پستانک

پروفسور محمد حسین سلطان زاده

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

متخصص کودکان ونوزادان

طی دوره بالینی عفونی از میوکلینیک آمریکا

 

بسیاری از نوزادان عادت به مکیدن  انگشت  خود دارند زیرا این حالت به آن ها احساس امنیت و آرامش می دهد به ویژه  با قرار گرفتن در شرائط خاصی همانند جدائی از پدر و مادر یا بودن در مکان های تازه وبین افراد نا آشنا ، مکیدن انگشت یا پستانک به آرام شدن آنها کمک بسیاری می کند مکیدن انگشت یا پستانک به کودکان ونوزادان در خوابیدن نیز همین احساس را القا میکند .بیشتر نوزادان وکودکان علاقه دارند تا هنگام خوابیدن انگشت ، پستانک ، شیشه شیر یا سینه مادر را بمکند وبا آرامش بیشتری به خواب بروند .

عادت مکیدن برای نوزادان وبچه های کوچک بسیار آرام بخش است ولی نباید جایگزین شیر دادن مادر ونوازش کردن نوزاد شود در صورتی که این عادت طولانی شود روی سیستم فکی ودندان های کودکان تاثیر منفی می گذارد .

بر اساس گزارش انجمن دندان پزشکان کودکان آمریکا ، مکیدن طولانی مدت پستانک وانگشت تقریبا به میزان مشابهی ، بر سیستم دندان ها وفک تاثیر می گذارد . طولانی شدن عادت مکیدن سبب می شود که دندان های جلوئی فک بالا وپائین از هم فاصله پیدا کنند وکام کودک عمیق شود واگر تا سنی که دندان های دائمی اش در حال رویش است ادامه یابد صدمه زیادی به دندان های دائمی او وارد می شود علاقه به مکیدن در بعضی از بچه ها بسیار شدید است مبارزه برای ترک مکیدن فایده چندانی ندارد بیشتر بچه ها تا سن دو سالگی خود بخود عادت مکیدن را از دست می دهند وعادت را کنار میگذارند .

دادن پستانک به کودکان گاهی باعث عفونت گوش میانی می شود و برخی گزارش ها مشخص شده کودکانی که پستانک استفاده می کنند 90 درصد بیشتر در معرض عفونت های مکرر گوش میانی هستند از آنجا که حلق وگوش به هم مرتبط هستند دهان راه خوبی برای ورود باکتری ها محسوب می شود درمان عفونت گوش میانی پر هزینه است وبه همین دلیل پستانک نباید داده شود.

همچنین اگر خیلی زود به نوزاد پستانک داده شود ممکن است با شیرخوردن او تداخل پیدا کند و نوزاد در گرفتن سینه مادر ، شیشه یا پستانک یک حالت سردرگمی داشته باشد و ممکن پستانک زمانی به کودک داده شود که او واقعا گرسنه است و مکیدن پستانک سبب می شود که شیر کافی به او نرسد .

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که هیچگاه پستانک را با زنجیر به  دور گردن نوزاد نیندازید زیرا با این کار ممکن است باعث خفگی نوزاد شوید .

بیشتر مادران عادت دارند پستانک فرزندان خود را به ماده ای شیرین آغشته می کنند  که این کار برای آنها مضر است زیا با این کار کودک را در معرض پوسیدگی دندان قرار می دهد . میکرب های مولد پوسیدگی در کنار مواد قندی و تغذیه نا مناسب به مرور زمان پوسیدگی های شدید دندانی را به دنبال دارد .

 خیلی از پدر ومادر ها وقتی برای خرید سیسمونی میروند  پستانک هم جزء فهرست خریدشان قرار میدهند ولی توصیه پزشکان ودندان پزشکان این است که از خرید پستانک صرف نظر کنیدچون ضرر های مکیدن پستانک برای کودکان خیلی بیشتر از منافع کوتاه مدت آن است پستانک حتی ممکن است در سخن گفتن کودک اختلال ایجاد کند