پروفسور محمد حسین سلطان زاده

      استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
متخصص کودکان ونوزادان
طی دوره بالینی عفونی از میوکلینیک آمریکا
دبیر برگزاری کنفرانس های ماهیانه گروه اطفال
 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر علیرضا فهیم زاد

فوق تخصص عفونی اطفال

به اتفاق اعضای هیئت علمی بخش عفونی بیمارستان کودکان مفید

 

معرفي بيمار

بیمار دختر 3/5 ساله اهل و ساکن عراق(کرکوک) با شکایت اصلی تب  و سرفه طولانی و کاهش وزن(حدود 3 کیلوگرم) از بیمارستان کودکان به بخش جراحی با درگیری ریوی و لنفادنوپاتی پاراهیلارو کلاپس ریوی با احتمال سل  ریوی و عدم پاسخ مناسب به درمان جهت جراحی و نمونه برداری اعزام شده است.

در طی بستری در بخش جراحی ابتدا توراکوتومی شده و پس از تخلیه مایع و اخذ نمونه از توده ای در مدیاستن خلفی ،چست تیوب برای بیمار تعبیه شد.بیمار طی مشاوره انجام شده پس از بستری در بخش ای سی یو به بخش داخلی کودکان منتقل شد.

بیمار ابتدا در بخش داخلی توصیه به ادامه رژیم ضد سل و انجام سی تی اسکن و  پیگیری جواب پاتولوژی شد.بیمار بعلت عدم پاسخ بدرمان (عدم قطع تب و تشدید دیسترس تنفسی) در مدت 30 روز بستری در این مرکز اقدامات تشخیصی و درمانی متعددی انجام گرفت.

در معاینات اولیه بیمار تب دار است .ضعف و بی حالی دارد تاکی پنه دارد( 62در دقیقه) تحمل خوراکی مناسب نیست  در سمع ریه ویزینگ مختصر بازدمی و کراکل نرم دارد در مشاهده قفسه سینه برجستگی ندارد ولی از عضلات فرعی تنفس استفاده میکند سیانوز خفیف در لبها دارد ولی کلابینگ در انگشتان نداشت.                

در آزمایشات اولیه لکوسیتوزبا ارجحیت نوتروفیل ((WBC = 22000,P:63%,L36% با هموگلوبین و پلاکت نرمال بهمراه EFR  بالا(۸۸) و CRP منفی ،تست های بیوشیمی و کبدی نرمال ،تست مانتو نیزمنفی و بررسی ایمونوگلوبولین سرم بصورت زیربوده است:

IgG=1152, IgM=318, IgA=152, IgE>400

در معاینه شکم دیستانسیون بدون ارگانومگالی دارد سمع قلب نرمال است.

سابقه بیماری خاص و یا بستری قبلی در خود یا خانواده ندارد فقط در طی بیماری اخیر به دلیل سرفه و با تشخیص پنومونی  در بیمارستان کرکوک دو هفته بستری بوده و بدلیل عدم جواب به درمان و با احتمال بیماری سل به ایران مراجعه نموده است .

بیمار پس از نتایج پاتولوژی و آزمایشات ارسالی ابتدا داروهای ضد سل قطع شده تحت درمان اختصاصی قرار گرفته، تب ودیسترس تنفسی بیمار پس از یک هفته از درمان بهبود یافته و با ادامه درمان بمدت یک هفته دیگر، بیمار با درمان سرپایی مرخص و در معاینه پس از دو ماه کاملا طبیعی و عکس سینه نرمال می گردد.

عکس سینه اولیه، قبل و بعد ازچست تیوب بهمراه گزارش رادیولوژی در ادامه آمده است. 

 

 

تشخيص شما چيست؟