کمک کرد تا این درمانگاه ساخته شد.

پروفسور سلطانزاده یادآور شد: در آن زمان نقشه درمانگاه را هم خودم طراحی کردم و بالاخره با کمک مردم و مسئولین بهداری در بوشهر توانستیم یک بهداری دردیلم برای مداوای مردم در آن زمان احداث کنیم.

وی گفت: اکنون به قصد ساخت یک درمانگاه تخصصی مجهز با کمک چند تن از دوستان و همکارانم به دیلم آمده ام و می خواهم این درمانگاه دوباره احیا شود و منشاء خیری برای مداوای مردم دیلم شود.

سلطانزاده تصریح کرد: با مسئولین دانشگاه هم صحبت کرده ایم که نیروی متخصص این درمانگاه را تامین کنند و انشاء الله شهرداری و شورای شهر و همه همکاری می کنیم تا این درمانگاه ساخته شود و دوست دارم اولین بیماران این درمانگاه را خودم ویزیت کنم.

پروفسور محمد حسین سلطان زاده فوق تخصص اطفال و از شاگردان دکتر قریب بنیانگذار طب اطفال در ایران و یکی از اساتید شناخته شده طب اطفال در کشور است که 11 جلد کتاب در زمینه طب اطفال تالیف و چندین جلد کتاب نیز ترجمه کرده است.

در این نشست که در فرمانداری دیلم برگزار شد حسن رسولیان خیر نیکوکار احداث کننده درمانگاه،معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی،شهردار دیلم،اعضای شورای شهر،رییس شبکه بهداشت ودرمان و چند تن از مسئولین شهرستان حضور داشتند.

 
پایان خبر

 

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار دیلم:

    کمبود پزشک متخصص دغدغه مهم مردم دیلم

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار دیلم گفت: کمبود پزشک متخصص از مهم‌ترین مشکلات و دغدغه‌ اصلی مردم دیلم است.

به گزارش عصر دیلم ، عبدالرضا علی‌نیا صبح امروز در نشست احداث درمانگاه تخصصی دیلم توسط یک خیّر تهرانی اظهار داشت: دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر خدمات خوبی در بخش درمان در شهرستان دیلم انجام داده‌اند ولی کم است و پاسخگو نیست و نیاز است پزشکان متخصص در شهرستان باشند.

وی بیان داشت: باید امکاناتی باشد که مردم نخواهند برای درمان بیماری به شهرستان‌های همجوار بروند و اگر در این مسیر حرکت کنیم هم مردم قدردان شما خواهند بود و قطعاً در پیشگاه خداوند متعال صاحب اجر خواهید بود.

معاون عمرانی فرماندار دیلم افزود: از طرف همه مردم این شهرستان از شما خیرین عزیز تشکر می‌کنم و امیدواریم ما هم بتوانیم قدم خیری در این راه برداریم.

علی‌نیا اضافه کرد: تمام امکانات و دستگاه‌های اجرایی شهرستان آماده است تا هر کمکی که بخواهید مهیا شود و مسیر این حرکت خیر را هموار کنیم.

وی با بیان اینکه روحیه مردم دیلم تغییر نکرده و بهتر هم شده است، اذعان داشت: حال که بانی خیری پیدا شده و می‌خواهد در یک شهرستان دور افتاده یک حرکت خیّرخواهانه‌ای انجام دهد، هم مردم آماده هستند که از دل و جان کمک کنند و هم مجموعه اداری شهرستان آماده همکاری با این خیرین عزیز است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های گناوه و دیلم اظهار داشت: نیّت واقف را هیچ مقامی نمی‌تواند تغییر دهد، به این معنا که اگر کسی یک خودکار را وقف سیّدالشهدا کرد به هیچ عنوان نمی‌توان از آن در نیمه شعبان استفاده کرد.

حجت‌الاسلام سیّد نصراله دانشی با اشاره به اینکه در زمینه موقوفات ذهن ما خیلی مشغول بود افزود: شهرستان دیلم موقوفات زیادی دارد و خداوند روحشان را با اولیاء و انبیاء محشور کند.

وی گفت: ولی در بعضی جاها نیت واقف به صورت حقیقی و شفاف اجرا نشده و این یک مقدار ذهن‌ها را مشغول کرده و خدا را شاکریم در این موضوع می‌خواهد در مسیر حقیقی خودش قرار بگیرد.

دانشی ابراز داشت: در این کار خیر جنبه درآمدزایی و سود خاصی منظور نیست و خدمت عام‌المنفعه منظور است و شاید مصداق بارز و اظهر وقف حقیقی در سال 93 و در اینجا شکل بگیرد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان‌های گناوه و دیلم خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است اداره اوقاف وظیفه‌اش پاسداری از موقوفات و تبدیل آنها به احسن است.

دانشی اذعان داشت: بهترین اتفاقی که در استان بوشهر در سال 93 افتاده همین کار خیر و احداث درمانگاه تخصصی دیلم است و بهترین خیری که نیّت واقف در آن بصورت حقیقی پیگیری شده همین است.

در این نشست قرارداد اجاره‌نامه زمین موقوفی بهداری قدیم دیلم به مساحت 2 هزار و 300 مترمربع بین اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان‌های گناوه و دیلم از یک طرف و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر از طرف دیگر برای احداث درمانگاه تخصصی پزشکان دیلم منعقد و امضاء شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان دیلم گفت: با پیگیری پروفسور سلطانزاده و همت خیّر نیکوکار حسن رسولیان ساکن تهران کلینیک تخصصی پزشکان در دیلم احداث می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دیلم،عبدالحسین ناصری صبح امروز در نشست هماهنگی احداث کلینیک تخصصی پزشکان که در فرمانداری دیلم برگزار شد اظهار داشت: کلینیک تخصصی پزشکان در زمینی به مساحت 2300 مترمربع در بهداری قدیم دیلم احداث خواهد شد.

وی بیان داشت: این درمانگاه تخصصی با زیربنای 715 مترمربع و 180 مترمربع منازل مسکونی پزشکان در زمین بهداری قدیم دیلم احداث می شود.

رییس شبکه بهداشت ودرمان دیلم خاطر نشان کرد: نقشه این مجتمع درمانی از سوی دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر طراحی شده و امیدواریم در اسرع وقت عملیات اجرایی آن آغاز شود.

ناصری افزود: پروفسور سلطانزاده رییس اولین بهداری دیلم در سال 47 بوده که خود ایشان بهداری دیلم را در همان سال با کمک مردم احداث کرده و اکنون نیز به قصد احداث درمانگاه تخصصی به دیلم آمده است.

وی اذعان داشت: اسفندماه سال گذشته به پاسداشت این کار خیر پروفسور سلطانزاده طی مراسمی با حضور وی نام کوچه بهداری قدیم دیلم به نام کوچه پروفسور سلطانزاده نامگذاری شد.

پروفسورمحمد حسین سلطانزاده در این نشست گفت: سال 1347 از سوی بهداری وقت به عنوان پزشک به دیلم اعزام شدم و بدلیل نبود بهداری در دیلم و بدلیل اینکه ویزیت بیماران در یک فضای کوچک انجام می شد تصمیم به ساخت یک درمانگاه نمودم.

وی افزود: برای ساخت این درمانگاه به بوشهر رفتم و به مسئولین بهداری بوشهر گفتم می خواهم یک درمانگاه در دیلم بسازم و آنها هم گفتند اگرمردم کمک می کنند ما هم کمکتان می کنیم تا این درمانگاه ساخته شود.

 

موسس اولین بهداری دیلم در ادامه سخنان خود ابراز داشت: در سال 47 تعدادی از مردم دیلم را برای ساخت بهداری جمع کردم و از آنان تقاضای کمک نمودم که مردم دیلم هم استقبال کردند و یکی از آنها زمین مورد نیاز ،یکی سیمان و مصالح، یکی کارگر و بنّا و خلاصه هرکس به نوعی هر چه در توان داشت کمک کرد تا این درمانگاه ساخته شد.

پروفسور سلطانزاده یادآور شد: در آن زمان نقشه درمانگاه را هم خودم طراحی کردم و بالاخره با کمک مردم و مسئولین بهداری در بوشهر توانستیم یک بهداری در دیلم برای مداوای مردم در آن زمان احداث کنیم.

وی گفت: اکنون به قصد ساخت یک درمانگاه تخصصی مجهز با کمک چند تن از دوستان و همکارانم به دیلم آمده ام و می خواهم این درمانگاه دوباره احیا شود و منشاء خیری برای مداوای مردم دیلم شود.

خاطره 16

سفری خاطره انگیز به گرجستان وساحل سحر انگیز

درتاریخ 13 خرداد 1393 لغایت 16 خرداد مسافرت به گرجستان داشتم ، در تاریخ 13 خرداد از طریق فرودگاه امام خمینی به فرودگاه تفلیس ودر هتل 5 ستاره Radisson Blu Iveria Hotel  سکنی گزیدیم

پارلمان گرجستان

آقای آرشام و خانم شراره ازتور آپادا Apada  مورد استقبال قرار گرفتیم

، نهار روز اول در یک رستوران گرجستانی و غذای محلی به نام کات سوری Katsurii  که خیلی خوشمزه بود صرف کردیم

راهنمای محلی

، بعد از ظهر از میدان آبا باری محل ارمنی ها وکلیسای سامبا Sameba  ، کلیسای متخی Metkhi ،  پل صلح به طول 150 متر که ارتباطی بین زمان قدیم وجدید باشد  بر روی رودخانه Mtkvariدر سال 2010 به اتمام رسید ومجسمه مادر گرجستان ، پارک بوتانیک  وقلعه نارین  ، مسجد جامع تفلیس ، حمام آب گرم  ،  مجسمه با اسب پادشاه واختانگ بازدید نمودیم .

درختی که حاجت میدهد

درتارخ 14 خرداد از متسختا شهر باستانی که در 20 کیلومتری تفلیس قرار دارد ودارای آثار باستانی است دیدن کردیم  واز کلیسا هم مشاهده کردیم وبعد ا ز آن از موزه مردم شناسی با خانه های قدیمی که با چوب ساخته شده ووسائل اولیه زندگی در عهد قدیم بازدید کردیم .وبعد از آن دریاچه لاک پشت ها وهمچنین از فروشگاه کار فور در تفلیس مال بازدید نمودیم ، شهر Gorii هم که زادگاه استالین است فرصت دیدن نداشتیم که در فاصله 65 کیلومتری تفلیس واقع است .

گرجستان کشوری است در قفقاز وبین دریای خزر ودریای سیاه قرار گرفته است ، پایتخت گرجستان  هم مرز است  ، دوسوم کشور کوهستانی است

گرجستان با ساحل سحر آمیز یکی از دیدنی ترین و زیبا ترین مناطق جهان محسوب می شود ، در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین ومرغوب ترین زمین است که هدیه خداست به مردم آن ، تنوع آب وهوائی واقعا در این کشور شگفت انگیز است ، رشته کوه های میان مرز گرجستان وروسیه همچون سدی در برابر سرمای وحشتناک روسیه است شما میتوانید وسائل اسکی از خود را بردارید وساعت ها اسکی کنید وهرگاه خسته شدید در ساحل شنا کنید ، زیبا ترین سواحل دریای سیاه نیز در این سرزمین قرار دارد ، گلستانی معروف در منطقه آجارا وجود دارد که در آن گیاهان متعددی از نقاط گوناگون جهن جمع آوری شده  ،  رشد ونمو می کند ، در این باغستان گیاه استرالیائی در کنار گیاه آفریقائی وآمریکائی در حال رشد ونمو است واین به خوبی اثبات می نماید که شرائط اقلیمی این منطقه کاملا خاص وویژه است .

ساحل سحر آمیز : مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است . در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد وهنوز آثار مربوط به تفریح گاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد ، در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل ، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود ، باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماری های شخص می شود ، بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه است که اثرات درمانی آن در مورد بیماری های قلبی ، عروقی وعصبی به اثبات رسیده است .

تاریخ ومعماری :   گرجستان در طول تاریخ تحت کنترل امپرطوری های گوناگون بوده است ، از جمله این کشور بخشی از شاهنشاهی ماد ها ، هخامنشان ، ساسانیان و صفویه محسوب می شده است ، امپراطوری های روم ، روم شرقی ، عثمانی وشوروی نیز در دوران هائی بر گرجستان سیطره داشته اند.در دوران قاجار گرجستان بخشی از قلمرو ایران محسوب می شد ،  که طی قرار داد ننگین گلستان به شوروی واگذار شد.

جشن های گرجستان:   مردم زنده دل وشاد گرجستان به بهانه های مختلف چه ملی وچه مذهبی  جشن های با شکوهی بر پا می کنند ، از مهمترین جشن ها جشن سال نو میلادی است ( کریسمس ) از 15 دسامبر تا 15 ژانویه ، جشن علیلو 15 روز پس از سال نو که ریشه ملی ومردمی دارد ، کارناوال سنتی ، رقص با لباس های محلی به صورت جمعی که مناظر زیباییی می آفریند . جشن پاک که پیش از سال نو ، جشن برکت خواهی وسبزه سبز کنی وجشن تخم مرغ رنگ کنی که هم زمان با عید نوروز ماست ودر فصل گل ، جشن بزرگ گل که با شکوه ترین وزیباترین جشن ملی ومردمی است که هم زمان  با جشن گل رز وانقلاب مخملی آنها است.

حمام های آب گرم :    این محله در کنار راست رودخانه کورا ودر مجاورت خیابان قدیمی تفلیس واقع شده وجزء قدیمی ترین ، تاریخی ترین ودیدنی ترین مناطق تفلیس به شمار می آید . علت ساخت این حمام ها در این منطقه بر می گردد به وجود چشمه های آب گرم  طبیعی سولفوری که در این منطقه به وفور یافت می شده است ، بر اساس افسانه ها   پادشاه کارتل  ( نام قدیمی پادشاهی گرجستان ) در قرن  5 میلادی و به واسطه کشف  این چشمه ها ی معدنی در زمان شکار علاقمند شد شهر جدیدی در اینجا بنا نهد که به واسطه گرم بودن آب چشمه ها بر این شهر نام   تبیلیسی به  معنای جای گرم نهاده شد.  جهان گردان ، مورخان وجغرافیادانان معروفی در آثار به جاما نده از خود در مورد وجود این چشمه ها سخن رانده اند  ،  از جمله در قرن دهم جغرافیا دان عرب به نام ابن هیکل ودر قرن هیجدهم جهان گرد معروف ونیزی   " مارکوپولو " ، بازرگان روسی  واسیل گاکارا وهمچنین واخوشتی باگرانیونی به این چشمه ها اشاره کرده اند . حمام های به جامانده در محله مذکور بر اساس معماری ایرانی بین قرن 17 و18 میلادی ساخته شده اند از این حمام ها در قدیم نه تنها برای درمان بلکه برای تفرج وبرگزاری جشن ها نیز مورد استفاده قرار می گرفته است . در حال حاظر برای استفاده آب گرم وخواص درمانی آن میتوان استفاده کرد.

شهر سنگی اوپلیستیخه :      این شهر بزرگ ترین شهر سنگی دنیا است که در اصل به معنای معبد خدایان است . یکی از مهم ترین مکان های دیدنی بین دو شهر تفلیس وباتومی است .

کلیسای باگراتی :     از کلیساهای جامع وبزرگ ساخته شده در قرن 11 میلادی محسوب می شود که در حال حاضر خرابه های آن به جا مانده است وبه عنوان یک شاهکار در تاریخ معماری قرون وسطی گرجستان محسوب می شود . کلیسا در طول سلطنت پادشاهی باگرات  سوم ساخته شده است ، در سال 1692 آسیب های جدی در حمله نیروهای عثمانی به این بنا وارد شد در سال 1994 در لیست میراث فرهنگی یونسکو گنجانده شد .

متسختا   :      شهر باستانی متسختا Mtskheta   در 20 کیلومتری تفلیس قرار گرفته است ودارای آثار تاریخی ودیدنی های بسیار است اگر به تفلیس سفر کنید واز متسختا بازدید نکید مثل این است که به شیراز بروید ولی تخت جمشید را نبینید. متسختا از قرن سوم پیش از میلاد تا قرن پنجم میلادی پایتخت پادشاهی ایبریا بود واز سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی شناخته شده است .

روروئک قدیمی

بافندگی

ننو قدیمی

نارین قلعه  :    نارین قلعه Fortress    Narikala قلعه معروفی است در تفلیس که هر ساله مورد توجه وبازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد این قلعه در منطقه قدیمی وتاریخی تفلیس واقع شده است ویکی از قدیمی ترین بناهای شهر تفلیس به  شمار میرود که بر فراز تپه ای که ناظر بر تفلیس ورودخانه کورا است از فراز این قلعه تفلیس با نمای بسیار زیبائی قابل مشاهده است .این قلعه در قرن 4تحت عنوان قلعه انتقام بنا نهاده شده است وبعد ها توسط خاندان بنی امیه در قرن 7 ودر بین سال های 1089  و 1125 به دست شاه   دیوید سازنده( شاه گرجی ) توسعه یافته است  . در حیاط پائینی قلعه نیز کلیسای سنت نیکلاس واقع شده است  . بنای کنونی قلعه  بین قرون 16 و 17 میلادی تجدید بنا شده است .

کلیسای سامبا :    کلیسای جامع سامبا Cathedral of Sameba    روی تپه ای به نام   الیا در کناره چپ رود کورا در منطقه تاریخی اولا باری واقع شده است ودر بر گیرنده معماری نواحی مختلف گرجستان است ، این کلیسا شمل 9  کلیسای کوچک تر است و علاوه بر این 5 کلیسای کوچک تر دیگر هم در طبقات پائین تر این بنای عظیم واقع شده اند .واین کلیسا از مهم ترین وبزرگ ترین کلیسای جامع در گرجستان  بلکه کل منطقه قفقاز جنوبی است .

تفلیس :   شهر تفلیس از دیر بار به عروس شهر های آسیای میانه وقفقاز شهرت داشته است ، وجود پارک های بی نظیر ورودخانه ای که از وسط شهر می گذرد  وچشم انداز های کم نظیری در این شهر پدید آورده است  .  5 دریاچه قابل شنا وقایق سواری در شهر تفلیس وجود دارد ویکی از آن ها آن قدر بزرگ است  که گرجستانی ها آن را دریامی نامند.

پروفسور سلطان زاده همراه با کودکان گرجستانی

میدان آزادی :    میدان آزادی Freedam Sq در شهر تفلیس ودر خیابان معروف روستاولی واقع شده است .  این میدان قبلا میدان پاسکوویچ یریوانسکی نامیده می شد بعدا میدان لنین ودر حال حا ضر میدان آزادی نامیده می شود ،  کنار این میدان ایستگاه مترووهمچنین هتل ماریوت نیز شعبه دارد

در تاریج جمعه 16 خردادماه 1393 به ایران بارگشتیم

 

Home page  |  Research Studies  |  Editorships  |  Trowslations  |  Conferences 

Contact Information  |  Articles  |  Scientific meets & events  |  Research projects  |  Theses